Chromebook

[IFA2014] Nowy, lżejszy Chromebook od Toshiby z ekranem Full HD

Konrad Kozłowski
[IFA2014] Nowy, lżejszy Chromebook od Toshiby z ekranem Full HD
3

Toshiba postanowiła wykorzystać targi IFA w Berlinie do zaprezentowania dwóch nowych Chromebooków. Pierwszy z nich celuje w średnią, bardziej dostępną dla wielu użytkowników półkę, zaś drugi okazuje się ciekawą propozycją dla osób mogących pozwolić sobie na większy wydatek. Wyższa cena jest jednak j...

Toshiba postanowiła wykorzystać targi IFA w Berlinie do zaprezentowania dwóch nowych Chromebooków. Pierwszy z nich celuje w średnią, bardziej dostępną dla wielu użytkowników półkę, zaś drugi okazuje się ciekawą propozycją dla osób mogących pozwolić sobie na większy wydatek. Wyższa cena jest jednak jak najbardziej na miejscu.

Zacznijmy od tańszego, kosztującego 250 dolarów (bez jednego centa) modelu. Jego specyfikacja jest dość standardowa: ekran o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 1366 na 768 pikseli, 2GB pamięci RAM, dwurdzeniowy procesor Intela (Haswell), dwoma portami USB: 2.0 i 3.0, czytnikiem kart pamięci oraz złączem HDMI. Jest to po prostu nieco usprawniony model z początku roku.

Druga propozycja jest jednak znacznie bardziej intrygująca i Chromebook ten kosztować będzie 330 dolarów. Pamięć RAM została podwojona (4GB), zaś ekran dysponuje rozdzielczością Full HD - 1920 na 1080 pikseli - przy tej samej wielkości (przekątn1 13,3 cala). Nie jest to pierwszy Chromebook z ekranem o tej rozdzielczości, lecz tym razem do czynienia mamy z technologią IPS, która zapewnia lepsze nasycenie barw, kontrast oraz szersze kąty widzenia. Czas pracy na baterii jest zapowiadany na poziomie 11 godzin, co robi spore wrażenie. Obydwa laptopy ważą około 1,3 kilograma, a ich grubość to niewiele poniżej 2 centymetrów. Dostępne będą w trzech wersjach kolorystycznych: Charcoal, Aqua, and Rose, a na półki sklepowe mają trafić już 5 października.

Wybór na rynku Chromebooków jest coraz większy, a nowe modele pojawiają się już regularnie. Do współpracy z Google chętni są najwięksi producenci rynku komputerowego z Asusem, Acerem, Samsungiem, HP, Dellem i Toshibą na czele. Nie można także zapomnieć, że Google przygotowało także własnego Chromebooka Pixel, który miał niejako pokazać na co stać aktualnie firmę z Mountain View i system Chrome OS. Wspomniana platforma Google już niedługo uruchamiać będzie wybrane aplikacje z Androida i ściślej współpracować z mobilnym systemem od Google. Można by powiedzieć, że cały czas coś się dzieje w świecie Chrome OS i ciężko jest sobie wyobrazić, że stosunkowo niedawno była to zaledwie ciekawostka, a na rynku dostępne były zaledwie dwa modele Chromebooków. Dodatkowo, dziś oprócz laptopów sprzedawane są również Chromeboxy i Chromebase'y (komputery typu all-in-one).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ChromebooktoshibaIFA2014