Samsung

Nowy interfejs i pilot w Samsungach. HDR i WebOS 3.0 w LG. W Smart TV się dzieje!

Tomasz Popielarczyk
Nowy interfejs i pilot w Samsungach. HDR i WebOS 3.0 w LG. W Smart TV się dzieje!
38

Aktualnie aż 51 proc. przychodów na rynku elektroniki użytkowej generuje zaledwie pięć kategorii sprzętu: smartfony, tablety, laptopy, pecety i... telewizory. Rynek Smart TV ma się dobrze, choć w szerszej perspektywie wcale już nie rośnie. Nie zniechęca to jednak jego liderów. Samsung i LG na CES za...

Aktualnie aż 51 proc. przychodów na rynku elektroniki użytkowej generuje zaledwie pięć kategorii sprzętu: smartfony, tablety, laptopy, pecety i... telewizory. Rynek Smart TV ma się dobrze, choć w szerszej perspektywie wcale już nie rośnie. Nie zniechęca to jednak jego liderów. Samsung i LG na CES zaprezentowali swoje nowości i propozycje sprzętowe na nadchodzące miesiące.

LG już odsłoniło już wszystkie karty. Przed świętami pisałem o Web OS 3.0, który ma być jedną z najważniejszych nowości firmy. Teraz otrzymaliśmy komunikat informujący o nowej linii pracujących pod jego kontrolą telewizorów LG Signature OLED. Składa się ona z ośmiu produktów klasy premium. Na jej czele znajduje się natomiast 77-calowy model G6, zdobywca nagrody 2016 CES Best of Innovations Award.

Line-up telewizorów premium na 2016 rok to m.in. wyjątkowy design. Nowa koncepcja wzornicza LG nosi nazwę "Picture-On-Glass". Składa się na nią panel OLED o grubości 2,57 mm oraz wykonany ze szkła, przeźroczysty tył obudowy. Do tego dodano zintegrowany soundbar (tradycyjnie zaprojektowany we współpracy z Harman/Kardon) na spodzie skierowany wprost na widza. Nowe telewizory wspierają formaty HDR10 oraz Dolby Vision. Ma to być jeden z ich głównych atutów. Jak zapewnia LG, technologia OLED najlepiej radzi sobie z obrazem HDR, a dzięki wsparciu takich technologii jak Pixel Dimming czy ColorPrime Pro (pokrycie palety DCI-P3 w 99 proc.) oferować możliwie najlepsze doświadczenia. Nowe telewizory otrzymały dopiero co opublikowany certyfikat Ultra HD Premium od konsorcjum UHD Alliance. Ma on być przyznawany tylko telewizorom doskonale radzącym sobie z treściami Ultra HD - zarówno z nośników jak i strumieniowanych z internetu.

Nie można też pominąć prężenia muskułów, czyli 98-calowego UH9800 wyposażonego w matrycę o rozdzielczości 8K. To raczej taki pokaz możliwości w wykonaniu LG, aniżeli jakakolwiek próba zawojowania rynku. Treści w 4K jest ciągle na tyle mało, że nie ma mowy o przejściu na wyższą technologię. LG nie ujawniło ceny swojego "potwora". Warto jednak dodać, że analogiczny panel 8K pokazany we wrześniu ubiegłego roku przez Sharpa był wyceniany na 133 tys. dol. Ma ktoś drobne?

Swoje telewizyjne nowości na CES 2016 w nocy czasu polskiego pokaże również Samsung. Firma również zaprezentuje nowy line-up opatrzony certyfikatem Ultra HD Premium. Niestety nie ujawniła dotąd tylu szczegółów na jego temat co LG. Można się spodziewać, że będzie to seria SUHD z nanokryształami w nowym wcieleniu. Jak tylko otrzymamy oficjalne potwierdzenie, zaktualizuję artykuł.

W telewizorach Samsunga na 2016 rok ma pojawić się również kilka innowacyjnych rozwiązań software'owych, które już zapowiedziano oficjalnie. Jednym z nich jest mechanizm GAIA - trójstopniowe zabezpieczenie chroniące dane osobowe użytkownika. Składa się na niego bezpieczna klawiatura, szyfrowanie (klucz do weryfikacji danych jest zaszyty w układzie sprzętowym), a także podzielenie systemu na przestrzeń główną oraz przestrzeń bezpieczeństwa. Nowa linia SmartTV Samsunga będzie również w większym stopniu nastawiona na gry. W zintegrowanej z systemem usłudze streamingu PlayStation Now ma się pojawić ponad 400 nowych gier, a także 100 nowych pozycji na platformie GameFly. Kolejna setka nowości do pobrania ma się również pojawić w sklepie z grami. Na tym nie koniec. Samsung w nowych telewizorach wprowadza również odświeżony interfejs Smart Hub oraz nowy pilot zdalnego sterowania Samsung Smart Control. Nowa warstwa wizualna rezygnuje z podziału na urządzenia i źródła treści. Zamiast tego użytkownik otrzymuje jeden zunifikowany panel z usługami. Dopełnia go wyszukiwarka oraz liczne możliwości konfiguracji i personalizacji. Nowy pilot ma natomiast pozwalać na kontrolowanie niemal wszystkich podłączonych do telewizora urządzeń, bez problemu komunikując się z dekoderami, odtwarzaczami Blu-Ray, konsolami do gier i innymi akcesoriami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu