Laptop

Nie tylko smartfony, pora na notebooki ze zginanymi ekranami, mają więcej sensu

Kamil Pieczonka
8

Targi Consumer Electronics Show (w skrócie CES) kojarzą nam się głównie z różnego rodzaju elektroniką związaną z rozrywką. Jednak w ostatnich latach wielu producentów komputerów PC pokazuje tam swoje nowe produkty i nie inaczej jest tym razem.

CES komputerami stoi?

Może to trochę za dużo powiedziane, bo na targach można znaleźć wszystko, od telewizorów, przez smartfony, a kończąc na koncepcyjnych samochodach, które pokazał Mercedes czy... Sony. Nie jest jednak przypadkiem, że jedną z pierwszych konferencji na targach była prezentacja AMD, które pokazało nowe procesory (Ryzen 4000 Mobile) dla notebooków, układy graficzne Radeon oraz najwydajniejszy procesor dla komputerów PC - Threadripper 3990X z 64 rdzeniami.

Nie brakuje też koncepcyjnych rozwiązań, a najciekawsze z nich to chyba składane notebooki. Swój projekt pokazał między innymi Intel, ale to Lenovo jest najbliżej wprowadzenia takiego laptopa na rynek. Lenovo ThinkPad X1 Fold ma trafić do sprzedaży w połowie roku, będzie to tablet z plastikowym ekranem OLED o przekątnej 13,3 cala i rozdzielczości 2048x1536 pikseli. W razie potrzeby będzie można go zgiąć na pół i wtedy stanie się namiastką laptopa, tym lepszą, że z dedykowaną, bezprzewodową klawiaturą Bluetooth, którą można schować do środka po złożeniu urządzenia.

W obudowie o grubości zaledwie 7,8 mm (27,8 mm po złożeniu  z racji zawiasu) znajdziemy nowy procesor Intela z rodziny Lakefield, która zapowiada się bardzo interesująco. Na wzór procesorów w smartfonach, mamy tutaj 1 wydajny rdzeń oparty na architekturze Sunny Cove oraz 4 oszczędne rdzenie Tremont, stosowane w procesorach Atom, a do tego 8 GB pamięci LPDDR4X oraz dysk NVME o pojemności maksymalnie 1 TB. Energii dostarczy natomiast bateria o pojemności 50 Wh, która ma zapewnić nawet 11 godzin ciągłej pracy.

Znajdziemy tutaj też 2 porty USB Typu C (jeden w standardzie 3.1, drugi w standardzie 3.2 z obsługą DisplayPort), a także slot na kartę SIM, która w opcji pozwoli nawet na wsparcie komunikacji 5G. Według Lenovo cena urządzenia wersji z dyskiem 1 TB, dodatkową klawiaturą BT i rysikiem będzie wynosiła 2499 USD. Natomiast waga to niespełna 1 kg, co wydaje się całkiem niezłym wynikiem. To też znacznie lepsza propozycja niż modele wyposażone w układy z rodziny Snapdragon, które nie współpracują z Windows 10 tak jakbyśmy sobie tego życzyli.

Intel pokazał jeszcze większy składany model

Projekt, który na CES przygotował Intel to tylko koncept, który nie będzie firmowany logiem żadnego producenta. Pokazuje jednak jakie są możliwości. Horseshoe Bend (bo tak został nazwany...) wyposażony jest w ekran OLED o przekątnej 17 cali, który po złożeniu do formy notebooka może być laptopem z ekranem o przekątnej 12 cali. Nie mamy tutaj niestety żadnych informacji technicznych, ale można oczekiwać, że jeśli Lenovo X1 Fold spodoba się klientom, to na rynku pojawi się więcej tego typu rozwiązań.

Czego by o nic nie powiedzieć, to maja całkiem sporo sensu, szczególnie w mniejszym rozmiarze jaki proponuje chiński producent komputerów. Laptop z funkcją tabletu to bardzo kusząca propozycja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu