Świat

Największa instalacja Gmail dla instytucji na 1,5 miliona kont.

GM
Grzegorz Marczak
7

Kiedy google zaczynało ze swoją pocztową kilka lat temu Microsoft z pewnością nie spodziewał się, że będzie to zagrożenie dla jego usług i systemów klasy enterprise. Tym bardziej, więc bolesnym jest cios, który właśnie został wymierzony przez Google. NSW Department of Education, który był właścic...

Kiedy google zaczynało ze swoją pocztową kilka lat temu Microsoft z pewnością nie spodziewał się, że będzie to zagrożenie dla jego usług i systemów klasy enterprise. Tym bardziej, więc bolesnym jest cios, który właśnie został wymierzony przez Google.

NSW Department of Education, który był właścicielem największej na świecie instalacji outlooka / exchangea (1,5 miliona kont pocztowych dla studentów), postanowił zmienić system pocztowy na Gmail. System pocztowy Microsoftu kosztował NSW 33 miliony dolarów a jego instalacja trwała od 2003 roku (!).

Instalacja Gmaila (wraz z Google Apps) będzie kosztować 9,5 miliona dolarów i będzie wykonana przez jednego z partnerów Google. Termin oddania nowego systemu pocztowego to koniec roku 2008.

Przedstawiciele NSW podkreślają, że oprócz oszczędności finansowych zwiększy się też powierzchnia przeznaczona na konta pocztowe dla studentów. Wzrost będzie znaczny, ponieważ mówimy tutaj o zmianie pojemności z 35MB na 6GB. Przewagą Google ma być też integracja kont pocztowych z portalem dla studentów.

Jeśli chodzi o inne usługi z pakietu Google Docs (edytor tekstu i arkusz kalkulacyjny), w chwili obecnej uniwersytet nie podjął decyzji, co do korzystania z nich – nie są one też częścią kontraktu z Google.

Bolesny cios, jaki w tym przypadku otrzymał Microsoft może oznaczać dopiero początek migracji z dużych i kosztownych systemów korporacyjnych do mniejszych, bardziej elastycznych i efektywnych kosztowo rozwiązań Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMicrosoftoutlookGmail