Linux

DriveDroid - Linux zawsze pod ręką

Jan Rybczyński
DriveDroid - Linux zawsze pod ręką
9

Każdy kogo znam, kto lubi eksperymentować z Linuksem, lubi również testować różne dystrybucje, sprawdzać co oferują w nowych wersjach, co się zmieniło, jak wygląda pulpit. Kiedyś takie eksperymenty doprowadziły w moim wypadku do wypalenia grubo ponad 100 płytek CD i DVD. Później pojawiły się sposoby...

Każdy kogo znam, kto lubi eksperymentować z Linuksem, lubi również testować różne dystrybucje, sprawdzać co oferują w nowych wersjach, co się zmieniło, jak wygląda pulpit. Kiedyś takie eksperymenty doprowadziły w moim wypadku do wypalenia grubo ponad 100 płytek CD i DVD. Później pojawiły się sposoby na łatwe wykorzystanie pandrive'ów do tego celu. Okazuje się, że jest jeszcze prostsze i bardziej poręczne rozwiązanie - DriveDroid, aplikacja na Androida.

DriveDroid to aplikacja, którą możemy zainstalować na swoim telefonie. Pozwala ona na pobranie dystrybucji Linuksa z listy 35 pozycji w tym Mint, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE czy Arch Linux. Następnie DriveDroid pozwala emulować pendrive lub płytę CD, zależnie od dystrybucji i potrzeb. W efekcie możemy podłączyć telefon do komputera i zbootować go z dowolnej, wybranej dystrybucji Linuksa.

Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim telefon mamy zawsze przy sobie, podczas gdy osobna pamięć z Linuksem może się gdzieś zawieruszyć lub zapomnimy jej zabrać gdy będzie akurat potrzebna, np. gdy padnie główny system i trzeba będzie dostać się do plików, albo użyć jakiegoś narzędzia bez uruchomionego głównego systemy. Po drugie w jednym telefonie można mieć wiele dystrybucji i łatwo nimi zarządzać. Ogranicza nas w zasadzie tylko pamięć telefonu.

Kiedy chcemy skorzystać dystrybucji nie znajdującej się na liście aplikacji DriveDroid też jest na to sposób. Można stworzyć pusty napęd USB o określonej wielkości i nagrać na niego dowolną dystrybucję lub też wykorzystać go jak zwykłego pendrive'a.

Aplikacja jest całkowicie darmowa, ale zawiera reklamy. Istnieje wersja płatna, kosztująca 10 złotych, która nie zawiera reklam i dodatkowo pozwala dodawać własne repozytoria do pobierania obrazów dystrybucji. Na koniec warto podkreślić, że aplikacja może nie działać na wszystkich urządzeniach (ze względu na funkcje ANdroida niskiego poziomu), zależnie od wersji Androida i jądra systemu oraz wymaga roota.

DriveDroid można pobrać ze sklepu Google Play. O aplikacji dowiedziałem się z profilu Piotra Kucharskiego na Google+.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroidlinux