Felietony

Nokia wybrała Microsoft i Windows Phone 7!

Grzegorz Marczak
Nokia wybrała Microsoft i Windows Phone 7!
61

No i stało się! Nokia oficjalnie ogłosiła partnerstwo z Microsoftem, który wygrał z Google i przekonał do siebie największego na świecie producenta telefonów komórkowych (używając oprócz argumentów merytorycznych równie silnych argumentów finansowych - plotki mówią o tym, że Nokia za ten deal mogła...

No i stało się! Nokia oficjalnie ogłosiła partnerstwo z Microsoftem, który wygrał z Google i przekonał do siebie największego na świecie producenta telefonów komórkowych (używając oprócz argumentów merytorycznych równie silnych argumentów finansowych - plotki mówią o tym, że Nokia za ten deal mogła dostać nawet kilkaset milionów dolarów). Oznacza to w skrócie, że Windows Phone 7 stanie się główną platformą mobilną smartphonów marki Nokia.

Major elements of the new strategy include:

- Plans for a broad strategic partnership with Microsoft to build a new global mobile ecosystem; Windows Phone would serve as Nokia's primary smartphone platform.
- A renewed approach to capture volume and value growth to connect "the next billion" to the Internet in developing growth markets
- Focused investments in next-generation disruptive technologies
- A new leadership team and organizational structure with a clear focus on speed, results and accountability

Zwycięstwo Microsoftu w tej potyczce z Google mnie osobiście nie dziwi. Microsoft po prostu nie mógł dopuścić do tego aby Android pojawił się na telefonach firmy Nokia. Oznaczałoby to bowiem duże problemy dla nowej mobilnej platformy jaką jest Windows Phone 7.

Mimo plotek i spekulacji na temat takiego rozwoju sytuacji trzeba przyznać, że dzisiejsze oświadczenie Nokii jest jednak szokujące (niektórzy do ostatniej chwili przekonywali, że to nie możliwe). Nokia przez lata z fanatycznym wręcz zapałem rozwijała swojego Symbiana, który niestety z każą nową wersją zbierał coraz bardziej negatywne opinie. Teraz wspólnie z Microsoftem mogą zmienić oblicze rynku mobilnego. Jest oczywiście szansa na to, że się nie uda, ale obie firmy są jak nikt inny zdeterminowane do osiągnięcia sukcesu.

Dla Nokii jest to kluczowa biznesowo decyzja - koncentracja na rynku smartphonów wydaje się być teraz priorytetem dla strategii firmy (widać to zresztą po ogłoszonych zmianach organizacyjnych) a wraz z partnerstwem z MS pojawia się szansa na "nowe otwarcie" dla produktów tej firmy w tej kategorii.

Microsoft też musi postawić wszystko na jedną kartę - przegrywając walkę w internecie (kategoria ta ciągle przynosi firmie duże straty) MS nie może odpuścić sobie rynku mobilnego.

Dzisiaj o godz. 10.00 GMT (11.00 CET) rozpocznie się briefing prasowy, na którym przedstawiona zostanie nowa strategia firmy oraz zaprezentowane zostaną cele i prognozy finansowe związane z nowymi założeniami strategicznymi. Transmisję na żywo z tego wydarzenia można oglądać na stronie Nokii

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Nokia