Chromebook

Nowe Chromebooki od HP to nowy wygląd i nowe procesory

Konrad Kozłowski
2

Tak często o nowych Chromebookach nie pisaliśmy od pewnego czasu. Podobnie jak Toshiba i Acer, także HP postanowiło odświeżyć swoją ofertę komputerów z Chrome OS. Laptopy doczekały się nowszej specyfikacji oraz zmiany w wyglądzie. Podobnie jak poprzednim razem, HP do zaoferowania ma dwie wielkośc...

Tak często o nowych Chromebookach nie pisaliśmy od pewnego czasu. Podobnie jak Toshiba i Acer, także HP postanowiło odświeżyć swoją ofertę komputerów z Chrome OS. Laptopy doczekały się nowszej specyfikacji oraz zmiany w wyglądzie.

Podobnie jak poprzednim razem, HP do zaoferowania ma dwie wielkości matryc w Chromebookach: 11 i 14 cali. Mniejszy z nich do tej pory dysponował procesorem ARM, co było jednak sporym ograniczeniem. W nowszej wersji pojawił się procesor Intel Bay Trail Celeron, co z pewnością pozytywnie odbije się na wydajności komputera. Model dostępny jest tylko z pamięcią 16GB, ale od Google naturalnie otrzymamy 100GB w usłudze Dysk Google na dwa lata (promocja dotyczy także większego modelu). Drugi, większy Chromebook oferuje teraz proceosor od Nvidii - model K1. Do wyboru mamy wersje 16GB lub 32GB pamięci wbudowanej (plus wspomniane 100GB na Dysku Google). Jedenastocalowy Chromebook ma pozwolić na pracę aż do 8 godzin bez zewnętrznego zasilania.

To co łączy obydwa modele to pamięć RAM, ponieważ będzie można nabyć je w wersji z dwoma gigabajtami lub czterema. Niestety, 11 i 14-calowe ekrany posiadają rozdzielczość 1366 na 768 pikseli, co w przypadku "czternastki" może poskutkować fatalną jakością obrazu (tak wyglądało to także w poprzedniej generacji Chromebooka). Pomimo zachowania przekątnej wynoszącej 14 cali, nowy Chromebook jest nieco smuklejszy i lżejszy od swojego poprzednika.

Jedenastocalowy Chromebook dostępny będzie od 5-ego października w trzech wersjach kolorystycznych: Ocean Turquoise, Snow White or Twinkle Black. Jego cena możę wynieść 199 dolarów, co wydaje się bardziej prawdopodobne, lub 279 dolarów. Rozbieżność wynika z niespójności kwot w materiałach prasowych HP. Czternastocalowy Chromebook kosztować będzie 299 dolarów i do sprzedaży ma trafić 22 października.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpChrome OSChromebook