Felietony

Nie wiesz co Cię łączy z Twoimi przyjaciółmi? Facebook pomoże! Tylko po co?

Tomasz Popielarczyk
Nie wiesz co Cię łączy z Twoimi przyjaciółmi? Facebook pomoże! Tylko po co?
2

Pytani z tytułu brzmi może absurdalnie, ale trudno mi wskazać na inne, praktyczne zastosowanie Friendship Pages, czyli specjalnych stron, na których znajdziemy wszystkie informacje współdzielone z naszymi znajomymi czy nawet partnerem życiowym. Facebook właśnie mocno odświeżył tę funkcję, tylko po c...

Pytani z tytułu brzmi może absurdalnie, ale trudno mi wskazać na inne, praktyczne zastosowanie Friendship Pages, czyli specjalnych stron, na których znajdziemy wszystkie informacje współdzielone z naszymi znajomymi czy nawet partnerem życiowym. Facebook właśnie mocno odświeżył tę funkcję, tylko po co?

Wprawdzie nigdy nie zastanawiałem się nad tym, ilu moich znajomych lubi podobne marki, ani jak często wchodzimy ze sobą w interakcje na Facebooku. Myślę, że szkoda życia na takie dywagacje, które raczej są przeznaczone la administratorów fanpage'ów. Dlatego też nie zdawałem sobie sprawy z istnienia Friendship Pages (uruchomionych swoją drogą bite dwa lata temu), bo nigdy nie czułem potrzeby korzystania z takowych.

Być może zupełnie nowa forma tychże mnie do tego skłoni. Otóż, otwierając profil któregokolwiek z naszych znajomych, możecie z menu ukrytego pod ikonką koła zębatego znaleźć funkcję "Zobacz znajomość". W moim przypadku jeszcze przenosi ona do starej wersji strony z historią znajomości, ale już niebawem w tym miejscu wyświetlane ma być coś na wzór osi czasu - tyle że dla dwóch osób, a nie jednej. Co ciekawe, dodano też specjalny link facebook.com/us, gdzie swoją historię znajomości znajdą wszyscy użytkownicy, którzy na Facebooku oznaczyli, z kim są w związku.

Jak możecie zobaczyć, na obrazku wygląda to o niebo lepiej i jest bardziej spójne z widokiem profili w serwisie. Na stronie pojawiają się podstawowe informacje, jak wspólne zdjęcia, wzajemne wpisy na tablicach, a także wspólne zainteresowania i znajomi. Dodano też bardzo istotne dane o czasie, w którym dane czynności wykonywaliśmy (podstawowa zaleta Timeline'a) oraz funkcję udostępniania znajomości na swojej tablicy. Na upartego, może to zatem posłużyć jako punkt zaczepny do rozmowy, w przypadku spotkania po latach, ale czy ktokolwiek w takim celu posiłkowałby się Facebookiem?

Ale, żeby nie było zbyt cukierkowo, Friendship Pages mają też braki. Osobiście doskwiera mi pominięcie tak cennych informacji, jak posty, które razem polubiliśmy, albo chociaż dyskusje, w których wspólnie braliśmy udział. Wówczas strona taka nabrałaby większej wartości sentymentalnej i z przyjemnością można by do niej wracać tylko po to, by "powspominać".

Zdaje się, że decyzja o odświeżeniu Friendship Pages nie jest przypadkowa. Prawdopodobnie ma to duży związek z funkcją przesyłania prezentów. Poprzez lepsze i skuteczniejsze informowanie o powiązaniach między nami, a naszymi bliskimi, Facebook zwiększa szansę, że zdecydujemy się na tę usługę. Tylko patrzeć, jak zostaniemy storpedowani informacjami o rocznicach wspólnych wakacji, wyjazdów, imprez itp. Czyż to nie idealne okazje, na przesłanie komuś wirtualnej niespodzianki?

Nowe Friendship Pages mają się lada dzień pojawić na wszystkich kontach. Facebook tradycyjnie będzie wprowadzał zmianę stopniowo. Jakoś szczególnie jej nie wyczekuję, bo nadal uważam to za rodzaj ciekawostki i raczej zbędny dodatek.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebookznajomi