Felietony

Chromebooki? Będzie ich coraz więcej, również od kolejnych producentów

Konrad Kozłowski
Chromebooki? Będzie ich coraz więcej, również od kolejnych producentów
37

O Chromebookach piszemy ostatnio naprawdę często, a z powodu wzmożonej aktywności producentów, którzy coraz częściej prezentują są kolejne modele komputerów z Chrome OS. Po prostu: dzieje się! Oprócz Samsunga i Acera, do grona firm współpracujących z Google dołączyło niedawno Lenovo i wiele wskazuje...

O Chromebookach piszemy ostatnio naprawdę często, a z powodu wzmożonej aktywności producentów, którzy coraz częściej prezentują są kolejne modele komputerów z Chrome OS. Po prostu: dzieje się! Oprócz Samsunga i Acera, do grona firm współpracujących z Google dołączyło niedawno Lenovo i wiele wskazuje na to, że dołączy do niego także HP - specyfikacja przygotowywanego modelu pojawiła się w Sieci.

Różnorodność w ofercie Chromebooków ma się coraz lepiej, a najnowszy członek rodziny tych produktów wcale nie zamierza stać się tłem dla pozostałych - wyróżniać ma go ekran o przekątnej 14 cali o rozdzielczości 1366 na 768 pikseli, procesor Celeron 1,1GHz, 2 gigabajty pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemnośći 16 gigabajtów. W udostępnionych dokumentach pojawił się także przewidywany czas pracy na baterii tego Chromebooka i niestety tutaj spotyka nas zawód, ponieważ podany czas to niewiele ponad 4 godziny. Jak na komputer przenośny, którego dewizą ma być praca w terenie, propozycja HP wydaje się być nie lada rozczarowaniem. HP Pavilion Chromebook zostanie zaprezentowany około 17 lutego.

Już teraz oferta Google robi wrażenie, wybierać możemy pomiędzy komputerami o różnych rozmiarach i wadze oraz różnych specyfikacjach. Pojawianie się kolejnych modeli może być sporą szansą na spopularyzowanie się tego typu komputerów, lecz może wnieść także nieco zamieszania, ponieważ oprócz fundamentalnej różnicy między Chrome OS i systemami Windows czy OSX, z której większość ze standardowych użytkowników nie zdaje sobie sprawy, to klient będzie stawał również przed dylematem, które z urządzeń ma wybrać.

Miejmy nadzieję, że taki "natłok" producentów oznaczać będzie przede wszystkim prawdziwą walkę o klienta, między innymi poprzez oferowanie Chromebooków w atrakcyjnych cenach. Po redukcji cen Chromebooków od Samsunga i Acera nastąpiło relatywnie duże zainteresowanie tymi komputerami, więc w takiej sytuacji wprowadzenie przez Lenovo (i być może przez HP) droższych modeli będzie ogromnym nieporozumieniem. Myślę, że HP nie nacieszy się zbyt długo z roli najnowszego producenta wśród rodziny Chromebooków - lawina ruszyła, a przystąpienie do projektu kolejnych firm to kwestia czasu.

Tymczasem nam, pozostaje jak na razie oglądać to wszystko z boku i żyć nadzieją, że Chromebooki w oficjalnej dystrybucji trafią pewnego dnia na polski rynek.

Źródło: The Verge. Źródła grafik: The Verge, Thedroidguy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hpChrome OSChromebook