Polska

Nowe funkcje mObywatel już niebawem. Z jednej na pewno nie chciałbyś skorzystać

Piotr Kurek
Nowe funkcje mObywatel już niebawem. Z jednej na pewno nie chciałbyś skorzystać

Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji zapowiadają kolejne zmiany w mObywatel. Co nowego pojawi się w aplikacji w najbliższym czasie?

mObywatel to aplikacja, którą warto zainstalować. To nie tylko możliwość skorzystania z mDowodu, czyli dokumentu tożsamości, którym możemy się legitymować w niemal każdej sytuacji w kraju, ale także szereg usług i funkcji, które pozwalają na skrócenie czasu kontaktu z urzędami. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się w niej wiele ciekawych rozwiązań, a przed nami kolejne.

Polecamy na Geekweek: Zakłócenia GPS nad Polską. Znowu dzieje się coś złego!

Na odbywającym się dziś posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii ma miejsce rozpatrzenie informacji ministra cyfryzacji na temat nowych dokumentów i usług udostępnionych w cyfrowym portfelu mObywatel i planów rozwoju tej aplikacji na 2024 r. W dyskusji bierze udział m.in. Michał Gramatyka, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, który w imieniu ministra cyfryzacji zdradza nieco na temat tego, czego możemy się spodziewać w kontekście aplikacji mObywatel i tego, co w niedalekiej przyszłości się w niej pojawi.

Michał Gramatyka opowiadał na posiedzeniu Komisji, że wkrótce w mObywatelu pojawi się możliwość sporządzenia protokołu zdarzenia drogowego w ramach modułu Stłuczka. W aplikacji pojawi się też funkcja zarządzania dowodem tożsamości. Będzie też moduł Moja firma, w którym będą wyświetlane informacje o działalności gospodarczej i zarejestrowanej firmie. Jak tłumaczy Gramatyka "są to plany w krótkim horyzoncie", ale na ten moment nie wiadomo kiedy funkcje pojawią się w aplikacji. Podobna sytuacja wygląda w przypadku elektronicznych doręczeń, które zostały odłożone na inny termin.

Sekretarz stanu w MC odpowiedział też na kilka pytań - w tym o legitymację krwiodawcy. To jednak nie jest taka łatwa sprawa, gdyż nie ma centralnej bazy danych Honorowych Dawców Krwi i Honorowych Dawców Szpiku. Ministerstwo wraz Centrum e-Zdrowia pracuje jednak nad tego typu bazą i gdy tylko będzie dostępna, implementacja legitymacji krwiodawcy lub dawcy szpiku w mObywatelu nie powinna stanowić większego problemu.

mObywatel wkrótce z nowymi funkcjami. Na co warto czekać?

Przy okazji warto przypomnieć funkcje, które zapowiedziała jeszcze poprzednia ekipa odpowiedzialna w rządzie za cyfryzację i te, które zostały już udostępnione:

  • Zastrzeż PESEL - usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości (funkcja ta już jest dostępna)
  • e-Doręczenia - elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami
  • e-Pełnomocnictwa - usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
  • Historia pojazdu - ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy (funkcja ta już jest dostępna)
  • e-Wizyta w ZUS - usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego - umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie
  • Tymczasowe prawo jazdy - będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu (funkcja ta już jest dostępna)
  • Nowe dokumenty lokalne - w aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów
  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością - potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności
  • Legitymacja krwiodawcy - a tu pojawić się może potwierdzenie terminu, rodzaju donacji oraz jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, która dokonała pobrania

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu