Nokia

Nokia 8 bez Project Treble - koniec z szybkimi aktualizacjami?

Albert Lewandowski
Nokia 8 bez Project Treble - koniec z szybkimi aktualizacjami?
9

Powrót Nokii do tworzenia smartfonów był wyczekiwany przez wielu. W dodatku ich urządzenia działają pod kontrolą Androida, co stanowi już prawdziwe ziszczenie marzeń wszystkich przeciwników Lumii z Windowsem. Firmie udało się zrobić dobre pierwsze wrażenie. W dodatku należy ich pochwalić za wsparcie wszystkich modeli, aczkolwiek w tym wszystkim może pojawić się jedno „ale”.

Problemy z Project Treble

Project Treble to uzupełnienie Androida, które pozwala producentom ułatwić proces aktualizacji ich urządzeń. Google zdecydowało się na wprowadzenie czegoś takiego z wielu względów. Przede wszystkim chodzi tu o kłopoty z fragmentacją i niechęcią firm do tworzenia oraz późniejszego udostępniania update’ów. Ułatwienie całego procesu z pewnością ma szansę to zmienić.

Wiele firm zapowiedziało dodanie go do swoich produktów, choć teraz pojawiają się producenci, którzy nie są nim szczególnie zainteresowani. Wszystko zaczęło się od OnePlus. W trakcie AMA na ich forum jeden z użytkowników zapytał się przedstawiciela firmy, czy planują implementować je do swoich telefonów. Co wszystkich zaskoczyło, otrzymał odpowiedź przeczącą. Jest to o tyle ważne, że w tej kwestii powstała już nawet specjalna petycja.

Poważne powody Nokii

Teraz na Twiterze Juho Sarvikas, jedna z ważniejszych osób w HMD Global, odpowiedział na pytanie, dotyczące Project Treble w Nokii 8. Okazuje się, że Finowie nie zdecydują się na niego. Dlaczego? Wszystko przez jego problematyczne dodanie do flagowca, a cała operacja graniczy z cudem w przypadku aktualizacji OTA. Spowodowane jest to brakiem specjalnej, wydzielonej partycji systemowej.

W tym przypadku producent nie krył powodów stojących za taką decyzją i jestem w stanie je zaakceptować, choć konkurencja jakoś sobie poradziła. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie Nokia wygląda świetnie, jeżeli chodzi o zapewnianie najnowszej wersji oprogramowania. Z tego względu wpływ braku Treble na 8 nie będzie najpewniej szczególnie odczuwalny. Firma dotrzymuje słowa w kwestii wsparcia, nawet najtańsze urządzenia mogą na nie liczyć, więc tu należy się dla nich porządna pochwała.

źródło: Juho Sarvikas przez Android Community

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu