26

Nie zobaczymy już kolejnych Nexusów. W lutym ma je zastąpić Android Silver

Android Silver znów rozpala wyobraźnię i budzi kontrowersje. Za sprawą profilu Evleaks na Twitterze pojawiły się nowe doniesienia o programie i losach rodziny produktów Nexus. Coraz częściej mówi się o jej końcu. Czy to zatem oznacza, że Nexusy 6 i 8 pozostaną w sferze marzeń, a na kolejne urządzenie do Google z czystym Androidem poczekamy aż […]

Android Silver znów rozpala wyobraźnię i budzi kontrowersje. Za sprawą profilu Evleaks na Twitterze pojawiły się nowe doniesienia o programie i losach rodziny produktów Nexus. Coraz częściej mówi się o jej końcu. Czy to zatem oznacza, że Nexusy 6 i 8 pozostaną w sferze marzeń, a na kolejne urządzenie do Google z czystym Androidem poczekamy aż do lutego?

O programie Android Silver pisałem już pod koniec kwietnia. Wówczas wszystkie doniesienia na ten temat wydawały się mocno naciągane i nieprawdopodobne. No bo jak to? Google zarżnie kurę znoszącą złote jajka (Nexusa) i będzie pompować pieniądze w zupełnie nowy projekt? To bez sensu. I nadal większy sens tego przedsięwzięcia gdzieś po drodze się rozmywa. Koniec Nexusów wydaje się natomiast znacznie bardziej prawdopodobny niż dotychczas.

Źródłem kolejnych doniesień o programie Android Silver jest znów profil Evleaks na Twitterze. Tezy, które się tam pojawiają, są bardzo odważne. Nexusa 6 mamy bowiem nigdy nie zobaczyć, a wszelkie doniesienia na ten temat, które dotychczas ujrzały światło dzienne, należy włożyć między bajki. Nie będzie zatem kolejnego smartfona Google. A tym samym nie zobaczymy prawdopodobnie też Nexusa 8 z ekranem o proporcjach 4:3, procesorem Intel Atom i logo HTC (tak sugerowały dotychczasowe pogłoski).

Jeżeli doniesienia Evleaks się potwierdzą, czeka nas najdłuższa od momentu powstania serii Nexus przerwa między premierami kolejnych urządzeń Google’a. Nowy smartfon miał bowiem zadebiutować jesienią, a tymczasem Android Silver ma pojawić się dopiero w lutym 2015 roku. Urządzeniem go reprezentującym miałby być również gadżet od LG. Evleaks ujawnia jedynie, że będzie napędzany przez procesor Qualcomma o nazwie MSM8994. Pod tym ciągiem znaków kryje się 8-rdzeniowy Snapdragon 810. Układ ten oparto na architekturze big.LITTLE, a więc będziemy mieli tutaj do czynienia z z czterema rdzeniami Cortex A57 i czterema Cortex A53.

Android Silver w praktyce nie będzie się znacznie różnił od linii Nexus. Google ma w ramach programu również mocno współpracować z producentami. Nie namaści jednak wybranej przez siebie firmy, jak to miało dotychczas miejsce w przypadku LG. Zamiast tego do inicjatywy będą mogli przystąpić różni producenci. Według pogłosek wśród nich znajdują się już m.in. LG, Motorola i HTC. Będą oni produkowali high-endowe urządzenia, które trafią na rynek z czystą, pozbawioną dodatków wersją Androida. Google obiecuje wsparcie w marketingu, a także pracach nad aktualizacją. Ich użytkownicy będą mogli natomiast liczyć na relatywnie szybkie wydania najnowszej wersji systemu dla tych słuchawek.

Oficjalnych potwierdzeń ciągle brak. Ogromne nadzieje są pokładane w zbliżającej się konferencji Google I/O. Prawdopodobnie pojawi się tam przynajmniej kilka odpowiedzi na nurtujące fanów Androida na całym świecie pytania. Ciągle bowiem nie wiemy nic o polityce cenowej realizowanej w ramach programu Android Silver. Nie ujawniono też pełnej listy zaangażowanych producentów ani motywacji kierujących Google podczas planowania nowej strategii. Wszystko to sprawia, że w tym aspekcie może się jeszcze wiele wydarzyć.