Telekomy

Orange wspólnie z T-Mobile powiększy pojemność sieci LTE o 40%

Grzegorz Ułan
Orange wspólnie z T-Mobile powiększy pojemność sieci LTE o 40%
8

To dobra wiadomość dla klientów Orange i T-Mobile, Orange zawarł porozumienie z T-Mobile, dzięki któremu współdzielone pasma zostaną lepiej wykorzystane, a ich pojemność zwiększy się o 40% do roku 2020.

Już teraz wielu klientów skarży się na zapchane łącza największych operatorów, tak więc aby obsłużyć coraz większy ruch w sieci (ruch w sieci LTE w Orange powiększył się trzykrotnie w 2017 roku) i w oczekiwaniu na 5G, trzeba zmodernizować obecną infrastrukturę, by bardziej komfortowo można było z niej korzystać.

Jak dokładnie? Otóż w pierwszej kolejności Orange chce podzielić wspólną z T-Mobile nośną o szerokości 15 MHz w częstotliwości 1800 MHz na dwie nośne po 10 MHz. Efekt? Powiększenie pojemności sieci LTE o 1/3.

Dodatkowo w paśmie 2100 MHz, gdzie do tej pory działała sieć 3G, uruchomione zostanie LTE na nosnej o szerokości 10 Mhz, a 3G pozostanie na nośnej 5MHz. Nie zapomina się tu też o samym 3G, dla optymalizacji tej sieci uruchomione tu zostaną również dwie nośne 4,2 MHz.

Obydwie zmiany umożliwią agregację nawet czterech tzw. pasm nośnych, co przełoży się na pojemność sieci i wyższą prędkość transferu. Łączna ilość pasma jaką firma przeznacza na usługi LTE wzrośnie do 45 MHz. Jednocześnie, by utrzymać jakość sieci 3G, wykorzystywane wspólnie z T-Mobile 4,2 MHz na usługi UMTS900 także zostaną zamienione na dwie niezależne nośne o szerokości 4,2 MHz.

Wszystkie zmiany mają zostać wdrożone do 2020 roku, w pierwszej kolejności zmiany nastąpią przy wykorzystaniu częstotliwości 900 MHz.

Porozumienie z T-Mobile nie oznacza zakończenia współpracy w ramach Networks!, a jedynie odejście od współpracy w modelu współkorzystania pasma (tzw. MOCN, ang. Multi-Operator Core Network). Operatorzy nadal będą współdzielić infrastrukturę (dostęp do sieci radiowej) w modelu MoRAN (ang. Mobile Operator Radio Access Network). Klienci nie stracą więc dostępu do stacji bazowych, lecz będą korzystać z lepszej jakości sieci.

To oczywiście tylko część wspólnych działań Orange i T-Mobile, mająca na celu poprawienie jakości i komfortu korzystania z ich aktualnych nadajników. Nadal sieć obu operatorów będzie rozbudowywana o nowe stacje i rozbudowę sieci LTE w oparciu o wygrane w aukcji pasma 800 MHz i 2600 MHz.

Źródło: Orange/T-Mobile
Photo: Gutzemberg/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu