Felietony

Szkoda, że z ten system raczej nie odniesie już sukcesu

Michał Majchrzycki
Szkoda, że z ten system raczej nie odniesie już sukcesu
5

Z tego systemu raczej nie będzie już komercyjnego sukcesu. Nie wierzy weń ani dotychczasowy właściciel, HP, nie mówiąc o potencjalnych klientach. Jedyny ratunek moim zdaniem dla systemu to zainteresowanie ze strony społeczności internetowej. Chociaż i tutaj może być problem. Prawdę mówiąc, nie ż...

Z tego systemu raczej nie będzie już komercyjnego sukcesu. Nie wierzy weń ani dotychczasowy właściciel, HP, nie mówiąc o potencjalnych klientach. Jedyny ratunek moim zdaniem dla systemu to zainteresowanie ze strony społeczności internetowej. Chociaż i tutaj może być problem.

Prawdę mówiąc, nie żywię ciepłych uczuć do wszystkich Tizenów, webOSów, Firefoksów OS i tym podobnych tworów. Nie dlatego, żebym był przeciwny tworzeniu nowych, alternatywnych rozwiązań na smartfony. Wręcz przeciwnie - cieszę się z prób wprowadzenia czegoś na rynek zdominowany przez Apple'a/Google'a (i ewentualnie Microsoft). Tyle że sporo z alternatywnie tworzonych systemów często zwyczajnie nie ma żadnych szans na powodzenie - głównie dzięki polityce wprowadzających je firm.

Tak było moim zdaniem chociażby z webOS rozwijanym przez HP. System miał przyszłość, niestety została ona zaprzepaszczona przez firmę, która zupełnie nie potrafiła wykorzystać jego potencjału. O tym, jakie powodzenie mógł przy sprzyjających warunkach zdobyć webOS pokazała chociażby wyprzedaż tabletów TouchPad na eBayu. Jednak zarówno HO jak i wcześniejszy właściciel systemu, firma Palm, nie potrafili przekuć swojej platformy w sukces.

A szkoda, bo według mnie webOS był w rękach HP interesującą alternatywą dla iOS, Androida czy Windows Phone. Kiedy ponad rok temu miałem okazję testować HP Pre 2 wprawdzie niespecjalnie przypadł mi do gustu design systemu, to jednak spodobały się niektóre funkcje. Chociażby zarządzanie kartami i otwartymi aplikacjami. Szkoda, że HP nie miał większej determinacji we wprowadzaniu systemu na rynek.

Po klapie ze sprzedażą urządzeń HP z webOS, nie bardzo chyba wiedziano co z tym fantem zrobić. W końcu HP stworzył niezależną firmę, Gram, która miała zająć się rozwojem systemu - tym razem o już otwartym kodzie źródłowym. Efekt prac mogliśmy właśnie poznać. Wersję 1.0 Open webOS zaprezentowano - uwaga - na TouchSmart.

System może przetestować każdy na emulatorze (dla Ubuntu). Zaczynają też pojawiać się pierwsze porty systemu - chociażby ten stworzony przez zespół webOS Ports. Umożliwia on korzystanie z Open webOS na smartfonie Galaxy Nexus. Dla mnie to jedynie ciekawostka - sam HP nie podchodzi poważnie do rozwoju webOS. Jeżeli prawdą okażą się plany firmy na stworzenie własnych smartfonów, to z pewnością będą one wyposażone w inną platformę. Jaką? Stawiałbym na Windows Phone albo Androida, chociaż trudno tutaj cokolwiek wyrokować.

Jaki jest więc cel rozwijania webOS? Póki HP nie zajmie się nim na poważnie, tla mnie to trochę sztuka dla sztuki. Z drugiej strony ciekawe byłoby, gdyby znalazła się spora grupa pasjonatów, której chciałoby się stworzyć porty Open webOS na dostępne na rynku smartfony. Zastanawiam się, czy może wtedy, wraz ze wsparciem społeczności, system zdobyłby jakieś zainteresowanie ze strony użytkowników?

Grafika: Open webOS

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu