Za kilka godzin zacznie się weekend, wiele osób pewnie już przebiera nogami pod biurkiem i nerwowo spogląda na zegar, którego wskazówki poruszają się ...
Za kilka godzin zacznie się weekend, wiele osób pewnie już przebiera nogami pod biurkiem i nerwowo spogląda na zegar, którego wskazówki poruszają się dzisiaj jakoś wolniej. Zakładam, że są już plany na dwa najbliższe dni, ale może warto dorzucić do grafiku jeszcze jedno wydarzenie - dotyczy to głównie fanów Wikipedii, ponieważ jutro odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Warszawskie Otwarte Wikispotkania.
Impreza zainteresuje przede wszystkim mieszkańców Warszawy i okolic, podejrzewam jednak, że i z dalszych regionów kraju ruszą fani Wikimediów. Zaznaczę od razu, że wstęp jest wolny. Co znajdziemy w programie wydarzenia? Od 14.00 przez dwie godziny trwać mają warsztaty dotyczące tworzenia haseł w Wikipedii oraz rozwijania związanych z nią projektów. Kolejny punkt to gala wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki 2014. Potem dyskusje przy torcie. Ten ostatni z okazji przekroczenia ważnej granicy w rozwoju polskiej edycji Wikisłownika: haseł jest już ponad 0,5 miliona. Spotkanie przewidziane jest do 20.00. Gdzie takie rzeczy? W Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej 7.
Tak to wygląda w skrócie, teraz kilka ciekawostek. Zaskoczyło mnie np. to, jak wiele fotografii zgłoszono do polskiej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki: 50 tysięcy (na całym świecie było ich 320 tysięcy - procentowo Polska wypada tu naprawdę dobrze i nie zdarzyło się to po raz pierwszy - w poprzednich latach "nasi" też nie próżnowali). Z takiego zestawu wybrać 10, które będą reprezentować Polskę na etapie ogólnoświatowym (Wiki Loves Monuments)... Spore wyzwanie. Ale udało się, nagrodzone prace można oglądać w MDK do końca grudnia. Jeśli ktoś mieszka poza stolica i nie wybiera się tam w w najbliższym czasie, wystarczy zajrzeć pod ten adres - polecam, bo niektóre zdjęcia są naprawdę dobre i zachęcają do spakowania walizki. Warto dodać, że:
Wszystkie zgłoszone zdjęcia trafiały na wolnych licencjach na stronę Wikimedia Commons będącą repozytorium zdjęć, grafik i plików multimedialnych dostępnych w Wikipedii i wszystkich jej projektach siostrzanych (Wikisłownik, Wikinews, Wikibooks, Wikicytaty itd). Zgodnie z zasadami wolnych licencji ze zdjęć udostępnionych na stronie Wikimedia Commons może korzystać każdy, także do celów komercyjnych, o ile zachowa zgodność z wymaganiami licencji.
Czytaj dalej poniżej
Wspomnę jeszcze o Wikisłowniku, ponieważ organizatorzy WOW chwalą się jego rozmiarem: dwa tygodnie temu pojawiło się hasło, dzięki któremu dobito do granicy 500 000. Osiągnięcie takiego wyniku zajęło dekadę. Jak można krótko opisać ten projekt? Posłużę się opisem osób ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska:
Wikisłownik nie przypomina innych dostępnych obecnie słowników, bowiem tworzony jest z myślą o internecie, a nie edycji papierowej. Dlatego łączy w sobie funkcję słownika poprawnej polszczyzny, tezaurusa, słownika gramatycznego czy etymologicznego. Jest to także słownik wielojęzyczny, co oznacza, że w Wikisłowniku mogą znaleźć się wyrazy ze wszystkich znanych języków z tłumaczeniami, opisami, itp. Na przykład w polskim Wikisłowniku może znaleźć się opis czasownika korkować lub rzeczownika Polska, ale też czeskiego słowa láhev, niemieckiego typisch czy angielskiego conjunctivitis.
Jeśli ktoś chce współtworzyć Wikisłownik, Wikipedię czy Wikicytaty, ale nie wie, jak się za to zabrać, to powinien pojawić się jutro w MDK w godzinach popołudniowych. Podobno będzie się od kogo uczyć, nie zabraknie okazji do nawiązania ciekawych kontaktów.
Za informacje dziękuję Panu Krzysztofowi Machockiemu ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu