Polska

Nie kijem, a marchewką TVP nakłania do płacenia abonamentu RTV. I to mi się podoba!

Tomasz Popielarczyk
Nie kijem, a marchewką TVP nakłania do płacenia abonamentu RTV. I to mi się podoba!
23

Płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce (a właściwie nie robienie tego) wraca co i rusz na tapetę. Na ogół jednak mówi się o sposobach karania i innych mało przyjemnych metodach, które mają siłą wyciągnąć od Polaków pieniądze przeznaczone na finansowanie mediów publicznych. Tytułowej "mar...

Płacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego w Polsce (a właściwie nie robienie tego) wraca co i rusz na tapetę. Na ogół jednak mówi się o sposobach karania i innych mało przyjemnych metodach, które mają siłą wyciągnąć od Polaków pieniądze przeznaczone na finansowanie mediów publicznych. Tytułowej "marchewki" jeszcze nie było nam dane zobaczyć. Dlatego tak miłą niespodzianką jest pomysł na internetową Strefę Widza adresowaną do tych, którzy opłacają regularnie abonament.

Przeczytaj też: Abonament RTV - wysokości opłat, kar, niezbędne informacje.

Jak donosi dzisiejszy Pressserwis, Strefa Widza ma być specjalnie przygotowanym serwisem internetowym, z którego korzystać będą mogły wyłącznie te osoby, które regularnie opłacają abonament radiowo-telewizyjny. Co tutaj znajdą? Przedpremierowe odcinki produkowanych przez TVP seriali, a także filmy fabularne, za które normalnie na platformie vod.tvp.pl trzeba płacić. Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się rewelacyjny, szczególnie biorąc pod uwagę wysokość abonamentu, który wynosi obecnie zaledwie 21,50 zł miesięcznie.

Aby skorzystać ze Strefy Widza konieczne będzie podanie numeru abonenta. Na tej podstawie TVP będzie sprawdzać, czy regularnie opłacany jest abonament i przyznawać użytkownikowi dostęp do ekskluzywnych materiałów. Tych na starcie, który zaplanowano na 5 grudnia, ma być aż 36 tys., co jest całkiem przyjemną liczbą. Nie ma jednak róży bez kolców - w trakcie seansów będą wyświetlane reklamy. Nie jest to zatem oferta a'la Netflix, HBO GO czy Filmbox Live, choć zaryzykuję stwierdzenie, że niewiele jej brakuje.

Przedstawiciele TVP zapewniają, że nie traktują tego pomysłu jako remedium na te 90 proc. Polaków unikających płacenia abonamentu. Ma to być raczej forma nagrody dla pozostałych. A jeżeli przy okazji uda się nieco zmienić te proporcje, byłoby to dla nich dużym sukcesem. Nie da się ukryć, że potencjał w pomyśle jest ogromny. TVP może nie produkuje samych hitów, ale ma w swoim portfolio filmy i seriale, które ogląda się z przyjemnością. Jeżeli ten trend się utrzyma, a treści dostępne w Strefie Widza będą wartościowe, myślę, że może to być skutecznym sposobem na walkę z niepłaceniem abonamentu. Miesięczna kwota, jaką należy wpłacać, jest bowiem na tyle mała, by fani produkcji TVP się w końcu przełamali. Jest to jednak tylko mój punkt widzenia, którego prawdziwość zapewne zweryfikują realia.

Oczywiście pozostałe treści dostępne bezpłatnie na VOD prowadzonym przez TVP będą stale pojawiały się w niezmienionej formie, zatem niepłacący i zarazem niemający zamiaru płacić mogą spać spokojnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu