Motoryzacja

Nowa Skoda Octavia jeszcze w tym roku, Superb z napędem hybrydowym

Kamil Pieczonka
Nowa Skoda Octavia jeszcze w tym roku, Superb z napędem hybrydowym
31

W minionym tygodniu Skoda podsumowała rok 2018 podczas dorocznego zebrania dla akcjonariuszy. Poza wieloma ciekawymi liczbami, padły tam też zapowiedzi nowych modeli, w tym nowej generacji najpopularniejszego modelu tej marki - Octavii. Szykowany jest też lifting Superba, który otrzyma napęd hybrydowy.

Skoda chce sprzedawać 2 miliony aut rocznie

Tylko w zeszłym roku Skoda sprzedała 1 253 700 samochodów, o około 50 000 sztuk więcej niż w roku 2017. To jednak nadal daleko od planów firmy, która do 2025 roku chce dostarczać na rynek 2 miliony samochodów rocznie. Aby te plany zrealizować producent zamierza do 2022 roku zaprezentować 30 nowych modeli aut, z których przynajmniej 10 zostanie wyposażonych w napęd alternatywny - hybrydowy lub elektryczny.

Ofensywa rozpocznie się już w tym roku, na początek ma pojawić się odświeżona limuzyna - Skoda Superb, która poza silnikami spalinowymi, będzie wreszcie dostępna również w wersji hybrydowej. Wedle zapowiedzi będzie to wersja typu plug-in (PHEV), czyli z baterią pozwalającą na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów na silniku elektrycznym. Skoda planuje w tym roku też premierę całkowicie elektrycznego miejskiego samochodu - modelu Citigo.

Skoda Octavia kończy 60 lat

Skoda Octavia nie tak dawno przeszła mały lifting, ale w Mlada Boleslav już trwają intensywne prace nad następcą, czwartą generacją. Mało kto wie, ale Octavia była produkowana przez Czechów jeszcze w latach 1959-1971 i pod koniec tego roku będzie obchodziła swoje 60. urodziny. Z tej okazji ma się właśnie pojawić nowy model, najpierw prawdopodobnie w wersji hatchback, a dopiero w 2020 roku w wersji kombi. Nowa Octavia ma być najnowocześniejszym autem w ofercie marki i łączyć zalety sedana i hatchbacka, co w sumie nie jest niczym odkrywczym. Obecna generacja też ma nadwozie typu liftback z wyraźnie zaznaczonym "kufrem".

Po tym jak Skoda zaprezentowała model Scala, nowa Octavia będzie musiała zaoferować coś lepszego. Można zatem oczekiwać, że samochód kolejny raz urośnie i będzie oferował zarówno szerszą gamę silnikową jak i wyższy poziom wyposażenia. Na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Skoda Octavia to najważniejszy model w ofercie czeskiego producenta, w zeszłym roku odpowiadał za blisko 1/3 całej sprzedaży i nic nie zapowiada aby w kolejnych latach miało się to zmienić. Wiele wskazuje na to, że Skoda w tym roku nie pozwoli nam się nudzić.

źródło: Skoda

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu