2

Najważniejsze ligi, rozgrywki i turnieje e-sportowe

gry ligi rozgrywki sportowe w sieci
Zasięg esportu rośnie z każdym miesiącem, dlatego przybywa graczy, zespołów i lig. Śledzenie rozgrywek jest stosunkowo łatwe - wystarczy dostęp do sieci - ale które z nich są najważniejsze i najciekawsze? Oto nasze zestawienie najbardziej istotnych turniejów, lig i rozgrywek esportowych.

CS: ESL Pro League

CS ESL Pro League

Zaczniemy od rozgrywek określanych mianem “Ligą Mistrzów” w świecie Counter-Strike’a. Mowa oczywiście o CS: ESL Pro League, która jest efektem współpracy ESL (Electronic Sports League) i ESEA (E-Sports Entertainment Association). Wystartowała w sierpniu 2015 roku z ogromną pulą nagród – 1 milionem dolarów. Rozgrywki trwają kilka miesięcy, sesje odbywają się w Ameryce Północnej i Europie – na każdy region przypada 12 zespołów. W tym roku rozegrany zostanie już 7. sezon rozgrywek.

 

Leauge of Legends

Leauge of Legends

Druga z najpopularniejszych gier, czyli Leauge of Legends, może pochwalić się kilkoma ligami. Należą do nich ligi franczyzowe Riot Games, czyli European League of Legends Championship Series (LCS), North America League of Legends Championship Series (LCS), LoL Pro League (LPL) oraz League Champions Korea(LCK). Turnieje LCS wystartowały w 2013 roku.

 

DOTA2 – The International

DOTA2 The International

Do najważniejszych turniejów należy też The International, czyli największy turniej DOTA2. To tutaj nagrody są oczywiście najbardziej okazałe, za co odpowiadają Valve oraz gracze DOTA2 kupując Battle Passy. Kwalifikacje do turnieju sa otwarte, więc każdy ma szansę zgłosić swój zespół – w każym regionie organizowane są turnieje kwalifikacyjne, aż każdy kontynent będzie posiadał swoich przedstawicieli w finałach. W turnieju biorą też udział zespoły, które otrzymały specjalne zaproszenia – wśród nich znalazł się Virtus.Pro w 2017 roku, w którego dywizji CS:GO grają polscy zawodnicy. Finał odbył się w Seattle w sierpniu na Keyarenie.

 

Intel Extreme Masters

Intel Extreme Masters

Najbliższym dla nas, pod wieloma względami w tym także geograficznym, jest dla nas Intel Extreme Masters, który z roku na roku pobija wszelkie rekordy. Aktualnie finały zawodów odbywają się na przestrzeni dwóch weekendów (od 2017) w Katowicach. IEM, to tak naprawdę seria turniejów. Rozgrywane są one także w Australii, Chinach, Korei i USA. Na turniej przybywają gracze CS-a, LoL-a, StarCrafta II, Heroes of the Storm czy Tom Clancy’s Rainbow Six Siege. Finał imprezy w Katowicach przybrał takie rozmiary, że oprócz Spodka angażowana jest przestrzeń przynależącego do niego Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Podaje się, że w 2016 roku w Spodku zawitało ponad 113 tysięcy ludzi, a bilety wyprzedały się w 15 minut. W 2017 liczba odwiedzających IEM wyniosła 173 tysiące, a do tej pory zsumowana kwota nagród to blisko 7 milionów 200 tysięcy dolarów. Intel Extreme Masters należy do Turtle Entertainemnt, a za organizację odpowiada w całości ESL.

Współpraca: Kamil Świątek

Back to Gaming

Artykuł jest częścią naszej akcji Back to Gaming, w ramach której promujemy wakacyjne granie i zachęcamy Was do interesowania się sprzętem, grami oraz możliwościami ulepszania Waszych komputerów. Serdecznie zapraszamy do katalogu, w którym zebraliśmy dla Was polecany, najlepszy sprzęt do grania!