Apple

Nowe Mapy Apple w Polsce. Wyglądają rewelacyjnie!

Kacper Cembrowski
Nowe Mapy Apple w Polsce. Wyglądają rewelacyjnie!
48

Nowy wygląd Map Apple zawitał do Polski. Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę imponująco!

Nowa generacja Map Apple w Polsce. Google ma powody do obaw?

Zaledwie tydzień temu dostęp do nowej generacji Map Apple otrzymali użytkownicy w Finlandii, Norwegii i Szwecji. Dzisiaj nowy wygląd zawitał do kolejnych krajów, w tym do Polski — i trzeba przyznać, że wygląda to fenomenalnie.

Źródło: Reddit u/the_john19, r/applemaps

Odświeżony widok w Mapach Apple został pierwszy raz ogłoszony przez giganta z Cupertino w 2018 roku. W oparciu o własne dane Apple, nowe Mapy zawierają więcej szczegółów, w tym chodniki, przejścia dla pieszych, kontury budynków w formie modeli 3D i szczegółowe informacje o drogach. To wszystko sprawia, że całość jest dużo bardziej czytelna i łatwiejsza w obsłudze zarówno na smartfonie, jak i podczas korzystania z CarPlay.

Nowe kraje z dostępem do „nowej generacji” Map Apple

Wszystko rozwijało się bardzo powoli. Jako pierwsi dostęp mieli oczywiście użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych, a w 2021 roku Mapy Apple zostały wzbogacone w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Australii. Teraz przyszedł czas na Polskę, Austrię, Czechy, Słowenię, Chorwację i Węgry.

Źródło: Screen od czytelnika

Co prawda na moim iPhonie jest jeszcze stary wygląd Map Apple, jednak jest to zaledwie kwestia czasu — wkrótce wszyscy posiadacze smartfona z nadgryzionym jabłkiem w logo będą mieli dostęp do nowych Map. Niewykluczone więc, że Google może się obawiać; od jakiegoś czasu coraz więcej użytkowników mówi, że Mapy Apple działają dużo lepiej, a po aktualizacji wyglądu mogą do siebie przyciągnąć jeszcze więcej osób. Na screenach możecie zobaczyć, jak całość się prezentuje — w tym miejscu dziękujemy również czytelnikowi Maciejowi za informację.

AKTUALIZACJA: Nowe Mapy Apple dostępne już dla wszystkich! Lepsza nawigacja i widoczność

Dziś nowa wersja Map od giganta z Cupertino stała się oficjalnie dostępna dla wszystkich użytkowników. Poza widokiem z modelami 3D, który możecie zobaczyć na screenach powyżej, dostaliśmy również możliwość „rozejrzenia się” — czyli to samo, co Street View w Mapach Google. W dowolnym miejscu możecie kliknąć ikonę lornetki znajdującą się w lewym dolnym rogu i voilà — macie widok wybranego miejsca z perspektywy samochodu.

Ponadto, jak informuje Apple w swoim oficjalnym komunikacie, oparte na Siri wskazówki są czytelniejsze, więc jeszcze łatwiej jest się nimi kierować. Wskazówki zmiany pasa pomagają kierowcom ustawić się na właściwym pasie przed skrętem lub wjazdem na estakadę, by nie minęli zjazdu ani nie wjechali na niewłaściwą drogę. Informacje o fotoradarach podpowiadają użytkownikom, że zbliżają się do punktów pomiaru prędkości i kontroli przejazdu na czerwonym świetle. Można też sprawdzać na mapie, gdzie te punkty się znajdują. Z kolei dzięki trasom z wieloma przystankami użytkownicy mogą zaplanować z wyprzedzeniem nawet 15 postojów. Ponadto trasy zaplanowane na Macu automatycznie pojawiają się na iPhonie.

Oprócz tego możemy udostępniać szacowany czas przybycia rodzinie, znajomym i współpracownikom. Można to zrobić jednym kliknięciem lub poprzez wydanie polecenia Siri, korzystając z funkcji Udost. U celu. Odbiorca może śledzić naszą podróż, a Mapy będą na bieżąco informować o aktualnym czasie dotarcia do celu, jeśli wystąpią znaczne opóźnienia. Do tego użytkownicy mogą bezpiecznie i łatwo zgłaszać wypadki, zagrożenia lub kontrole prędkości napotykane na trasie, wydając polecenie głosowe Siri. W ten sam sposób mogą ogłosić, że zaznaczone na mapie problemy już nie występują.

Źródło: Apple

Ułatwienia dla kierowców elektryków i ludzi podróżujących komunikacją miejską

Mapy pomagają też właścicielom określonych pojazdów elektrycznych planować trasy tak, by uwzględniać postoje na ładowanie. W tym celu aplikacja analizuje dane o wzniesieniach i inne czynniki występujące na danej trasie. Do tego pasażerowie komunikacji miejskiej łatwiej znajdą pobliskie przystanki i oznaczą ulubione linie. Aplikacja poinformuje też pasażerów, gdy dotrą do przystanku, na którym chcieli wysiąść.

Mapy Apple w tej chwili stały się więc poważną konkurencją dla Map Google. Czy w tej chwili użytkownicy iPhone'ów mają w ogóle potrzebę pobierania z App Store propozycji innych firm? Dajcie znać, co o tym myślicie.

Źródło: Apple

Źródła: Informacja od czytelnika, Reddit (u/the_john19, r/applemaps), Apple

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news