Felietony

Office dla iPhone'a, iPada i Androida staje się faktem

Konrad Kozłowski
Office dla iPhone'a, iPada i Androida staje się faktem
3

Miesiąc temu informowaliśmy Was o (nie)kontrolowanym wycieku informacji na temat premiery mobilnej wersji Office'a na systemy iOS i Android. Dzisiaj TheVerge powołując się na swoje źródła potwierdziło tamte rewelacje - premiera aplikacji ma nastąpić na początku 2013 roku. Przed nami jeszcze co na...

Miesiąc temu informowaliśmy Was o (nie)kontrolowanym wycieku informacji na temat premiery mobilnej wersji Office'a na systemy iOS i Android. Dzisiaj TheVerge powołując się na swoje źródła potwierdziło tamte rewelacje - premiera aplikacji ma nastąpić na początku 2013 roku.

Przed nami jeszcze co najmniej dwa, trzy miesiące oczekiwania, ponieważ nadal brakuje dokładnej oficjalnej daty premiery aplikacji - mowa tu o liczbie mnogiej ponieważ takie programy jak Word, Excel czy PowerPoint będą niezależnymi od siebie aplikacjami. Będą miały jednak wiele ze sobą wspólnego - podobnie jak aplikacje SkyDrive czy OneNote będą wymagały logowania przy użyciu konta Microsoft oraz będą całkowicie darmowe. Wiązać się to będzie jednak z dość istotnym ograniczeniem - umożliwiać będą jedynie otwieranie i przeglądanie konkretnych plików (xls, doc czy ppt). Jeżeli będziemy zainteresowani możliwością edycji tychże plików, jedynym wyjściem będzie wykupienie subskrypcji Office 365, czego będzie można dokonać wewnątrz aplikacji.

Niezwykle ważną informacją okazuje się fakt, iż edycja dokumentów za pomocą wspomnianych aplikacji nie będzie zbyt rozbudowana, a z całą pewnością nie będą one w stanie zastąpić tradycyjnej, desktopowej wersji pakietu Office. Według uzyskanych przez TheVerge informacji mobilnego Office powinniśmy ujrzeć na przełomie lutego i marca przyszłego roku - wtedy to miałaby zostać udostępniona wersja dla systemu iOS. Użytkownicy urządzeń z Androidem będą musieli zaczekać nieco dłużej, bo mowa jest o okolicach maja.

Jestem szczerze zdziwiony, że dopiero teraz (choć słowo "teraz" jest pewnym nadużyciem) Microsoft decyduje się na udostępnienie mobilnego Office'a na konkurencyjne platformy. W pełni rozumiem chęć przyciągnięcia użytkowników do własnych platform, ale do niedawna "mobilny Microsoft" nie istniał. Windows Phone próbuje rozpychać się łokciami na rynku, lecz po 2 latach obecności na rynku nie można mówić o (pełnym) sukcesie. Podwójne "ósemki" (Windows Phone 8 i Windows 8/Windows RT) mają tę sytuację odmienić, więc czy wydanie w tym samym momencie aplikacji z pakietu Office na pozostałe platformy nie będzie falstartem? Możliwości aplikacji dla iOS'a czy Androida nie będą dorównywały Office'owi 2013 na systemach Windows, lecz nic raczej nie powstrzyma przeciętnego użytkownika przed stwierdzeniem: "przecież i tu i tu mam Office'a, prawda?".

Źródło: TheVerge, źródła grafik: TheVerge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu