Felietony

Nowa usługa od Amazonu - Elastic Transcoder - tania konwersja video, dostępna w chmurze

Paweł Aleksandruk
Nowa usługa od Amazonu - Elastic Transcoder - tania konwersja video, dostępna w chmurze
26

Dziś Amazon wykonał kolejny krok dodając do swojego pakietu usług w chmurze dla potrzeb dostarczania treści rozrywkowych oraz biznesowych, udostępniając produkt o nazwie Elastic Transcoder. Jest to serwis w przystępnej cenie mający wspierać konwersję video do wielu formatów, używanych przez różne ur...

Dziś Amazon wykonał kolejny krok dodając do swojego pakietu usług w chmurze dla potrzeb dostarczania treści rozrywkowych oraz biznesowych, udostępniając produkt o nazwie Elastic Transcoder. Jest to serwis w przystępnej cenie mający wspierać konwersję video do wielu formatów, używanych przez różne urządzenia. Liczba formatów ma być poszerzana, ale już od momentu udostępnienia usługi masz możliwość skorzystać z takich formatów jak h264, ACC czy mp4 i dzięki temu, będziesz w stanie odtworzyć video, bez większego problemu na większość urządzeń dostępnych na rynku czyli wszelkiej maści tabletach, smartfonach jak również na PC i Mac.

Amazon oferuje konwersję 20 minut video w SD lub HD za darmo, a po wykorzystaniu tego czasu cena za minutę będzie się zaczynała od 0,015 USD dla jakości SD i 0,030 USD dla jakości HD. Zaś dla użytkowników konkurencyjnego produktu, Zencoder są przewidziane bardziej atrakcyjne ceny.
Dobrą wiadomością jest to, że usługa od pierwszego dnia jest dostępna nie tylko w USA ale i w Europie oraz Azji. (Jestem autoryzowanym użytkownikiem serwisów Amazonu i posiadam dostęp do Elastic Transcodera, jednak nie mogę zagwarantować, że będzie on dostępny dla wszystkich - bo jak wiecie, niewiele usług Amozonu jest dostępnych u nas w kraju. Dajcie znać czy udało się wam skorzystać z tej usługi w komentarzach poniżej).
Cena to jednak nie wszystko czym firma chce przyciągnąć nowych klientów do tej usługi. Serwis ma wyróżniać się także intuicyjną obsługą co jest szczególnie ważne biorąc pod uwagę gwałtownie powiększające się zapotrzebowanie na usługi związane z video w sieci.

W przeszłości jeśli zajmowałeś się video i chciałeś przkonwertować plik z jednego formatu na drugi, musiałeś posiadać drogi soft lub korzystać z którejś z usług w chmurze (jak na przykład Zendcoder - który jest dość drogi w porównaniu do usługi Amazonu). Oczywiście istnieje dużo różnych konwerterów darmowych lub płatnych, jednak zazwyczaj do takiej zabawy potrzebowałeś także dość sporego i szybkiego dysku, a także cały proces był dość długotrwały - nie licząc już błędów, które mogły wystąpić z różnych powodów i trzeba było zaczynać od początku - sam kilkakrotnie miałem z tym do czynienia i wiem, że czasami była to prawdziwa “szkoła przetrwania” szczególnie w przypadku sporych plików video. Nowa usługa Amazonu eliminuje kilka z tych niedogodności, przede wszystkim nie “pożera zasobów twojego urządzenia” gdyż cały proces odbywa się w chmurze, a także pozwala na pracę na kilku plikach video jednocześnie - może się to szczególnie przydać osobom, które profesjonalnie zajmują się video i pracują na dużych plikach.

Charlie Bell, vice prezydent Utility Computing Services powiedział w swoim oświadczeniu dotyczącym serwisu: “Klienci mówili nam, że zmiana formatu video była kosztowna i trudna w związku z eksplozja nowych urządzeń korzystających z wielu różnych formatów video. Musieli oni być ekspertami, nie tylko będącymi w stanie skorzystać w różnego rodzaju skomplikowanych aplikacji i programów ale także odnośnie różnych formatów zapisu video. Taka wiedza miała się nijak do celu ich racy, którym było po prostu osiągnięcie wysokiej jakości video na różnorodnych urządzeniach. Usługa Elastic Transcoder ma dać naszym klientom tanią i niezawodną opcję, która rozwiąże ich problemy” - tak, w wolnym tłumaczeniu, brzmiała wypowiedź tego pana i trudno się z nią nie zgodzić. Soft był skomplikowany i trzeba się było zagłębiać w różne kodeki i inne takie.

Powstanie tej usługi daje podwójne korzyści Amazonowi. Pierwszą jest zwiększenie liczby klientów dla ich chmury a drugą zwiększenie ilości usług które będą generowały dodatkowe zyski w obrębie chmury.
Serwisy te są przeznaczone nie tylko dla dużych firm ale również dla startupów, tworząc nowe potencjalne nisze dla nowo powstających biznesów. W ostatnim tygodniu Amazon przedstawił zarówno “in-app purchase” - czyli zakupy w aplikacjach - dotyczący ich sklepu z grami na PC, jak również rozpoczął współpracę z IVONA aplikacją do rozpoznawania głosu. Czy jest to krok w stronę konkurowania o miejsce na rynku z takimi systemami jak Apple Siri? Coś w tym chyba jest.

Jednym z pierwszych użytkowników Elastic Transcodera było Language Training Center, które użyło aplikacji do przetłumaczenia “tysięcy godzin video” które dołączyli oni do swojej biblioteki.

Przestrzeń dyskowa Amazonu jest także dobrze znana ze względu na to, że jest ona jednym z najczęściej używanych przestrzeni hostujących pliki, strony i aplikacje i korzystają z niej takie firmy jak na przykład Instagram, Netflix czy Pinterest. Co może przysporzyć tej usłudze wielu potencjalnych klientów, już zajmujących się tematami wykorzystującymi video w ich modelach biznesowych.

Kolejna rzeczą, na którą powstanie tej usługi może mieć wpływ jest rosnący udział Amazonu na rynku dostarczania treści, szczególnie treści video i serwisów streamingowych. Elastic Transcoder to usługa przeznaczona zarówno dla dużych firm zajmujących się video ale także małych i niezależnych produkcji, które na pewno docenią jeje niski koszt w przypadku niewielkich projektów. Serwis jest szczególnie łakomym kąskiem dla startupów i jeszcze przed jego oficjalnym startem, pojawiły się pogłoski o firmach, które już szykują się do jego wykorzystania przy swoich projektach. Prawdopodobnie, już w niedalekiej przyszłości przekonamy się co z tego wyniknie.

Amoazon reklamuje swoją usługę jako “one-stop service” co w praktyce oznacza brak potrzeby kupowania drogiego softu czy sprzętu oraz skomplikowanej obsługi i żonglowania pomiędzy różnymi formatami w różnych programach lub usługach. W prosty sposób zaczynasz nowe zadania, podając lokacje do pliku nad którym pracujesz, zaznaczasz wszystkie parametry zgodnie z Twoimi wymaganiami i czekasz na efekt. Amazon Elastic Transcoder oferuje także automatyczne ustawienia (preset) dla popularnych formatów, także nie będziesz musiał nawet “zgadywać”, jakie ustawienia działają najlepiej na poszczególnych urządzeniach. Wszystkie ustawienia są dosępne na konsoli służącej do obsługi tego serwisu. Polecam zapoznanie się z opisem konsoli i instrukcją obsługi, ale można także poeksperymentować;).

Aplikacja promuje także inne oferowane przez Amazon usługi dostępne w chmurze. Usługa sama w sobie działa na Amazon Elastic Compute Cloud znanym pod nazwą Amazon EC2 i wykorzystuje przestrzeń S3 (Amazon Simple Storage Service) do przechowywania efektów jej działania. Wszystkie powiadomienia o progresie pracy są dostarczane do użytkownika dzięki systemowi Amazon SNS (Simple Notification Service). kilka pieczeni na jednym ogniu? Czemu nie;)

Sama usługa może okazać się pożyteczna i użyteczna specjalistom, ale najbardziej intrygujące, dla mnie osobiście są możliwości jakie stwarza i ścieżki jakie stają otworem przed kreatywnymi użytkownikami tej usługi. Zastanawiam się jakie nowe starupy powstaną dzięki tej usłudze i jak zostanie ona kreatywnie wykorzystana nie tylko przez biznes ale i przez artystów, którzy sami produkują swoje filmy video. Bez wątpienia Elastic Transcoder otwiera pakiet wielu nowych, a co najważniejsze niedrogich możliwości wykorzystania video. Choć jakby nie patrzeć jest to przede wszystkim nowe źródło dochodu dla Amazona;).

Firma Amazon znana jest z serwowani swoim klientom dużego pakietu niedrogich usług i zrewolucjonizowała już kilka gałęzi, choć na pewno księgarze nie dażą jej wyjątkową sympatią, to myślę, że jeszcze nie raz nas zaskoczy. Mam nadzieję, że coraz więcej usług oferowanych przez firmę będzie wprowadzanych u nas w kraju, który jest jak na razie pomijany nie tylko przez Amazon ale i przez inne duże firmy oferujące rewolucyjne produkty i usługi (mam tu na myśli Google, na przykład i dostęp do ich sklepu a w zasadzie kupno Nexusów).

Co sądzicie o nowej usłudze Amazonu, czy będziecie z niej korzystali? A może znacie jakieś konkurencyjne produkty lub soft? A może wpadliście na jakiś pomysł na starup wykorzystujący Elastic Transcoder? Czekam na komentarze.

Źródło: TC

Foto: 1, 2, 3, 4

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu