Ciekawe strony

Jak dzisiaj wygląda bezpieczeństwo w internecie? Przyjrzyjmy się raportowi McAfee

Michał Majchrzycki
Jak dzisiaj wygląda bezpieczeństwo w internecie? Przyjrzyjmy się raportowi McAfee
2

Niby nic nowego - wciąż zatrważająco duża liczba internautów za nic ma podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Wprawdzie dane liczbowe nieco się zmieniają, ogólne trendy pozostają jednak takie same. Co jednak moim zdaniem najciekawsze w najnowszym raporcie specjalistów z McAfee to wzięcie pod uwag...

Niby nic nowego - wciąż zatrważająco duża liczba internautów za nic ma podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Wprawdzie dane liczbowe nieco się zmieniają, ogólne trendy pozostają jednak takie same. Co jednak moim zdaniem najciekawsze w najnowszym raporcie specjalistów z McAfee to wzięcie pod uwagę państw. Które z nich najlepiej zabezpieczają siebie i swoich obywateli przed cyber-zagrożeniami?

W którym z krajów najlepiej radzą sobie z ochroną przed zagrożeniami z internetu? Według specjalistów z McAfee na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia (90,30%), kolejne miejsca zaś zdobyły kraje:

 • Włochy - 86.20
 • Niemcy - 85.55
 • Nowa Zelandia - 85.22
 • W raporcie znajdziemy również ranking państw, w których największa liczba obywateli nie posiada nawet podstawowego zabezpieczenia przed atakami cyberprzestępców. Wśród nich na pierwszym miejscu znalazł się Singapur (21,75%), a za nim:

 • Meksyk - 21,57%
 • Hiszpania - 21,37%
 • Japonia - 19,35%
 • Co ciekawe, na piątym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone (19,32%). W Finlandii, najlepiej zabezpieczonym państwie jedynie 9,7% internautów nie posiada zainstalowanego lub uruchomionego antywirusa. Z kolei w Singapurze liczba ta wynosi 78,25%.

  McAfee przedstawił też listę państw z największym odsetkiem internautów bez zainstalowanego antywirusa. Możemy zapoznać się również z rankingiem krajów z wyłączonym antywirusem. Tutaj również przodują państwa będące w czołówce wcześniejszych list - Hiszpania, Japonia, Chiny czy Singapur.

  A co z naszym krajem? Polska nie została w ogóle zanotowana w badaniach McAfee. Nasz kraj pojawił się w raporcie jedynie w kontekście zlikwidowanych niedawno botnetów.

  Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu