Telewizja

Nowe OLEDy LG zapowiadają się ekstra, ale... już wypatruję pierwszych przecen

Kamil Pieczonka
Nowe OLEDy LG zapowiadają się ekstra, ale... już wypatruję pierwszych przecen
3

LG wprowadzi niedługo do oferty w polskich sklepach nową generację telewizorów, w tym również całą gamę modeli z wyświetlaczem OLED. Poznaliśmy też wreszcie ceny, niestety tanio nie jest, ale miejmy nadzieje, że wkrótce pojawią się pierwsze promocje.

LG OLED CX/GX/WX/ZX

Jak, że najnowsza wersja telewizorów LG to już 10. generacja, to w nazewnictwie tych modeli pojawi się literka X (do tej pory były to liczby, telewizory z zeszłego roku mają oznaczenia B9/C9 itd.). W tej chwili nowe modele będą startowały od wersji CX, najtańsze modele z serii BX pojawią się prawdopodobnie w późniejszym czasie. Nowością jest obecność mniejszego modelu, o przekątnej 48 cali, do tej pory najmniejsze telewizory OLED od LG miały 55 cali. W serii CX nadal dostępny będzie też model o przekątnej 77 cali, który jest znacznie tańszy niż w zeszłym roku.

Ceny nie wyglądają specjalnie zachęcająco, ale trzeba pamiętać, że obecna generacja też startowała z dosyć wysokiego pułapu, tylko po to aby w ciągu roku znacznie potanieć. Dzisiaj najpopularniejsze modele z serii C9 można kupić za ~5800 PLN w przypadku modelu o przekątnej 55 cali oraz ~8000 PLN za wersję z matrycą o przekątnej 65 cali. W dniu premiery te same telewizory kosztowały odpowiednio 9999 PLN i 14 999 PLN, można zatem powiedzieć, że nowa generacja jest tańsza. Nie zmienia to jednak faktu, że warto będzie pewnie kilka miesięcy poczekać z ich zakupem ;-). Wygląda na to, że model o przekątnej 48 cali będzie można wkrótce kupić w cenie poniżej 5000 PLN i może cieszyć się sporą popularnością.

LG OLED 48 cali 55 cali 65 cali 77 cali 88 cali
CX 4K 5999 PLN 7999 PLN 10 999 PLN 19 999 PLN -
GX 4K - 9499 PLN 12 999 PLN - -
WX 4K - - 23 999 PLN - -
ZX 8K - - - 89 999 PLN 129 999 PLN

W sklepach zaczynają się też pojawiać już nowe modele telewizorów LCD z serii NanoCell. W pierwszej kolejności są to tańsze modele z serii UN85 (UN85003), które oferują tylko krawędziowe podświetlenie i dostępne są w rozmiarach 65, 75 i 86 cali w cenach odpowiednio 4299 PLN, 6999 PLN i 10 999 PLN.

Co oferują telewizory LG OLED w serii X?

Czym cechują się nowe telewizory LG? Po pierwsze mamy tutaj najnowszą wersję systemu WebOS 5.0, nowy procesor obrazu Alpha 9 Gen 3 z funkcją uczenia maszynowego, które ma jeszcze lepiej wpływać na obróbkę obrazu, szczególnie w kwestii upscalingu materiału o niższej rozdzielczości. W nowych telewizorach znajdzie się również wsparcie dla szeregu usług VOD, poza standardowymi jak Netflix, Amazon Prime czy HBO Go, będzie to również Apple TV. Nowe telewizory obsługują też kodek AV1 (wykorzystywany np. przez YouTube), HDMI 2.1 z obsługą rozdzielczości 4K przy 120 Hz (przydatne dla nadchodzących konsol), a także szereg innych technologii przyjaznych graczom.

Nowe telewizory OLED od LG będą wpierały NVIDIA G-Sync i FreeSync oraz ALLM (Auto Low Latency Mode), który przełącza TV automatycznie w tryb Gra po włączeniu konsoli (działa z Xbox One). To wszystko wpływa nie tylko na płynniejszą rozgrywkę ale również na mniejszy input lag. Wreszcie nowe modele oferują też Filmmaker Mode, obsługę AirPlay 2 oraz obsługę głosową w języku polskim.

Jest też dobra wiadomość dla posiadaczy starszych telewizorów LG OLED B8, C8, E8, G8, W8 oraz  LCD z serii SK i UK, które do października 2020 mają otrzymać aktualizację WebOS, która doda między innymi aplikację AppleTV oraz wsparcie dla usług AirPlay 2 oraz HomeKit od Apple. Takie same aktualizacje otrzymają też oczywiście zeszłoroczne modele.

źródło: HDTV Poska

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu