Intensywnie dyskutujemy o AI od miesięcy, ale badania nad sztuczną inteligencją trwają od lat. Wśród naukowców i ekspertów od AI jest nasza rodaczka: Aleksandra Przegalińska, którą zobaczycie w nowym programie National Geographic i usłyszycie w naszym podcaście.
Nie uciekniemy od sztucznej inteligencji. Czy w ogóle chcemy?
ChatGPT oraz integracja rozwiązań firmy OpenAI z wyszukiwarką Bing mogą postawić cały Internet na głowie. Zamiast robić zdjęcia aparatem, wpisujemy frazy w odpowiednie pole i czekamy na wygenerowanie obrazków zgodnych z naszym opisem. Zamiast samodzielnie uzupełniać storyboardy czy pisać scenariusz, możemy poprosić sztuczną inteligencję o wytworzenie tych treści na podstawie już istniejących materiałów. AI zmienia każdą dziedzinę naszego życia, ale badania nie trwają od kilku miesięcy, lecz wiele lat.
Polecamy na Geekweek: Żywność przetworzona jak narkotyki. Jadł ją w imię nauki, skutki są opłakane
dr hab. Aleksandrę Przegalińską - filozofkę, futurolożkę, publicystkę - poznacie w najnowszym odcinku Wielkich Małych Historii na kanale YouTube National Geographic. To ekspertka od sztucznej inteligencji, współpracującą z Harvardem, a wcześniej MIT, profesorka Akademii Leona Koźmińskiego, od 2020 roku prorektor ds. współpracy z zagranicą. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, o co chodzi z tym AI i do czego może nas to zaprowadzić, to jesteście w dobrym miejscu.
W naszej rozmowie poruszamy tematy związane z przeszłością, teraźniejszą oraz przyszłością sztucznej inteligencji, która upowszechnia się jak Internet kilkanaście lat temu. Prawdopodobnie od niej już nie uciekniemy, ale czy w ogóle będziemy chcieli? Jak "bronić się" przed oszustwami wykorzystującymi AI? Do czego nas to wszystko zaprowadzi? Miłego słuchania!
Sztuczna inteligencja jak Internet. Będzie wszędzie i od niej nie uciekniemy
Podcastu Antyweb Po Godzinach możecie posłuchać w:
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu