Telekomy

Nowi i przedłużający umowy klienci Plusa zapłacą za nadużywanie roamingu w UE

Grzegorz Ułan
Nowi i przedłużający umowy klienci Plusa zapłacą za nadużywanie roamingu w UE
22

Wszyscy operatorzy w Polsce wystąpili do UKE o uzyskanie zgody na stosowanie dopłat w roamingu dla klientów, którzy korzystają z usług na terenie UE. Wszyscy też takowe zgody już otrzymali. Jako pierwszy z "wielkiej czwórki" zmiany w zasadach korzystania z roamingu wprowadził Play pod koniec stycznia, Orange już ogłosił zmiany, ale obowiązywać będą od 18 czerwca, dziś z kolej Plus podał nowe zasady, obowiązujące od dziś, czyli od 25 maja.

T-Mobile już uzyskało zgodę od UKE na zastosowanie dopłat, ale jeszcze nie ogłosili, czy i jak z niej skorzystają. Play wprowadził zmiany 25 stycznia 2018 roku i zaczęły obowiązywać od 26 stycznia dla nowych klientów i przedłużających umowy z uwagi na to, że obecni klienci, przy zmianie zasad podczas trwania umowy, mogliby wypowiedzieć umowę bez konsekwencji:

W nowych ofertach klienci abonamentowi nadal będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu UE tak jak w kraju. Otrzymają także co miesiąc darmowy pakiet 1 GB. Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane. Zmiany będą obowiązywać od 26.01.2018 r.

Maksymalne dopłaty jakie Play może w takich przypadkach naliczać to 6 gr za minutę połączenia wychodzącego, 3 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłany SMS lub MMS, 1,2327 gr za MB transmisji danych. W przypadku ofert na kartę i mixa wszyscy klienci muszą dopłacać w roamingu, jedynie klienci oferty Formuła Unlimited na Kartę dostają, co miesiąc pakiet do wykorzystania w roamingu: 100 minut na rozmowy, 50 SMS-ów i 500 MB danych.

Orange z kolei zgodę dostał w połowie kwietnia, a na początku maja ogłosił, że dopłaty te naliczać będzie wyłącznie klientom na kartę, zarówno w Orange jak i w nju na kartę:

Od 18 czerwca użytkownikom taryf na kartę Orange i nju, korzystającym z usług roamingowych na terenie UE, do ceny połączenia czy transmisji danych „jak w kraju” doliczona będzie symboliczna opłata dodatkowa. Wyniesie ona 5 gr za minutę połączenia wykonanego, 2 gr za minutę połączenia odebranego, 1 gr za wysłany SMS oraz niecały grosz za MMS lub megabajt transmisji danych.

Dziś Plus zdradził, jak zamierza wykorzystać swoją zgodę, jak czytamy na GSMONLINE od jutra Plus wprowadza je dla nowych klientów i przedłużających umowy za zasadach identycznych jak Play. Czyli w przypadku korzystania z usług przez klientów w roamingu na terenie UE częściej niż w Polsce przez większą część okresu 30-dniowego, zostaną naliczone dodatkowe opłaty, czyli 0,07 zł za minutę wykonanego połączenia głosowego, 0,05 zł za minutę odebranego połączenia głosowego, 4,66 zł za każdy GB transmisji danych. Za wiadomości SMS i MMS nie są przewidziane dodatkowe opłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE.

Zmiany obejmują nowych i przedłużających umowy klientów kontraktowych (Plus Abonament, Plus Mix, Plus dla firm, Plush ABO) i obowiązują od dziś, a od 29 czerwca użytkowników ofert na kartę (Plus na Kartę, Plus Internet na Kartę, Plush Na Kartę).

Arkadiusz Majewski z Plusa:

W przypadku ofert prepaid nowe rozwiązania obejmą wszystkich użytkowników tych usług. Klienci korzystający w Polsce z usług nielimitowanych połączeń głosowych, otrzymają pakiet 100 minut na połączenia odebrane i wykonane w roamingu UE. Klienci, którzy posiadają krajowe pakiety na transmisję danych z tzw. lejkiem (z okresem ważności 30 dni) otrzymają pakiet 0,5 GB do wykorzystania w roamingu UE, a jeśli krajowy pakiet jest mniejszy niż 0,5 GB, to pakiet na transmisję danych w roamingu UE będzie równy wielkości pakietu krajowego. W ramach powyższych pakietów, dopłaty wynikające z decyzji Prezesa UKE nie będą pobierane, a stosowane będą dopiero po ich wykorzystaniu. Podsumowując, można powiedzieć, że dodatkowe opłaty nie powinny dotyczyć klientów, którzy korzystają z roamingu w UE przy okazji wakacyjnych wyjazdów, ale tych, którzy w przeważającym stopniu przebywają w UE lub więcej korzystają z usług w UE.

Tak więc czekamy jeszcze na decyzję T-Mobile, wtedy będziemy mieli już pełną wiedzę o dopłatach i zasadach ich stosowania u wszystkich operatorów strukturalnych w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu