Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Nokia

Nokia chce wskoczyć do Twojego łóżka. Raczej nie będziesz protestował

JS
Jakub Szczęsny
5

Nokia po kupieniu Withings kontynuuje swoją ofensywę na rynku sprzętów IoT. Miłośnicy inteligentnych domów, wszelkich trackerów oraz zdrowego stylu życia powiązanego z nowymi technologiami ucieszą się z Nokia Sleep - łóżkowego sensora, który ma mieć za zadanie monitorować jakość naszego snu, a także pozwoli na zautomatyzowanie sporej ilości czynności, które wykonujemy na co dzień.

Na rynku istnieje sporo podobnych rozwiązań, ale Nokie postanowiła, że dołączy do sypialnianego peletonu w nieco inny sposób. Podczas gdy inni producenci skupiają się na zegarkach, opaskach oraz samodzielnych sprzętach stawianych obok łóżek, Nokia postanowiła dosłownie wejść do łóżek swoich klientów. Nokia Sleep to sensor, który należy umieścić tuż pod okryciem materaca - szereg czujników pozwoli na rozpoznanie momentu, w którym zapadliśmy w sen oraz zidentyfikowanie okresów, w których nastąpiło wybudzenie. Ponadto, Nokia Sleep określi, czy zdarzyło nam się w nocy zachrapać - na podstawie wszelkich zebranych informacji otrzymamy punktowy raport o jakości naszego snu.

Jeżeli okaże się, że występują problemy z odpoczynkiem, zintegrowany z akcesorium program dla smartfonów dostarczy nam informacje na temat tego, jak podnieść jakość naszego snu. Ponadto, użytkownik otrzyma możliwość skorzystania z 8-dniowego okresu ćwiczeń skonstruowanych przez dra Christophera Wintera, eksperta w dziedzinie snu. Ale to nie wszystko, co potrafi Nokia Sleep. Możliwości zespołu sensorów zawartych w urządzeniu wykraczają poza standardowe funkcje.

Nokia Sleep świetnie integruje się z platformą IFTTT

If This Then That pozwala na ustalenie prostych, aczkolwiek bardzo przydatnych reguł, wedle których "akcja" w jednym urządzeniu IoT spowoduje "reakcję" w drugim (o ile zostanie spełniony konkretny warunek). I tak, w przypadku Nokia Sleep możliwe będzie zmniejszenie intensywności ogrzewania w domu, gdy tylko zaśniemy lub przyciemnienie świateł w określonych częściach domu. Jeżeli dysponujemy naprawdę rozbudowanym inteligentnego domu, nie będzie przeszkód w tym, aby tuż po obudzeniu się użytkownika, Nokia Sleep "zleciła" ekspresowi do kawy przygotowanie porcji pobudzającego płynu. Jako, że Nokia Sleep bazuje na zespole fizycznych sensorów, które rejestrują każdy przypadek poruszenia się użytkownika, sprzęt jest niezwykle dokładny w określeniu momentów, w których posiadacz zasnął / oddalił się od łóżka.

Pomysł na Nokia Sleep nie wziął się z niczego. Zapewne dobrze pamiętacie Withings Aura - lampę z "sensorem łóżkowym", który miał za zadanie monitorować jakość snu użytkownika. Urządzenie wieczorami emitowało światło o kolorze zbliżonym do czerwonego po to, aby uspokoić skołatane całym dniem nerwy. Rankiem natomiast bombardowało wręcz posiadacza niebieskim światłem po to, aby wybudzenie się przebiegło tak, jak należy. Nokia Sleep można potraktować więc jako kontynuację tej myśli - w nieco dyskretniejszej i co ważne - znacznie praktyczniejszej formie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: