Fotografia

Największa cyfrówka świata! Nie zmieścisz jej w torbie...

Marcin M. Drews
Największa cyfrówka świata! Nie zmieścisz jej w torbie...
19

Wczoraj mój zacny redakcyjny Kolega Konrad Kozłowski pisał o Nokii z... matrycą 41 megapikseli. Postanowiłem Go przebić i wyszukać aparat, który będzie tyranozaurem fotografii cyfrowej. Znalazłem taki sprzęt na Hawajach! Siedzicie? Jeśli nie, usiądźcie i wyobraźcie sobie aparat Canon o rozdzielcz...

Wczoraj mój zacny redakcyjny Kolega Konrad Kozłowski pisał o Nokii z... matrycą 41 megapikseli. Postanowiłem Go przebić i wyszukać aparat, który będzie tyranozaurem fotografii cyfrowej. Znalazłem taki sprzęt na Hawajach!

Siedzicie? Jeśli nie, usiądźcie i wyobraźcie sobie aparat Canon o rozdzielczości 870 megapikseli! Niemożliwe? A jednak! Nie jest to jednak sprzęt, który wsadzicie do torby fotograficznej. Waży bowiem trzy tony (sic!)! Nazywa się Hyper Suprime-Cam i jest częścią japońskiego teleskopu Subaru, gdzie zamontowany został w zeszłym roku.

Oczywiście nie możemy w tym przypadku mówić o jednym gigantycznym sensorze CCD. Tak naprawdę jest ich aż 116 i w czasie pracy chłodzone są oparami azotu do temperatury -100 stopni Celsjusza.

Oczywiście matryca to nie wszystko, co powie Wam każdy fotografik. Niezwykle ważna, a może wręcz najważniejsza jest optyka. W tym przypadku mamy do czynienia z ważącym blisko tonę układem optycznym złożonym z siedmiu niezwykle precyzyjnych elementów. Nazwano go Wide Field Corrector. Wyposażony jest w układ ogniskowania wykonany przez Mitsubishi Electric - niezwykle precyzyjny system, który jest w stanie dopasować soczewki z dokładnością nawet do jednego mikrometra.

Japoński teleskop Subaru znajduje się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4139 m n.p.m. Stanowi on ucieleśnienie koncepcji, która pojawiła się już w 1984 roku. Budowę obiektu rozpoczęto siedem lat później. Tak zwane pierwsze światło (czyli pierwszy obraz) uzyskano w 1998 roku, ale prace wykończeniowe trwały jeszcze do marca 2000 roku.


Montaż aparatu

W czasie budowy w wyniku wypadków życie straciło czterech robotników, a 26 innych zatruło się toksycznym dymem w wyniku pożaru izolacji, do jakiego doszło podczas prac spawalniczych.

Teleskop ma też na swoim koncie wspaniałe odkrycia, wśród których należy wymienić SXDF-NB1006-2 – jedną z najodleglejszych i zarazem najstarszych galaktyk (znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba), a także IOK-1 – jedną z najstarszych znanych galaktyk, znajdującą się w odległości 13 miliardów lat świetlnych.

Nowy megaaparat ma pomóc w badaniach nad ciemną materią i ewolucją Wszechświata. Cokolwiek odkryje, powiem Wam jedno - wiele bym dał za to, by móc nim zrobić zdjęcie!

Zdjęcia: naoj.org

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

canonkosmosastronomia