Polska

Technologia DNS Anycast na 6 kontynentach

Redakcja Antyweb
Technologia DNS Anycast na 6 kontynentach
0

15 lokalizacji na wszystkich zamieszkałych kontynentach – nazwa.pl uruchomiła globalną sieć serwerów DNS Anycast. Nowa technologia chroni klientów firmy przed atakami DDoS oraz zapewnia im błyskawiczne ładowanie ich serwisów WWW z dowolnego miejsca na Ziemi. Wprowadzone rozwiązanie pozwoli klientom firmy skutecznie prowadzić biznes w sieci nawet w najdalszych zakątkach globu.

Eksperci Google w swoim raporcie stawiają sprawę jasno: „No matter what, faster is better and less is more” – „bez względu na wszystko, szybciej znaczy lepiej, a mniej znaczy więcej” - czytamy w opracowaniu. Nazwa.pl umożliwiła właśnie swoim klientom realizację tej maksymy. Serwery w technologii DNS Anycast zostały uruchomione w 15 lokalizacjach, na każdym zamieszkałym kontynencie. Co to oznacza dla klientów firmy? Okazuje się, że wdrożone rozwiązanie może znacząco zmienić rynek e-commerce w Polsce.

Szybciej znaczy lepiej

Badania przeprowadzone przez Google wskazują, że prawdopodobieństwo opuszczenia mobilnej strony wzrasta o 32%, jeżeli czas jej ładowania przekroczy 3 sekundy.  Gdy czas ten wzrośnie z 1 do 5 sekund wskaźnik porzuceń przekroczy 90%. Z badań możemy także wyczytać, że strona ładująca się powyżej 5 sekund (w porównaniu do tej ładującej się 1 sekundę) traci blisko 40% konwersji, a współczynnik odrzuceń rośnie o ponad 100%. Wszystko to sprowadza się do jednego - szybciej znaczy lepiej. Biorąc pod uwagę fakt, że ponad 40% zapytań DNS o polskie domeny kierowanych jest spoza Polski, może okazać się, że rozwiązanie wprowadzone przez nazwa.pl ma znaczący wpływ na branżę e-commerce, dając klientom firmy istotną przewagę konkurencyjną.

Strategiczne rozwiązanie

Znaczenie technologii DNS Anycast docenia także Państwowy Instytut Badawczy NASK. – (…) technika Anycast pozwala na geograficzne rozproszenie usługi DNS i usytuowanie jej jak najbliżej odbiorcy. Takie podejście przekłada się na szybsze działanie usługi. Poprzez możliwość zastosowania dowolnej liczby serwerów Anycast DNS możemy wpływać na zwiększanie pojemności usługi i jej odporności na ataki DDoS – mówi na łamach raportu NASK Krzysztof Olesik, Kierownik Zespołu Technicznej Obsługi Domen NASK PIB. Autorzy podkreślają także wyzwania, jakie stoją przed dostawcami usług hostingowych.  - Wymagana jest szersza wiedza i umiejętności administrowania siecią, zwłaszcza przy wykrywaniu problematycznej instancji Anycast lub powiązanych z nią elementów. Rozproszona infrastruktura wymaga specjalnego podejścia do zagadnień związanych z utrzymaniem spójności danych na serwerach – czytamy dalej w raporcie NASK. - Wdrożenie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności, dlatego jesteśmy dumni z tego, że wprowadziliśmy ten światowy standard - mówi Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl. - Nazwa.pl wdrożyła to rozwiązanie, budując swoją przewagę jako lider technologiczny, wyznaczając zarazem standardy dla całej polskiej branży – dodaje Krzysztof Cebrat.

Praktyczne zastosowanie

Technologia DNS Anycast sprawia, że ładowanie strony WWW, na przykład sklepu online, odbywa się z najbliższego dostępnego serwera. To idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, których działalność - czy to w postaci bloga, aplikacji czy sklepu online - uwzględnia zagranicznych użytkowników. Dzięki temu przedsiębiorcy, którzy rozwijają swoją działalność również na rynkach zagranicznych, mogą sprawnie obsługiwać swoich klientów. Z przewagi, którą daje technologia DNS Anycast korzysta już około 25% polskich właścicieli serwisów WWW. Rozwiązanie wprowadzone przez nazwa.pl skraca czas reakcji serwerów na zapytanie spoza Polski nawet kilkanaście razy w porównaniu z innymi operatorami, którzy dysponują jedynie standardowymi serwerami DNS. Warto także wspomnieć, że czas ładowania jest czynnikiem pozycjonującym strony WWW w wyszukiwarce Google. Dzięki szybszemu ładowaniu polscy przedsiębiorcy znajdują się na wyższych pozycjach wyszukiwania, mogąc zmniejszyć nakłady przeznaczone na płatne pozycjonowanie. Właściciele serwisów WWW, którzy nie posiadają jeszcze usług w nazwa.pl także mogą skorzystać z tego rozwiązania. - Firma umożliwia przedsiębiorcom skorzystanie z przekierowania domeny na serwery DNS Anycast w ramach stałego abonamentu. Klienci posiadający domenę i usługi hostingowe w nazwa.pl mogą zaś swobodnie korzystać z usługi bez dodatkowych opłat.- tłumaczy Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl.

Bezpieczeństwo

DNS Anycast to także mniejsze ryzyko padnięcia ofiarą ataku typu DDoS. Według badań 37% przedsiębiorców twierdzi, że atak DDoS zaszkodził reputacji ich firmy, całkowicie podważając zaufanie klientów do przedsiębiorstwa. Ryzyko zagrożenia tym groźnym zjawiskiem zostało maksymalnie zmniejszone dzięki wdrożeniu przez nazwa.pl technologii DNS Anycast, chroniącej klientów firmy przed cyberprzestępcami. Zastosowane rozwiązanie jest w stanie obsługiwać kilka milionów zapytań na sekundę, skutecznie odpierając atak DDoS. DNS Anycast jest rozwiązaniem stosowanym przez największe firmy na świecie, a nazwa.pl dołączyła do tego grona jako pierwsza tak duża firma w Polsce.

Rozproszona sieć serwerów DNS Anycast nazwa.pl znalazła się w światowych centrach wymiany ruchu na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Australii. Wśród miast, w których znajdują się serwery DNS Anycast firmy są: Kraków, Warszawa, Frankfurt, Amsterdam, Londyn, Madryt, Rzym, Moskwa, Nowy Jork, Los Angeles, Sao Paulo, Johannesburg, Sydney, Singapur, Tokio.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu