Felietony

Nowy iPad Mini z ekranem Retina w drodze. Czy szybka aktualizacja iPada 3 powtórzy się w przypadku Mini?

Jan Rybczyński
Nowy iPad Mini z ekranem Retina w drodze. Czy szybka aktualizacja iPada 3 powtórzy się w przypadku Mini?
17

Jak zwykle w przypadku plotek bywa, pewność będziemy mieli wówczas gdy Apple oficjalnie zaprezentuje nowego iPada Mini. Mimo to, od jakiegoś czasu niemal wszystkie przecieki na temat iPhone 5 czy obecnego iPada Mini się potwierdziły, nawet te, które z początku wydawały się mocno niewiarygodne. Dod...


Jak zwykle w przypadku plotek bywa, pewność będziemy mieli wówczas gdy Apple oficjalnie zaprezentuje nowego iPada Mini. Mimo to, od jakiegoś czasu niemal wszystkie przecieki na temat iPhone 5 czy obecnego iPada Mini się potwierdziły, nawet te, które z początku wydawały się mocno niewiarygodne. Dodatkowo informacje pochodzą z źródeł bliskich liniom produkcyjnym. Chiński portal technologiczny DoNews, jak wiele innych źródeł z tego regionu ma znacznie lepszy dostęp do informacji na temat nowych produktów Apple, niż portale europejskie czy amerykańskie. Mówiąc krótko, iPad Mini 2 z ekranem Retina nadejdzie już niedługo.

To z resztą nie jedyne powody dla których plotka jest wiarygodna. Po pierwsze, ekran o niskiej rozdzielczości to główny powód narzekań na iPada Mini w rozmaitych recenzjach. Poza tym iPad Mini jest jedynym w tym segmencie, nowym urządzeniem Apple nie posiadającym ekranu Retina, mniejszy iPhone i większa wersja tabletu już od dłuższego czasu posiadają Retinę. Jest jeszcze jeden powód, według informacji DoNews rozdzielczość nowego ekranu iPada Mini będzie wynosiła 2048 na 1536, czyli dokładnie tyle samo ile w większych wersjach tabletu. Tym sposobem ekosystem znowu stałby się bardziej spójny i wszystkie aplikacje na tablety mogłyby być optymalizowane pod kątem tej jednej rozdzielczości.

Prawdopodobnie nowy ekran będzie pochodził od Sharpa i będzie wyposażony w technologię IGZO, która zapewnia mniejszą grubość i większą energooszczędność, przy zachowaniu równie wysokiej jakości obrazu co obecnie w większych modelach.

Ponieważ przekątna ekranu iPada Mini jest oczywiście mniejsza, a liczba pikseli ma być taka sama jak w większych modelach, zwiększy się gęstość pikseli do 324 DPI, czyli do wartości niemal identycznej jak w iPhone'ie (325 DPI dla iPhone 5 i 329 dla iPhone 4 i 4S). Obecnie w iPadzie 3 i 4 generacji gęstość pikseli wynosi 263 DPI. Za to dostępny w sprzedaży od kilku dni iPad Mini posiada mizerne na tle swoich większych braci 163 DPI.

Wydanie iPada Mini z ekranem Retina jest więc jedynym logicznym posunięciem, zaskakujący jest więc nie sam fakt, że takowy powstanie, lecz to, że według plotek, o których donoszą takie serwisy jak CNet i Mashable, produkcja iPada Mini 2 ma ruszyć jeszcze w tym roku. Data premiery nie jest jeszcze znana i bez wątpienia będzie miała miejsce w 2013 roku, niektórzy twierdzą, że dopiero na jesieni. Wiele jednak wskazuje, że sytuacja z nadspodziewanie szybkim wydaniem iPada czwartej generacji, w zaledwie 7 miesięcy po premierze iPada 3 może się powtórzyć w przypadku mniejszego tabletu. W tej chwili iPad Mini jest w US w sprzedaży od zaledwie kilku dni, a produkcja jego następcy się już rozpoczyna.

Zdaje sobie sprawę, że technologia rozwija się coraz szybciej i to jest oczywiście dobra rzecz, bo żyjemy w fascynujących czasach, świat dziesięć lat temu wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj, bez smartfonów, tabletów, portali społecznościowych etc. Sądzę jednak, że nawet kieszeń największego fana firmy z logiem nagryzionego jabłka ma swoje granice, tym bardziej jeśli aktualizuje on z każdą premierą nie tylko tablet, ale również telefon, laptopa i inne urządzenia. Myślę, że Apple doprowadzi do sytuacji, w której nawet Ci, którzy czekali z niecierpliwością na każdą premierę, zaczną kupować sprzęt pomijając kilka modeli, a w związku z tym ranga wydarzenia znacząco spadnie. Jak często można się emocjonować nowością? Moim zdaniem rozsądniej byłoby pominąć wersję iPada Mini bez ekranu Retina i wdać od razu model z wyświetlaczem o większej rozdzielczości, unikając fragmentacji ekosystemu. Podobnie, jak rozsądniej byłoby pominąć iPada 3 generacji i wydać od razu tego najnowszego.

W takim razie zwracam się z pytaniem do Czytelników Antyweb. Jeśli planujecie zakupić iPada Mini, to kupicie go w obecnej wersji, czy poczekacie na nowszą wersję z ekranem Retina? Odpowiadają wam tak częste premiery ze stosunkowo niewielkimi zmianami, czy wolelibyście rzadsze premiery z większym efektem "WOW"?

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu