Apple

Nowy iPad Pro to największa zmiana od pierwszego iPada. Znamy polskie ceny!

Konrad Kozłowski
39

Czyżby marzenia posiadaczy iPadów się właśnie ziściły? W osiem lat po premierze pierwszego modelu iPada Apple nareszcie wykonało prawdziwy krok naprzód. Pozbyto się ramek, przycisku Home oraz autorskiego złącza Lightning.

Apple sprzedało na świecie ponad 400 mln iPadów, a w ostatnim roku nawet więcej tabletów niż komputerów takich firm jak HP, Lenovo czy Asus. Nowy iPad Pro kompletnie porzuca dotychczasowych wygląd tabletu Apple i niejako wraca swoim wyglądem do pierwszego modelu. Bardziej kanciaste krawędzie przypominają mi właśnie pierwszego iPada, ale cała reszta jest kompletnie nowa.

Nowe iPad Pro 11 cali i iPad Pro 12,9cala

Zniknął przycisk Home - ekran LCD pokrywa niemal cały przedni panel. To Liquid Retina, dokładnie taki sam, jaki znalazł się w iPhonie XR. iPad Pro jest takich samych rozmiarów co iPad Pro 10,5, ale posiada 11-calowy ekran. Rozdzielczość to 2388 x 1668 pikseli. Oprócz niego Apple pokazało drugą wersję z ekranem 12,9 cala. Obydwa iPady Pro mają tylko 5,9 mm grubości i są o 15% smuklejsze i 25% mniejsze. Nad ekranem znalazła się kamera obsługująca Face ID - spojrzeniem na ekran odblokowujemy urządzenie czy potwierdzamy płatność.

Brak przycisku Home oznacza, że wszystkie znane z iPhone'a (i niektóre już dostępne teraz na iPadach) gesty działają na nowych iPadach Pro - np. przesunięcie palcem po dolnej krawędzi ekranu przełączy aplikację.

Najpotężniejszy iPad w historii!

W środku znalazł się A12X Bionic posiadający 10 mld tranzystorów - ma 8 rdzeni CPU i 7 rdzeni GPU. Każdy z rdzeni CPU jest o 35% szybszy od zeszłorocznych, zaś współpracując mogą być szybsze o 90%. Układ GPU jest dwukrotnie szybszy od poprzednika. Wydajność iPada Pro została porównana do wydajności Xboksa One S. Maksymalna pojemność iPadów Pro osiągnie aż 1 TB, a złącze Lightning zostaje zastąpione przez USB-C! Co więcej, Apple przewidziało sytuację, w której będziemy mogli podładować iPhone'a korzystając z zasilania iPada.

Apple Pencil 2. generacji łączy się bezprzewodowo z iPadem, podobnie jak poprzednia wersja, ale teraz gdy będzie magnetycznie przyczepiony do tabletu będzie się także bezprzewodowo ładować. Dodatkowo obsługuje dotykowe gesty - tapnięcia w krawędź Apple Pencil będą powodować np. zmianę narzędzia w aplikacji z notatkami.

Imponujące okazały się pokazy takich aplikacji jak Adobe Photoshop czy NBA od 2K Games - gra wygląda niemal na poziomie tych dedykowanych konsolom do gier. Teraz mogę tylko zacząć marzyć o takim wydaniu Fify i pojawieniu się kompatybilnych z iPadem kontrolerów od Microsoftu.

To, o czym nam nie powiedziano, to wystająca kamera - nieco psuje efekt, prawda? Poza tym - brakuje złącza słuchawkowego 3,5 mm jack.

Polskie ceny iPada Pro 11 cali i iPada Pro 12,9 cala

 

Ceny nowych iPadów Pro zaczynają się od 3799 złotych i będą dostępne w wariantach: 64 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. 

iPad Pro 11 cali (WiFi):

  • 64 GB - 3799 zł
  • 256 GB - 4599 zł
  • 512 GB - 5599 zł
  • 1 TB - 7599 zł

iPad Pro 12,9 cala (WiFi):

  • 64 GB - 4799 zł
  • 256 GB - 5599 zł
  • 512 GB - 6599 zł
  • 1 TB - 8599 zł

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu