Felietony

Zupełnie nowy Evernote dla iPhone'a i iPada - jest świetnie!

Konrad Kozłowski
Zupełnie nowy Evernote dla iPhone'a i iPada - jest świetnie!
10

Evernote to jedna z tych usług, która pozwala mi na dobre zorganizowanie się każdego dnia i bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że jestem tylko jedną z wielu takich osób. Dostęp do własnych notatek z poziomu każdej platformy i mnogość funkcji to najważniejsze zalety Evernoete'a. Ostatnia aktu...

Evernote to jedna z tych usług, która pozwala mi na dobre zorganizowanie się każdego dnia i bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego, że jestem tylko jedną z wielu takich osób. Dostęp do własnych notatek z poziomu każdej platformy i mnogość funkcji to najważniejsze zalety Evernoete'a. Ostatnia aktualizacja aplikacji dla systemu iOS stawia na zupełnie nowy interfejs, który jest po prostu rewelacyjny.

Ostatnie tygodnie to okres sporych zmian dla Evernote'a - jako pierwsza, światło dzienne ujrzała nieco zmieniona webowa wersja usługi, kilka dni temu udostępniona została aktualizacja aplikacji dla systemu OS X, a następny w kolejce okazał się mobilny system iOS.


Po otwarciu aplikacji od razu zauważymy, że nowy interfejs został zaprojektowany od podstaw, w taki sposób by dostęp do wszystkich funkcji usługi był jak najłatwiejszy. W prawym górnym rogu umiejscowiona została ikona odpowiadająca za wymuszenie synchronizacji danych, zaś po lewej stronie znajduje się nasz login, po którego dotknięciu zostaniemy odesłani do ustawień aplikacji. Poniżej znajdziemy skróty do najczęściej wykonywanych czynności na mobilnych urządzeniach - tworzenie nowej notatki, zapisywanie zrobionego zdjęcia oraz skanera dokumentów.

Główne kategorie są reprezentowane przez nakładające się na siebie karty/teczki, które możemy "wyciągać" ze stosu odpowiednim gestem lub po prostu naciskając na jeden z tytułów. Nowy Evernote umożliwia przeglądanie naszych notatek na mapie, na podstawie danych lokalizacyjnych przypisanych do każdej z nich - jeżeli informacja o miejscu w którym utworzyliśmy nową notatkę jest dla nas istotna, to z pewnością docenimy kategorię "Miejsca". Zawartość kolejnych widoków odpowiada nadanym im tytułom, jednak chciałbym zwrócić uwagę na to, jak bardzo wygodnie rozwiązano kwestię przeszukiwania naszych notatek. By móc to zrobić, należy przesunąć palcem po ekranie ku dołowi, a naszym oczom ukaże się niewielkie podmenu umożliwiające wyszukiwanie, zmianę sposobu prezentacji notatek (lista, kafelki), zasady sortowania oraz opcje zarządzania dostępem do notatki lub notatnika (np. uczynienie go publicznym lub udostępnienie konkretnym osobom).

Wersja aplikacji dla iPada zyskała jeszcze jedną ciekawą funkcję - ze względu na większą dostępną przestrzeń, ikony będące skrótami do trzech wspomnianych funkcji zostały przeniesione na lewą stronę, natomiast w centralnej części aplikacji znalazła się lista ostatnio edytowanych lub przeglądanych notatek.

Odświeżony wygląd aplikacji Evernote to z całą pewnością strzał w dziesiątkę - dosłowne przeskakiwanie pomiędzy notatkami jest teraz o wiele szybsze i bardziej intuicyjne, a dzięki skrótom, które zobaczymy po otwarciu aplikacji nie powinna nam umknąć żadna informacja, którą chcielibyśmy zachować. Niepokoi mnie jednak brak jakiejkolwiek informacji na temat aktualizacji aplikacji dla systemu Android - możemy mieć tylko nadzieje, że takowa już nadchodzi.

Aktualizacja dla posiadaczy aplikacji jest już dostępna, zaś osoby które nie zainstalowały jeszcze Evernote'a na swoich urządzeniach odsyłam do sklepu App Store.

Źródło grafik: Evernote Blog.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneMobileiPadiOSEvernote