Apple

Apple odsłania karty - oto iPhone 5C i 5S

Konrad Kozłowski
Apple odsłania karty - oto iPhone 5C i 5S
46

Historia zatacza koło po raz kolejny i od poprzedniego wydarzenia związanego z iPhonem mija rok. Tym razem jednak ma być nieco inaczej, bowiem zaprezentowany ma zostać nie jeden model tego smartfona, a dwa. To o czym mówiło się od naprawdę dawna ma wielkie szanse stać się rzeczywistością dzisiejszeg...

Historia zatacza koło po raz kolejny i od poprzedniego wydarzenia związanego z iPhonem mija rok. Tym razem jednak ma być nieco inaczej, bowiem zaprezentowany ma zostać nie jeden model tego smartfona, a dwa. To o czym mówiło się od naprawdę dawna ma wielkie szanse stać się rzeczywistością dzisiejszego wieczoru. Jest jednak także druga strona tego medalu - czy Apple przygotowało jakąkolwiek niespodziankę?

Jako wielki fan muzyki najchętniej poznałbym dzisiaj kolejne generacje odtwarzaczy iPod, lecz mogę już być niemal pewien, że do tego nie dojdzie. Po pierwsze - na przestrzeni ostatnich miesięcy nie pojawiły się jakiekolwiek wzmianki na temat tego, by tak się mogło stać. Po drugie - zaprezentowana nowa wersja iPod touch 16GB dobitnie pokazuje, że Apple nie zamierza zmieniać cokolwiek w asortymencie iPodów. Dlaczego? Coraz częściej muzyki słuchamy na smartfonach, rzadziej na tabletach ale także. Noszenie ze sobą kolejnego urządzenia nie jest zbyt wygodne, dlatego potrzeba rynku na iPody nie rośnie, a wręcz nawet maleje.

Dwa smartfony. iPhone 5S, ulepszona wersja iPhone'a 5, lecz bez większych zmian w wyglądzie urządzenia, dokładnie tak jak działo się do tej pory. Sporą nowością może być czytnik linii papilarnych, ale czy faktycznie będzie to największy hit 5S? Oby nie. iPhone 5C to natomiast zupełnie inna bajka - możliwe że telefon ten trafi tylko i wyłącznie na rynek chiński. Co wtedy? Całkiem możliwe jest, że ujrzymy dziś odświeżone generacje iPada i iPada mini - czy poza nową obudową Apple pokusi się o poważniejsze zmiany? Liczę na to.

Niestety niewielkie szanse na dzisiejszą premierę ma jakikolwiek inne urządzenie od Apple - zegarek, o którym mowa od dłuższego czasu, czy telewizor. Nie sądzę też, by dzisiejsze wydarzenie zostało przewidziane na moment prezentacji zmian w Apple TV i długo wyczekiwanego otwarcia App Store na tę platformę. Może jednak zostanę miło zaskoczony...

Relacja

Tim Cook przywitał osoby zebrane na sali i bezpośrednio przeszedł do "updates", czyli cyferek, statystyk. Nadmienił o siódmej edycji iTunes Festival, kiedy to w przeciągu jednego miesiąca rozgrywane są koncerty każdego wieczora. Bilety są rozlosowywane zupełnie za darmo, zaś każdorazowe wydarzenie można obejrzeć także za darmo w Internecie. Z tej okazji krótkie wideo.

Informacje na temat sprzedaży - tutaj zawsze Apple nie gardziło doinformowaniem klientów i konkurencji o swoich osiągnięciach. Otwarty został nowy sklep Apple Store na miejscu starego w Stanford, stan Kalifornia.

Tego miesiąca sprzedane zostanie 700 milionowe urządzenie z systemem iOS, zaś siódma wersja tego systemu stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Na scenie pojawił się Craig Federighi, by opowiedzieć nam o iOS7.

iOS7 zawiera takie nowości jak Control Center czy nowy ekran blokady. Nowy sposób dostępu do wyszukiwarki czy przełączania się pomiędzy aplikacjami to także ważne elementy iOS7.

Rozbudowane zostały możliwości Siri, który wyszykuje także tweety, informacje w wikipedii czy zdjęcia.

Nowa karta udostępniania umożliwia szykbie wysłanie tweeta czy za pomocą e-maila, a także oferuje usługę AirDrop opartą o P2P Wi-Fi.

Przedstawione zostało także iTunes Radio, zaś w podsumowaniu usłyszeliśmy, że iOS7 to ponad 200 nowości.

iOS7 udostępniony zostanie 18 września dla następujących urządzeń: iPhone 4 i nowsze, iPad 2 i nowsze, iPad mini, iPod touch 5 generacji

iWork dla nowych urządzeń iOS zupełnie za darmo - przy pierwszym uruchomieniu nowego urządzenia dostępny będzie ekran z możliwością pobrania za darmo takich aplikacji jak Pages, Numbers, Keynote, iMovie i iPhoto.

iPhone 5C

Phil Schiller: iPhone 5C powstał na podstawie technologii użytej przy iPhone 5. Jest jednak kolorowy - zielony, biały, niebieski, różowy i żółty.

Apple przygotowało także etui z myślą o nowym iPhonie, które wykonane jest z silikonu.

Czterocalowy dotykowy ekran, procesor A6, dokładnie ten sam co w iPhone 5. Wyższa pojemność baterii. Aparat o rozdzielczości 8-megapikseli, pięcioelementowy obiektyw, zaś z przodu kamera FaceTime HD. Obsługuje sieć LTE, Bluetooth 4.0 i dwuzakresowe Wi-Fi.

Cena? 99 dolarów za wersję 16GB i 199 dolarów za 32GB - oczywiście przy umowie na dwa lata u amerykańskich operatorów.

iPhone 5S

Zapraszamy do odrębnego wpisu.

Dostępność:

Jak na razie brak informacji o naszym kraju.

Relacja na podstawie The Verge.
Zdjęcia The Verge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu