Android

Nie zobaczymy już kolejnych Nexusów. W lutym ma je zastąpić Android Silver

Tomasz Popielarczyk
Nie zobaczymy już kolejnych Nexusów. W lutym ma je zastąpić Android Silver
26

Android Silver znów rozpala wyobraźnię i budzi kontrowersje. Za sprawą profilu Evleaks na Twitterze pojawiły się nowe doniesienia o programie i losach rodziny produktów Nexus. Coraz częściej mówi się o jej końcu. Czy to zatem oznacza, że Nexusy 6 i 8 pozostaną w sferze marzeń, a na kolejne urządzeni...

Android Silver znów rozpala wyobraźnię i budzi kontrowersje. Za sprawą profilu Evleaks na Twitterze pojawiły się nowe doniesienia o programie i losach rodziny produktów Nexus. Coraz częściej mówi się o jej końcu. Czy to zatem oznacza, że Nexusy 6 i 8 pozostaną w sferze marzeń, a na kolejne urządzenie do Google z czystym Androidem poczekamy aż do lutego?

O programie Android Silver pisałem już pod koniec kwietnia. Wówczas wszystkie doniesienia na ten temat wydawały się mocno naciągane i nieprawdopodobne. No bo jak to? Google zarżnie kurę znoszącą złote jajka (Nexusa) i będzie pompować pieniądze w zupełnie nowy projekt? To bez sensu. I nadal większy sens tego przedsięwzięcia gdzieś po drodze się rozmywa. Koniec Nexusów wydaje się natomiast znacznie bardziej prawdopodobny niż dotychczas.

Źródłem kolejnych doniesień o programie Android Silver jest znów profil Evleaks na Twitterze. Tezy, które się tam pojawiają, są bardzo odważne. Nexusa 6 mamy bowiem nigdy nie zobaczyć, a wszelkie doniesienia na ten temat, które dotychczas ujrzały światło dzienne, należy włożyć między bajki. Nie będzie zatem kolejnego smartfona Google. A tym samym nie zobaczymy prawdopodobnie też Nexusa 8 z ekranem o proporcjach 4:3, procesorem Intel Atom i logo HTC (tak sugerowały dotychczasowe pogłoski).

https://twitter.com/evleaks/statuses/467412167269310464

Jeżeli doniesienia Evleaks się potwierdzą, czeka nas najdłuższa od momentu powstania serii Nexus przerwa między premierami kolejnych urządzeń Google'a. Nowy smartfon miał bowiem zadebiutować jesienią, a tymczasem Android Silver ma pojawić się dopiero w lutym 2015 roku. Urządzeniem go reprezentującym miałby być również gadżet od LG. Evleaks ujawnia jedynie, że będzie napędzany przez procesor Qualcomma o nazwie .

https://twitter.com/evleaks/statuses/467717597656399872

Android Silver w praktyce nie będzie się znacznie różnił od linii Nexus. Google ma w ramach programu również mocno współpracować z producentami. Nie namaści jednak wybranej przez siebie firmy, jak to miało dotychczas miejsce w przypadku LG. Zamiast tego do inicjatywy będą mogli przystąpić różni producenci. Według pogłosek wśród nich znajdują się już m.in. LG, Motorola i HTC. Będą oni produkowali high-endowe urządzenia, które trafią na rynek z czystą, pozbawioną dodatków wersją Androida. Google obiecuje wsparcie w marketingu, a także pracach nad aktualizacją. Ich użytkownicy będą mogli natomiast liczyć na relatywnie szybkie wydania najnowszej wersji systemu dla tych słuchawek.

Oficjalnych potwierdzeń ciągle brak. Ogromne nadzieje są pokładane w zbliżającej się konferencji Google I/O. Prawdopodobnie pojawi się tam przynajmniej kilka odpowiedzi na nurtujące fanów Androida na całym świecie pytania. Ciągle bowiem nie wiemy nic o polityce cenowej realizowanej w ramach programu Android Silver. Nie ujawniono też pełnej listy zaangażowanych producentów ani motywacji kierujących Google podczas planowania nowej strategii. Wszystko to sprawia, że w tym aspekcie może się jeszcze wiele wydarzyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMobileAndroidNexus