NewsMap to projekt, któremu trudno nadać jakiekolwiek znaczenie w codziennym użytkowaniu. Niemniej jego idea, a także zawartość zasługuje na ogromny u...
NewsMap - informacje lokalne ze wszystkich, nawet najdalszych zakątków świata
NewsMap to projekt, któremu trudno nadać jakiekolwiek znaczenie w codziennym użytkowaniu. Niemniej jego idea, a także zawartość zasługuje na ogromny ukłon. Twórca zebrał bowiem w jednym miejscu internetowe serwisy informacyjne z całego świata. W rezultacie otrzymaliśmy rozbudowaną bazę zapewniającą dostęp do newsów oraz aktualności z dowolnego regionu naszego globu.
Opisywany projekt nie nosi znamion startupa mającego podbić świat i serca milionów internautów. To raczej niszowa ciekawostka. Dlaczego zatem zwracam na niego uwagę? Bo na tle wszystkich innych usług internetowych NewsMap wyróżnia naprawdę ciekawa i szczytna idea. Autor projektu zebrał bowiem w jednym miejscu listy niemalże wszystkich mediów z danych regionów świata.
Ktoś teraz rzuci - na co mi to? Rzeczywiście w codziennym korzystaniu NewsMap się nie sprawdzi, bo czemu niby mielibyśmy sprawdzać o czym piszą gazety w Mozambiku. Dlatego z serwisu prędzej skorzystają medioznawcy, studenci, dziennikarze i wszyscy Ci, którym dane tego typu mogą uratować skórę podczas pracy nad różnego rodzaju projektami.
Usługa działa w sposób banalnie prosty. Użytkownik na interaktywnej mapie świata wybiera kraj, z którego media go interesują. Po kliknięciu pod spodem wyświetlana jest tabela z serwisami internetowymi tychże. Możemy tutaj uzyskać informacje w jakim regionie działa dane medium, jaki typ reprezentuje (czy jest to gazeta, serwis internetowy, agencja prasowa czy może cokolwiek innego), o czym informuje oraz w jakim języku publikowane są treści. Klikając na niebieski przycisk z napisem "Go" przechodzimy automatycznie do wskazanej witryny.
Pod opisywaną tabelką znajdziemy też prosty system filtrowania, w ramach którego możemy zawęzić wyświetlane media do określonego typu, regionu, tematyki oraz języka. W rezultacie odnalezienie listy mediów działających np. w Warszawie jest bardzo szybkie i proste. Oczywiście nie należy się spodziewać tutaj cudów.
Baza jest co prawda bogata, ale wiele pozycji pominięto. Na przykład nie znalazłem na liście rodzinnego Płocka, a w przypadku Torunia, gdzie studiuję, wyświetlona została tylko jedna lokalna gazeta. Przydałoby się, żeby NewsMap nabrało nieco bardziej otwartego charakteru. Gdyby użytkownicy mogli sami dodawać nowe pozycje, baza tytułów błyskawicznie by urosła i stała się solidnym źródłem informacji.
Projekt ma ogromny potencjał badawczy i z pewnością może zaoszczędzić wielu osobom ogromu pracy. Niemniej nic nie jest tak dobre, by nie mogło być lepsze. Tak też możemy powiedzieć i w tym przypadku. Obecna forma ma kształt raczej fundamentów, na których można zbudować naprawdę pokaźny i wartościowy projekt. Sam osobiście widziałbym tutaj szereg funkcji typowych dla web 2.0, czyli angażujących użytkowników we współtworzeniu bazy danych. A gdyby to wszystko wzbogacić jeszcze o dodatkowe informacje (np. charakterystyki regionu pobierane z Wikipedii, albo bardziej szczegółowe mapy i statystyki), pozwoliłoby to nazwać NewsMap skarbnicą wiedzy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu