Netflix

Dźwięk przestrzenny bez specjalnego sprzętu. Netflix wprowadza obsługę spatial audio

Patryk Koncewicz
15

Obsługa dźwięku przestrzennego dla wybranych filmów i seriali oficjalnie wkracza do Netfliksa. Funkcja będzie dostępna dla wszystkich planów.

Netflix na oficjalnym blogu ogłosił podjęcie współpracy z niemieckim producentem audio, Senheiserem. Niektóre z wybranych produkcji na platformie otrzymają wsparcie dźwięku przestrzennego nawet jeśli użytkownicy nie posiadają dedykowanych urządzeń.

Ponadprzeciętny dźwięk w przeciętnych produkcjach Netfliska

Na początku ubiegłego roku pisaliśmy o planach Netfliksa dotyczących wprowadzenia spatial audio. Dziś możemy potwierdzić, że plotki stały się faktem. Co to oznacza dla subskrybentów? Znacznie bardziej immersyjne doznania dźwiękowe i efekty, które możemy nazwać czuciem otoczenia za pomocą dźwięku. W tym celu największa platforma streamingowa nawiązała współpracę z Senheiserem, udostępniającym technologie AMBEO. Polega ona na wzbogaceniu zwykłego stereo o wciągający dźwięk przestrzenny, niewymagający specjalnych głośników czy systemu kina domowego.

Źródło: Apple

Według udostępnionego komunikatu funkcja będzie dostępna we wszystkich planach subskrypcyjnych i nie będzie wymagać dodatkowych opłat. Początkowo spatial audio ma być dostępne w wybranych produkcjach oryginalnych, takich jak Stranger Things czy Wiedźmin.

„Przestrzenny dźwięk Netflix pomaga przełożyć kinowe wrażenia immersyjnego dźwięku na dowolne stereo, więc twórcy pracują, aby wprowadzić Cię w tę historię, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystasz do oglądania Netfliksa”

Funkcja ma być dostępna już od dziś dla użytkowników na całym świecie. Netflix informuje, że do wyszukania kompatybilnych filmów i seriali wystarczy wpisać w platformową wyszukiwarkę frazę „spatial audio”. I faktycznie po wypisaniu hasła na polskim Netfliksie ukazuje się lista 27 pozycji, takich jak Kate, Projekt Adam czy Czerwona Nota. Z czasem liczba filmów i seriali obsługujących dźwięk przestrzenny ma się powiększać.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news