Telekomy

Orange wprowadza dopłaty do roamingu, na szczęście nie dla wszystkich

Grzegorz Ułan
30

Już wszyscy operatorzy strukturalni czy wirtualni wystąpili do UKE o zgodę o zastosowanie dopłat do roamingu dla swoich klientów. Większość z nich otrzymała już zgody, jedynie T-Mobile oczekuje jeszcze na takową.

Patrząc po wynikach finansowych „wielkiej czwórki” trudno się temu dziwić, straty związane z nowymi zasadami w roamingu sięgają setek milionów złotych. Na szczęście uzyskane zgody nie oznaczają, że nagle wszyscy zaczniemy płacić za połączenia w roamingu w UE jak przed 15 czerwca 2017 roku.

Dopłaty w roamingu w Play

Play, który jako pierwszy z dużych operatorów zastosował dopłaty do roamingu, wprowadził je dla nowych klientów (klienci, którzy podpisali umowę przed 26 stycznia korzystają z roamingu do końca umowy bez zmian), którzy mogą dzwonić i wysyłać wiadomości jak w kraju, ale transfer danych mają ograniczony do 1 GB.

W nowych ofertach klienci abonamentowi nadal będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu UE tak jak w kraju. Otrzymają także co miesiąc darmowy pakiet 1 GB. Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane. Zmiany będą obowiązywać od 26.01.2018 r.

Jakie to dopłaty? 6 gr za minutę połączenia wychodzącego, 3 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłany SMS lub MMS, 1,2327 gr za MB transmisji danych. W przypadku ofert na kartę i mixa wszyscy klienci muszą dopłacać w roamingu, jedynie klienci oferty Formuła Unlimited na Kartę dostają, co miesiąc pakiet do wykorzystania w roamingu: 100 minut na rozmowy, 50 SMS-ów i 500 MB danych.

Dopłaty w roamingu w Orange

Orange uzyskał zgodę UKE na dopłaty w roamingu w połowie kwietnia, ale na szczęście zastosuje je tylko w ofercie na kartę, zarówno dla ofert na kartę w Orange jak i w swojej submarce nju mobile na kartę.

Od 18 czerwca użytkownikom taryf na kartę Orange i nju, korzystającym z usług roamingowych na terenie UE, do ceny połączenia czy transmisji danych „jak w kraju” doliczona będzie symboliczna opłata dodatkowa. Wyniesie ona 5 gr za minutę połączenia wykonanego, 2 gr za minutę połączenia odebranego, 1 gr za wysłany SMS oraz niecały grosz za MMS lub megabajt transmisji danych.

Źródło: Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu