Felietony

Nowości w Operze 12.10 beta - lepsza integracja z systemem, SPDY, poprawione rozszerzenia

Jan Rybczyński
Nowości w Operze 12.10 beta - lepsza integracja z systemem, SPDY, poprawione rozszerzenia
Reklama

Nowa wersja Opery jest coraz bliżej. Zmniejszony został jej numer z 12.50 na 12.10, co może sugerować mniej przełomowe zmiany niż początkowo planowano...

Nowa wersja Opery jest coraz bliżej. Zmniejszony został jej numer z 12.50 na 12.10, co może sugerować mniej przełomowe zmiany niż początkowo planowano. Nie zmienia to faktu, że są one na tyle ciekawe, że warto je opisać. Tym bardziej, że to właśnie w Polsce, we Wrocławiu, pod kierownictwem Krystiana Kolondra będzie rozwijana desktopowa wersja norweskiej przeglądarki. Ponieważ przeniesienie ekipy do Wrocławia to świeża sprawa podejrzewam, że wersja 12.10 beta powstała jeszcze w poprzedniej lokalizacji. Przyjrzyjmy się zatem wprowadzonym zmianom.

Reklama

Jak się dowiadujemy z blogu Opery, w nowej wersji dopracowana została integracja z systemem operacyjnym. Szczególnie dużo powodów do zadowolenia mają użytkownicy Maków, bowiem Opera 12.10 jest kompatybilna z systemem OS X Mountain Lion, wykorzystuje Centrum Powiadomień, umożliwia łatwiejsze udostępnianie w sieciach społecznościowych oraz jest dostosowana do ekranu Retina. W przypadku systemów Windows dodano przewijanie inercyjne i gest szczypania do zmiany powiększania, ucieszą zatem przede wszystkim posiadacze ekranów dotykowych. Opera w dalszym ciągu pracuje nad głębszą integracją z systemem Windows 8.

Fotografowie oraz osoby pracujące z grafiką i posiadające szerokogamutowe monitory mają szczególnie mocną motywację do wypróbowania nowej Opery, ponieważ dodana została obsługa profili ICC v4. Do tej pory jedynie IE 9 wspierał ICC v4. Wsparcie profili ICC v4 swojej przeglądarki można sprawdzić pod tym linkiem.

Opera 12.10 będzie również wspierała opracowany przez Google protokół SPDY, który jest również wspierany przez Firefox od wersji 11 (od wersji 13 SPDY jest domyślnie włączony). SPDY dzięki kompresji przyspiesza ładowanie takich stron jak Gmial czy Twitter.

Zmiany dotyczą również rozszerzeń. Opera udostępniła kilka nowych API, a kilka innych udoskonaliła. Efektem tych zmian jest możliwość dodania za pomocą rozszerzenia nowych opcji do menu wywoływanego prawym klawiszem myszki. Ze względów bezpieczeństwa tylko przetestowane i umieszczone na stronie Opery rozszerzenia będzie można pobrać. W tym miejscu przypomnę, że Google zaczął intensywnie testować rozszerzenia i utrudnił instalację rozszerzeń z zewnętrznych źródeł zaledwie trzy miesiące temu. Jak widać pod pewnymi aspektami jest jeszcze w przeglądarkach wiele do zrobienia.

Poprawione zostało również wsparcie HTML5, między innymi dodano tryb pełnoekranowy (Fullscreen API) oraz detekcję czy strona jest obecnie widoczna (Page Visibility API) Jeżeli nie, zatrzymywane są wszystkie animacje, dotwarzanie audio i wideo, co pozwala zwolnić część zasobów.

Reszta zmian dotyczy przede wszystkim webdeweloperów. Więcej informacji można znaleźć na blogu Opery.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama