Motoryzacja

Nowa Skoda Octavia RS w trzech wersjach, benzyna, diesel i... hybryda!

Kamil Pieczonka
Nowa Skoda Octavia RS w trzech wersjach, benzyna, diesel i... hybryda!
22

Nowa Skoda Octavia zadebiutowała w listopadzie i wkrótce powinna wreszcie trafić do oferty polskich salonów, cennik ma zostać opublikowany w ciągu kilku dni. Dzisiaj jednak pojawiły się pierwsze przecieki dotyczące usportowionej wersji RS, która ma być jeszcze mocniejsza i dostępna również jako hybryda.

Octavia RS dostępna będzie w wielu wariantach

Octavia nie bez powodu jest najlepiej sprzedającym się modelem Skody na świecie, w 2018 roku na rynek trafiło blisko 390 000 sztuk tego modelu. Duża w tym zasługa bardzo bogatej oferty silnikowej, w której znajdują się motory o mocy od 115 KM do 245 KM, a nawet wersja z napędem na wszystkie koła. Spory przegląd obecnej generacji zrobił Tomek Niechaj (w tym modelu RS), więc zainteresowanych odsyłam do tego artykułu. Wiele wskazuje na to, że w Octavii nowej generacji będzie jeszcze lepiej, bo dojdzie napęd hybrydowy, co ciekawe również w usportowionej odmianie RS. Nowa Octavia RS może wyglądać tak jak na poniższych renderach opublikowanych przez brytyjski AutoExpress.

Informator gazety podzielił się nie tylko informacjami na temat wyglądu, ale również palety silnikowej. I tak nowa Octavia RS będzie dostępna ponownie w dwóch wersjach nadwozia (liftback i kombi) oraz z silnikiem benzynowym, diesla oraz napędem hybrydowym. Podobnie jak obecnie najsłabszy będzie diesel, nadal będzie to bardzo dobrze znana jednostka 2.0 TDI z napędem na 4 koła, która będzie rozwijała około 200 KM. Skoda raczej nie zdecyduje się na zastosowanie silnika z podwójnym doładowaniem, który w Kodiaq'u RS rozwija 240 KM.

Nie zmieni się również silnik benzynowy, nadal będzie to jednostka z rodziny EA888 o pojemności 2 litrów, która jednak w nowej wersji ma rozwijać jeszcze większą moc. Obecna Octavia RS po liftingu zyskała kolejne 15 KM (245 KM i 370 Nm), więc można oczekiwać, że nowy model dostanie podobny dodatkowy zastrzyk mocy. Tym bardziej, że ta sama jednostka np. w Golfie R przekracza bez problemu 300 KM. I podobnie jak w obecnym modelu, także i w nowym dostępna będzie manualna, sześciobiegowa przekładnia oraz siedmiobiegowa automatyczna (DSG).

Hybrydowa Octavia RS zapowiada się najciekawiej

Normy emisji spalin sprawiają, że producenci samochodów muszą inwestować w napęd hybrydowy i elektryczny. Dlatego nowa Octavia już w standardowej wersji będzie dostępna z takim zestawem, który ma rozwijać 204 KM. W wersji RS ma on natomiast rozwijać 245 KM, czyli tyle ile obecna wersja benzynowa RSa. Inżynierowie Skody zdołali wykrzesać dodatkową moc z tego samego układu, który od lat z powodzeniem stosowany jest w Golfie i Passacie GTE.

Nadal będziemy mieli tutaj silnik benzynowy 1.4 TSI, który standardowo rozwija 148 KM oraz silnik elektryczny o nieokreślonej jeszcze mocy. Nie wiadomo jeszcze jakie podejście zastosuje Skoda, czy wzmocni silnik benzynowy czy zdecyduje się na mocniejszy silnik elektryczny aby osiągnąć wyższą moc całego układu. Pewne jest natomiast, że w podłodze znajdziemy ten sam zestaw baterii, który pozwoli na przejechanie w trybie elektrycznym ponad 50 km. Trudno w tej chwili wyrokować jakie będą ceny, ale trzeba przyznać, że Octavia RS w nowej odsłonie może się podobać, szczególnie w zestawie z 19 calowymi felgami i sportowymi akcentami w postaci wydechu czy dyfuzora pod tylnym zderzakiem. Niecierpliwie czekam na kolejne informacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu