Polska

Poczta Polska od nowego roku wprowadza nowy cennik usług. Podwyżki nawet do 11%

Grzegorz Ułan
Poczta Polska od nowego roku wprowadza nowy cennik usług. Podwyżki nawet do 11%
10

Poczta Polska poinformowała dziś, iż po dwóch latach od ostatniej podwyżki cen, od nowego roku będzie obowiązywał nowy cennik usług powszechnych.

Dość szeroko Poczta Polska tłumaczy się z tej podwyżki, przede wszystkim wyjaśnia tu, że jako operator wyznaczony zobowiązana jest do świadczenia usług powszechnych wszystkim Polakom. Co to oznacza? Ano to, iż nie ma możliwości zamykania nierentownych placówek, które przynoszą straty, z uwagi na zobowiązanie prawa pocztowego, gwarantującego dostęp do nich nam wszystkim w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach, niezależnie od kalkulacji biznesowych i efektywności kosztowej.

Nie bez znaczenia jest też obecna inflacja i wzrosty kosztów prowadzenia działalności, a także spadający wolumen przesyłek listowych. Poczta Polska wyjaśnia jednocześnie, że nowa podwyżka w cenniku usług dla przeciętnego klienta będzie oznaczała większy wydatek w skali roku rzędu kilku złotych, a naszemu operatorowi pozwoli na uruchamianie nowych placówek i utrzymywanie obecnych właśnie w tych nierentownych lokalizacjach, głównie na terenach wiejskich.

Jak duża to podwyżka? Zmiana cennika dotyczy tylko przesyłek listowych (ceny nadawania paczek nie zmieniają się), a nowe ich ceny oznaczają podwyżkę od 2% do 11% w zależności od rodzaju przesyłki.

Cennik obowiązujący od września 2020 roku do końca 2021 roku:

Nowy cennik obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku:

I tak, cena listu zwykłego w najmniejszym formacie S do 500 g wzrośnie z 3,30 zł do 3,60 zł w przypadku listu ekonomicznego, a przesyłka priorytetowa z 4,10 zł do 4,50 zł. Największy wzrost jest przy formacie L do 2000 g - w wersji ekonomicznej z 6,60 zł do 7,20 zł i priorytetowej z 7,30 zł do 8 zł.

To były listy zwykłe, przesyłki polecone z kolei do tej pory kosztowały jak poniżej:

Nowy cennik obowiązujący od nowego roku przedstawia się następująco:

Poczta Polska poinformowała również, iż nowy cennik został już przyjęty i zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: Poczta Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu