Motoryzacja

Nissan Leaf z nowymi bateriami! Więcej mocy i większy zasięg

Marek Adamowicz
8

Chociaż od premiery nowego Nissana Leafa minął już ponad rok, to japończycy nie przestają rozwijać jego oferty. Ma być więcej mocy i powiększony zasięg.

Kiedy jesienią 2009 roku, Nissan pierwszy raz zaprezentował swoje elektryczne auto nikt nie spodziewał się, że Leaf stanie się aż takim hitem. Japoński hatchback stał się jednym z najchętniej kupowanym elektrykiem na całym świecie – również w samej Europie znalazł ogromne grono fanów. We wrześniu ubiegłego roku pokazana została nowa generacja Leafa, która została równie ciepło przyjęta jak jej poprzednik. Nissan nie porzucił prac nad swoim elektrycznym hatchbackiem i właśnie pojawiły się informacje, że w 2019 roku do oferty trafi auto z powiększonym akumulatorem oraz mocniejszym silnikiem elektrycznym. Są ogromne szanse, że przełoży się to m.in. na zwiększony zasięg.

Nissan Leaf z nowymi bateriami: 60 kWh zamiast 40 kWh

Główną zmianą w ofercie Nissana Leafa, będzie dodanie nowej wersji z powiększonymi akumulatorami oraz mocniejszym silnikiem. Obecnie sprzedawane auto posiada baterie o pojemności 40 kWh i silnik elektryczny o mocy 150 KM i 320 Nm momentu obrotowego. Moc przenoszona jest na przednie koła, a Nissan chwali się, że na jednym ładowaniu przejedziemy nawet 400 km (według testów WLTP). Realne testy pokazały, że w praktyce jest to około 250-300 km na jednym łądowaniu. Przy okazji premiery japońskiego elektryka, Leaf otrzymał bardzo bogate wyposażenie. Mowa tutaj m.in. o  systemie automatycznego hamowania, układzie utrzymującym pojazd w pasie ruchu czy aktywnym tempomacie. Teraz ma być więcej mocy i jeszcze większy zasięg.

Szwajcarska firma EVTEC, która zajmuje się produkcją stacji szybkiego ładowania do aut elektrycznych, opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie nowego Nissana Leaf, który ma na swoim pokładzie akumulator o pojemności 60 kWh oraz posiada funkcję szybkiego ładowania – auto ładowane było w tempie 102 kWh. Jest to wynik dwa razy lepszy od tego oferowanego w obecnie sprzedawanym aucie z mniejszymi bateriami. Czy to jedyna nowość w nowym Leafie?

Nissan Leaf z nowymi bateriami: większa moc to większa sprzedaż?

Wprowadzenie nowych baterii do Leafa z pewnością przełoży się też na zwiększony zasięg. Chociaż Nissan oficjalnie jeszcze nie potwierdził, że auto trafi do sprzedaży, to pierwsze testy wykazały, że na jednym ładowaniu można przejechać nawet 350 km (co jest o około 100 km lepszym wynikiem). Dodatkowo auto zostanie prawdopodobnie wyposażone we wzmocniony silnik elektryczny. W aucie z mniejszą baterią jest 150 KM i 320 Nm momentu obrotowego. W aucie z większym akumulatorem może być nawet 215 KM – pojawi się również funkcja szybkiego ładowania co potwierdził powyższy twit. Pojawiły się już głosy, że auto z nowymi bateriami może stać się najpopularniejszą wersją na którą decydować się będą klienci.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o ogromnym zainteresowaniu elektrycznym autem z Japonii. Chociaż auto trafiło do sprzedaży niewiele ponad 8 miesięcy temu, to Nissan twierdzi, że elektryk był zamawiany średnio co 10 minut. Łączna ilość zamówień na drugą generację Leafa miała przekroczyć już 38 000 egzemplarzy i cały czas rośnie. Z danych statystycznych wynika, że po całym świecie jeździ już ponad 320 000 Leafów pierwszej i drugiej generacji, a w samej Europie jest ich ponad 1/3. Właściciele tych pojazdów przejechali łącznie ponad 2 miliardy kilometrów, które przełożyły się na zaoszczędzenie ponad 300 000 ton dwutlenku węgla.

Skoro wiele wskazuje na to, że w ofercie Nissana pojawi się mocniejsza odmiana Leafa, to kto wie czy w przyszłości nie doczekamy się też wersji Nismo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu