Bezpieczeństwo w sieci

Tylko 71% Polaków zapina pasy na przednim siedzeniu i zaledwie 40% na tylnych

Grzegorz Ułan
Tylko 71% Polaków zapina pasy na przednim siedzeniu i zaledwie 40% na tylnych
57

FREE NOW poinformowało nas dziś uruchomieniu nowej kampanii pod nazwą „Pasointeligencja”. Temat ważny, bo traktujący o konieczności zapinania pasów w samochodach, przez wszystkich pasażerów - to w trosce o nasze bezpieczeństwo, więc warto się przy niej zatrzymać.

„Pasointeligencja” to wspólna akcja FREE NOW oraz Fundacji Krzysztofa Hołowczyca - Kierowca Bezpieczny. Jej temat, czyli zapinanie pasów podczas jazdy na każdym siedzeniu w aucie motywowany jest tym, że nie wszyscy Polacy to robią, zwłaszcza na tylnych siedzeniach.

Według danych Policji, 71% Polaków zapina pasy na przednim siedzeniu, a jedynie 40% na tylnych. Osobiście przyznam, że sam jeszcze kilka lat temu nie zapinałem z tyłu pasów, tak naprawdę nie wiem dlaczego, ale było to na pewno lekkomyślne. Niemniej wyrobiłem sobie ten nawyk i już z automatu zapinam, jak tylko wsiądę do auta.

Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW:

Kierowcy FREE NOW spędzają̨ wiele godzin w trasie z pasażerami na pokładzie i nierzadko są świadkami wypadków. Ich głos w kwestii promowania bezpiecznej jazdy w zapiętych pasach jest bardzo ważny i ma szansę dotrzeć do osób, które nie mają tego odruchu będąc w roli pasażera. Problem niezapinania pasów dotyczy zwłaszcza pasażerów jeżdżących taksówką na krótkich dystansach lub w wracających z imprezy w większej grupie.

Wypracowaliśmy wśród naszych kierowców zestaw dobrych praktyk zapewniających bezpieczeństwo, m.in. odczekanie aż pasażerowie wracający po zmroku, a zwłaszcza kobiety i osoby nieletnie, wejdą do budynku. Zachęcanie pasażerów do zapinania pasów to jedna z nich, w czym ma pomoc również̇ kampania „Pasointeligencja”.

Dlaczego to takie ważne? Jak informuje Policja zapięcie pasów, które zabezpiecza całe ciało (nie tylko głowę w przypadku poduszki czy karku w przypadku zagłówka), co najmniej dwukrotnie zwiększa szanse przeżycia wypadku, a kierowcom dają lepsze wyczucie ruchów samochodu.

Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni; jednak podstawą bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy! Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu lub innych niekontrolowanych ruchów.

Niestety w Polsce mniej niż połowa podróżujących osób nie zapina pasów również z tyłu pojazdu, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla tych, którzy podróżują z przodu, nawet jeśli sami mają zapięte pasy. W przypadku zderzenia pasażer na tylnym siedzeniu bez pasów mógłby przełamać oparcie przedniego fotela i zmiażdżyć tę osobę z przodu.

Policja jako przykład do naśladowania podaje tu Francję, gdzie pasy zapina 97% osób podróżujących z przodu i 68% na tylnych siedzeniach, co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż w Polsce. Przekłada się to też na liczbę śmiertelnych wypadków, średnio w Polsce na 100 wypadków ginie 12 osób, a średnia europejska wynosi 3 osoby.

Wracając jeszcze do samej akcji FREE NOW i Fundacji Hołowczyca, promować ją będzie powyższy teledysk, ale będą też wymierne korzyści dla osób, które zechcą w niej wziąć udział. Za zdjęcie pokazujące jak jedziemy z zapiętymi pasami w taksówkach FREE NOW udostępnione pod tym teledyskiem na profilu FB FREE NOW, otrzymacie kod na 10 zł na kolejny przejazd. Dodatkowe 10 zł dostaniecie za instastories z bumerangiem z zapiętymi pasami w ich taksówkach, oznaczone @freenow.pl i hasztagiem #pasointeligencja.

Źródło: FREE NOW/Policja.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu