Moje przemyślenia

Nie tylko twórcy GooPhone'a i5 mają zamiar dobrać się do skóry Apple

MS
Michał Szabłowski
17

Wygląda na to, że nie tylko producenci "iPhone'a 5 z Androidem" będą chcieli pozwać Apple za wydanie na świat najnowszego smartfona z logo nadgryzionego jabłka. Oryginalny iPhone 5, to jest gadżet, który jest kopią GooPhone'a, który z kolei jest podróbką zlepków informacji o prawdziwym iPhone 5, moż...

Wygląda na to, że nie tylko producenci "iPhone'a 5 z Androidem" będą chcieli pozwać Apple za wydanie na świat najnowszego smartfona z logo nadgryzionego jabłka. Oryginalny iPhone 5, to jest gadżet, który jest kopią GooPhone'a, który z kolei jest podróbką zlepków informacji o prawdziwym iPhone 5, może łamać aż osiem patentów należących do Samsunga. Zapowiada się kolejna batalia w Wojnie Patentowej dwóch największych producentów smartfonów na świecie.

O całej sprawie donosi założyciel bloga FOSS Patents - miejsca, w którym omawiane są nowości  ze świata patentów, z naciskiem na te dotyczące technologii bezprzewodowych. Z ostatniego wpisu autorstwa Floriana Muellera dowiadujemy się o istnieniu w dokumentach sądowych zapisu, w którym Samsung "na zaś" uprzedza o chęci pozwania firmy Apple za naruszenie swojej własności intelektualnej.

W oświadczeniu Koreańczycy napisali, że iPhone oznaczony numerem 5 "będzie" naruszać osiem patentów zarejestrowanych przez Samsunga. Prawnicy producenta chociażby smartfonów z rodziny Galaxy S nie mają pewności, lecz jedynie zakładają, że nowy smartfon konkurencji będzie, podobnie jak pozostałe iGadżety, wykorzystywać zastrzeżone przez nich technologie. Chodzi między innymi o synchronizowanie i transmisję najróżniejszego rodzaju danych: głosu, filmów i obrazów.

Samsung zaznacza, że rozszerzenie złożonego już w amerykańskim sądzie pozwu stanie się w momencie, w którym możliwe będzie dokładne zbadanie działanie iPhone'a 5. Okazuję ku temu Koreańczycy będą mieli już jutro, bowiem to właśnie 21 września najnowszy smartfon Apple trafi do sklepów w najważniejszych krajach na świecie.

Jakoś nie chce mi się wierzyć w wygraną Samsunga. Po pierwsze dlatego, że już raz, całkiem niedawno poniósł on dotkliwą porażkę w amerykańskim sądzie. Po drugie, patenty, które iPhone 5 ma naruszać, nie są tak łatwe do przedstawienia, jak chociażby podobieństwo niektórych smartfonów obu firm. Jest całkiem możliwe, że do wojny zostanie wciągnięta firma Google, ponieważ również na nią, a dokładnie to na system Jelly Bean, Apple ma mieć haka. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Tima Cooka i spółki, wtedy suma, którą Apple będzie chciał wygrać w sądzie wyniesie trzy miliardy dolarów - więcej niż kosztował pierwszy turysta na Marsie, Curiosity Rover.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu