Felietony

Netflix zaprasza na polski film młodzieżowy. Premiera "Fanfika" już w maju!

Kamil Świtalski
Netflix zaprasza na polski film młodzieżowy. Premiera "Fanfika" już w maju!
1

Katalog Netflixa zaczyna się coraz bardziej zapełniać polskimi produkcjami. Najpopularniejsza platforma streamingowa w maju zaserwuje najnowszy film w reżyserii Marty Karwowskiej "Fanfik"!

"Fanfik" — co wiemy o polskim filmie na Netflix?

Najnowszy polski film netfliksa, "Fanfik", będzie ekranizacją powieści Natalii Osińskiej. Jeżeli to pierwszy raz kiedy o niej słyszycie — myśle że jej opis ze strony wydawnictwa podpowie już czego się można po niej spodziewać:

W poznańskim liceum trwają przygotowania do Dnia Niepodległości. Czyja koncepcja zwycięży? Kółko historyczne domaga się patriotycznej akademii. Zespół kabaretowy woli skecze o rogalach świętomarcińskich. Tymczasem szesnastoletnia Tosia ma na głowie poważniejszy problem: chyba się zakochała w jednym z artystów. W dodatku nie potrafi dojść do ładu z tym, kim tak naprawdę jest. Jedno wie na pewno: ma dość bycia grzeczną dziewczynką i potulnego spełniania cudzych oczekiwań.

Ekranizacja powieści trafi na platformę już 17. maja. I obok Alin Szewczyk (Tośka/Tosiek) w głównej roli, w filmie zobaczymy również Dobromira Dymeckiego (Marcin - tata Tośka) i Jana Cięciarę (Leon). "Fanfik" to film o poszukiwaniu własnej tożsamości i nastoletnim zagubieniu. To pozycja — podobnie zresztą jak ksiązka — kierowana przede wszystkim do nastoletniego odbiorcy.

"Fanfik" — zobacz trailer polskiego filmu od Netflix

W tej historii jest dużo nadziei i czułości, bo zależało nam na tym, żeby stworzyć w Fanfiku świat, w którym można poczuć się dobrze i bezpiecznie. Trochę w opozycji do tego, z czym możemy się mierzyć w rzeczywistości. Tośka poznajemy w momencie, w którym nie jest świadomy swojej tożsamości, więc żyje w ciągłym poczuciu zagubienia. Gdy w końcu odważa się otworzyć na ludzi dookoła, w odpowiedzi dostaje wsparcie i zrozumienie. To nie jest historia o cierpieniu. To jest historia o świecie, w którym chcielibyśmy żyć — podkreśla Marta Karwowska, reżyserka i współscenarzystka filmu

Filmy dla nastolatków od wielu lat okazują się kasowymi hitami — nic więc dziwnego, że coraz więcej twórców próbuje swoich sił w temacie. Podobnie zresztą mają się sprawy z gatunkiem literatury młodzieżowej, który po angielsku ma odrębną kategorię young adult. Od nich półki również w ostatnich latach się uginają. Czy ekranizacja polskiej powieści ma szansę zawojować świat? Przekonamy się już za kilka tygodni. Premiera polskiego filmu "Fanfik" na Netflix już 17. maja 2023!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu