Polska

Neonet, jeden z największych polskich elektromarketów, ogłasza upadłość [AKTUALIZACJA]

Kacper Cembrowski
Neonet, jeden z największych polskich elektromarketów, ogłasza upadłość [AKTUALIZACJA]
13

Takiej informacji chyba nikt się nie spodziewał. Jeden z największych elektromarketów oficjalnie ogłosił upadłość.

Neonet oficjalnie ogłasza upadłość

Informacja o ogłoszeniu upadłości przez Neonet gruchnęła dzisiaj z zaskoczenia. W bazie Krajowego Rejestru Zadłużonych pojawiło się obwieszczenie zarządzenia o wpisaniu do repertorium wniosku o ogłoszenie upadłości, którego podmiotem jest Neonet. Spółka akcyjna z siedzibą we Wrocławiu złożyła swój wniosek o upadłość dokładnie 28 listopada tego roku.

Źródło: Krajowy Rejestr Zadłużonych

Informacja jest o tyle zaskakująca, że absolutnie nic wcześniej nie wskazywało na to, że podobna sytuacja może mieć miejsce. Neonet cały czas przestawiał swoje plany rozwoju i chciał otwierać kilkadziesiąt nowych sklepów rocznie — ba, jeden z nich otworzył się nawet wczoraj — więc wieść o upadłości spółki jest czymś naprawdę zaskakującym.

Źródło: Depositphotos

Dlaczego Neonet ogłosił upadłość?

Skoro nic na to nie wskazywało, to dlaczego doszło do takiej sytuacji? Na ten moment nie ma żadnych szczegółów, a w obwieszczeniu zarządzenia o wpisaniu do repertorium wniosku o ogłoszenie upadłości w bazie Krajowego Rejestru Zadłużonych możemy znaleźć jedynie poniższą informację:

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VIII Wydział Gospodarczy w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest NEONET Spółka akcyjna, zarządził o wpisaniu do repertorium GU sygn. akt WR1F/GU/787/2023 wniosku dłużnika, złożonego w dniu 28 listopada 2023 r.

Źródło: Depositphotos

Czy to faktyczny koniec Neonet i decyzja ta oznacza zamknięcie wszystkich punktów sieci w naszym kraju, czy może jednak uda się pokonać te trudności i utrzymać się na rynku? W końcu podobne historie działy się już w Polsce, a tajemnicą nie jest, że dla klientów — czyli nas samych — konkurencja jest bardzo dobra. O tym wszystkim przekonamy się już wkrótce, a tymczasem możecie napisać w komentarzach, co sądzicie o całej tej sprawie.

AKTUALIZACJA: Neonet komentuje sytuację

Sieć elektromarketów Neonet zdecydowała się skomentować całą sprawę. W oświadczeniu czytamy:

Decyzja o złożeniu wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji.

W toku trwającego procesu restrukturyzacji, żaden Klient sieci NEONET nie odczuje trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów. Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.

Jednocześnie Zarząd Spółki NEONET S.A. zdecydowanie podkreśla, że złożona w dniu 27 listopada 2023 sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym. Jest jednym z postępowań restrukturyzacyjnych, w ramach którego ma nastąpić reorganizacja firmy ukierunkowana na rozwiązanie aktualnych trudności i umożliwienie dalszego rozwoju biznesowego w kolejnych kwartałach 2024 roku. Zarząd Spółki NEONET S.A. jest zdeterminowany do uzdrowienia przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności.

Zarząd Spółki NEONET S.A. informuje także, iż w dniu 28 listopada 2023 roku, złożony został także wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. Krok ten został podjęty wyłącznie na wypadek, gdyby w toku priorytetowego postępowania sanacyjnego nie udało się osiągnąć konsensusu między Spółką, a jej kontrahentami. Spółka nie zakłada, aby do tej sytuacji miało dojść, natomiast z uwagi na zabezpieczenie interesu kontrahentów i wierzycieli Spółki, Zarząd NEONET S.A. podjął decyzję o złożeniu obu wniosków.

Wyraźnego podkreślenia wymaga fakt, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego jest rozpoznawany w pierwszej kolejności, co dobitnie pokazuje wolę Spółki do jak najszybszego i skutecznego rozwiązania aktualnych trudności.

Z wyrazami szacunku,

zarząd NEONET S.A.

Źródło: Krajowy Rejestr Zadłużonych 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu