Apple

Nowy iPad Pro to największa zmiana od pierwszego iPada. Znamy polskie ceny!

Konrad Kozłowski
Nowy iPad Pro to największa zmiana od pierwszego iPada. Znamy polskie ceny!
39

Czyżby marzenia posiadaczy iPadów się właśnie ziściły? W osiem lat po premierze pierwszego modelu iPada Apple nareszcie wykonało prawdziwy krok naprzód. Pozbyto się ramek, przycisku Home oraz autorskiego złącza Lightning.

Apple sprzedało na świecie ponad 400 mln iPadów, a w ostatnim roku nawet więcej tabletów niż komputerów takich firm jak HP, Lenovo czy Asus. Nowy iPad Pro kompletnie porzuca dotychczasowych wygląd tabletu Apple i niejako wraca swoim wyglądem do pierwszego modelu. Bardziej kanciaste krawędzie przypominają mi właśnie pierwszego iPada, ale cała reszta jest kompletnie nowa.

Nowe iPad Pro 11 cali i iPad Pro 12,9cala

Zniknął przycisk Home - ekran LCD pokrywa niemal cały przedni panel. To Liquid Retina, dokładnie taki sam, jaki znalazł się w iPhonie XR. iPad Pro jest takich samych rozmiarów co iPad Pro 10,5, ale posiada 11-calowy ekran. Rozdzielczość to 2388 x 1668 pikseli. Oprócz niego Apple pokazało drugą wersję z ekranem 12,9 cala. Obydwa iPady Pro mają tylko 5,9 mm grubości i są o 15% smuklejsze i 25% mniejsze. Nad ekranem znalazła się kamera obsługująca Face ID - spojrzeniem na ekran odblokowujemy urządzenie czy potwierdzamy płatność.

Brak przycisku Home oznacza, że wszystkie znane z iPhone'a (i niektóre już dostępne teraz na iPadach) gesty działają na nowych iPadach Pro - np. przesunięcie palcem po dolnej krawędzi ekranu przełączy aplikację.

Najpotężniejszy iPad w historii!

W środku znalazł się A12X Bionic posiadający 10 mld tranzystorów - ma 8 rdzeni CPU i 7 rdzeni GPU. Każdy z rdzeni CPU jest o 35% szybszy od zeszłorocznych, zaś współpracując mogą być szybsze o 90%. Układ GPU jest dwukrotnie szybszy od poprzednika. Wydajność iPada Pro została porównana do wydajności Xboksa One S. Maksymalna pojemność iPadów Pro osiągnie aż 1 TB, a złącze Lightning zostaje zastąpione przez USB-C! Co więcej, Apple przewidziało sytuację, w której będziemy mogli podładować iPhone'a korzystając z zasilania iPada.

Apple Pencil 2. generacji łączy się bezprzewodowo z iPadem, podobnie jak poprzednia wersja, ale teraz gdy będzie magnetycznie przyczepiony do tabletu będzie się także bezprzewodowo ładować. Dodatkowo obsługuje dotykowe gesty - tapnięcia w krawędź Apple Pencil będą powodować np. zmianę narzędzia w aplikacji z notatkami.

Imponujące okazały się pokazy takich aplikacji jak Adobe Photoshop czy NBA od 2K Games - gra wygląda niemal na poziomie tych dedykowanych konsolom do gier. Teraz mogę tylko zacząć marzyć o takim wydaniu Fify i pojawieniu się kompatybilnych z iPadem kontrolerów od Microsoftu.

To, o czym nam nie powiedziano, to wystająca kamera - nieco psuje efekt, prawda? Poza tym - brakuje złącza słuchawkowego 3,5 mm jack.

Polskie ceny iPada Pro 11 cali i iPada Pro 12,9 cala

 

Ceny nowych iPadów Pro zaczynają się od 3799 złotych i będą dostępne w wariantach: 64 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB. 

iPad Pro 11 cali (WiFi):

  • 64 GB - 3799 zł
  • 256 GB - 4599 zł
  • 512 GB - 5599 zł
  • 1 TB - 7599 zł

iPad Pro 12,9 cala (WiFi):

  • 64 GB - 4799 zł
  • 256 GB - 5599 zł
  • 512 GB - 6599 zł
  • 1 TB - 8599 zł

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu