Felietony

Reactions - co jest lepsze od jednego aparatu? Dwa aparaty! Żart czy nowy hit, który przyćmi Instagram?

Jan Rybczyński
Reactions - co jest lepsze od jednego aparatu? Dwa aparaty! Żart czy nowy hit, który przyćmi Instagram?
15

Postać Geohota (George Hotz) powinna być znana wielu czytelnikom. To on odblokował pierwszego iPhone'a w wieku 17 lat, jest również odpowiedzialny za odblokowanie konsoli PlayStation 3, którego konsekwencją był pozew ze strony Sony, a w dalszej części tej historii, ataki hakerów na Sony, mający ukar...

Postać Geohota (George Hotz) powinna być znana wielu czytelnikom. To on odblokował pierwszego iPhone'a w wieku 17 lat, jest również odpowiedzialny za odblokowanie konsoli PlayStation 3, którego konsekwencją był pozew ze strony Sony, a w dalszej części tej historii, ataki hakerów na Sony, mający ukarać japońskie przedsiębiorstwo. Otóż ten sam Geohot zrobił nową aplikację na iOS, która nazywa się Reactions. Ciężko powiedzieć czy aplikacja to przede wszystkim żart czy pod grubą warstwą ironii i autoironii kryje się nowy hit App Store, który stanie się nową modą na miarę takich przebojów jak Instagram.

Reactions to aplikacja, która wykorzystuje oba aparaty w telefonie jednocześnie. W założeniu robi ona zdjęcie tego na co patrzy autor fotografii, jak normalny aparat, jednocześnie uwieczniając twarz fotografującego. Powoli staje się jasne skąd nazwa aplikacji, ma ona uwiecznić reakcję fotografującego i nadać zdjęciom bardziej unikalny oraz personalny charakter. Na tym jednak nie koniec funkcji czy może ograniczeń. Zrobione zdjęcie nie może zostać zapisane w pamięci telefonu, jest natomiast natychmiast udostępniane na Facebooku, lub opcjonalnie na Dropboksie. Istnieje co prawda opcja anulowania udostępniania, ale w tym celu trzeba wcisnąć niepodpisany (niewidoczny?) guzik.

Autor aplikacji zwraca uwagę, że zdjęcie np. Wieży Eiffla samo w sobie nie różni się od setek tysięcy innych zdjęć, które można znaleźć chociażby za pomocą narzędzia Grafika Google (Google Images). Za to zdjęcie z nałożona miniaturą naszej twarzy i reakcji na to co widzimy jest po prostu wyjątkowe i niepowtarzalne. Cóż, ciężko nie przyznać mu racji, pod warunkiem, że faktycznie chcemy wszędzie umieszczać swoją facjatę.

Czy Reactions się przyjmie? Tego chyba nikt nie umie przewidzieć. Co jakiś czas pojawia się moda na najróżniejsze zwyczaje, raz się utrzymuje innym razem nie. Wystarczy wspomnieć planking czy nagrywanie reakcji na różne straszne bądź obrzydliwe rzeczy i wrzucanie ich na YouTube. Nie wykluczałbym możliwości, że za jakiś czas Facebooka zaleje fala zdjęć z reakcjami różnych ludzi na różne rzeczy. Nieżalenie od tego czy uważacie pomysł za odkrywczy w swojej prostocie, czy po prostu głupi, warto zajrzeć na stronę poświęconą Reactions. Obfituje ona w specyficzny humor, w zasadzie nic nie jest napisane w prost i serio. Można się na jej podstawie domyśleć, że Reactions to swojego rodzaju pastisz Snapchat, można również przeczytać, czemu deklasuje konkurencję:

Packed with features.
What's better than one camera? Two cameras! Reactions supports two cameras. That's twice as many cameras as our leading competitor, Instagram. You know what's cooler than a billion dollars? Two billion dollars.

Dlatego jeżeli lubicie absurdalny humor, zwłaszcza taki powiązanymi ze startupami i aplikacjami mobilnymi, polecam zajrzeć na stronę projektu. Jeżeli aplikacja Reactions natchnęła was i pobiegliście zainstalować ją na swoim telefonie, to wstrzymajcie się jeszcze kilka dni, bowiem wciąż nie przeszłą jeszcze procesu weryfikacji Apple.

Więcej informacji na temat aplikacjo mobilnych znajdziecie na AntyApps.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

App StoreMobileiOS