YouTube

Jestem zaskoczony tym, co Polacy najczęściej oglądają na YouTube. Większości filmów na oczy nie widziałem

Konrad Kozłowski
14

YouTube Rewind to już tradycja - serwis wideo co roku prezentuje najchętniej oglądane klipy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, a my poznaliśmy te, które były najpopularniejsze w 2018 roku w dwóch kategoriach: wideo oraz muzyka.

Najpopularniejsze wideo na YouTube - muzyka

Zacznijmy od kategorii muzycznej, bo teledyski i oficjalne audio, to jedne z najczęściej wybieranych filmików na YouTube - legalnych, czyli udostępnionych przez artystów treści cały czas przybywa, a liczniki pod klipami przekraczają kolejne miliony. Jestem ciekaw, czy popularność teledysków wynika z tego, że widzowie chcą tak wiele razy je oglądać, czy to dla wielu osób najprostszy sposób na odsłuchanie piosenki, która będzie odtwarzana w tle w innej karcie. Jak by nie było, stawkę muzycznych wideo otwiera nie kto inny niż duet TACONAFIDE, który - jak się dowiedzieliśmy wczoraj - po prostu rządzi na polskim Spotify. Taco Hemingway i Quebonafide solowo znaleźli się w top 3 artystów, a wspólnie zamknęli innym drogę na podium. Na YouTube teledysk do piosenki Tamagotchi w chwili obecnej ma 61 352 922 odtworzeń. Zgadza się ponad 62 miliony.

Kto jeszcze zawojował YouTube? Niezawodny Sławomir z piosenką "Ty mała znów zarosłaś", a podium uzupełnia Cleo z kawałkiem Łowcy Gwiazd. Później znajdziemy Pawła Domagałę z hitem Weź nie pytaj, a na 6. miejscu utwór Początek z Męskiego Grania z Kortezem, Posiadło i Zalewskim. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Blacha, Kali, ReTo i Margaret.

Najpopularniejsze klipy na YouTube - kategoria wideo

A teraz spójrzmy na najczęściej oglądane filmy na YouTube. Na szczycie? TACONAFIDE, ale w wersji sparodiowanej przez Abstrachuje. Wniosek? Niezależnie od tego, czy na serio, czy na poważnie, duet artystów zmiótł ze sceny pozostałych wykonawców pod względem popularności na YouTube i wpływu na treści w serwisie. Z ciekawości zajrzałem, jak wypada ta parodia współpracy Taco i Que, a później zjechałem do komentarzy - najzabawniejszy moment, to najwyraźniej wypadek jadącego na skuterze policjanta, który wpada do rowu. Ale Abstrachuje nie zadowolili się tylko jednym tytułem w top 10 - znaleźli się też na 3. miejscu z klipem "Co by było gdyby... Mężczyźni mówili co myślą 3". O, czyli były też dwie poprzednie części.

YouTube parodiami stoi - na 4. miejscu znalazła się parodia Sławomira, czyli Skoki, skoki w Zakopanem na kanale RMF MAXXX, a pierwszą piątkę zamyka Kabaret Neo-Nówka ze skeczem Okno. No to chyba te kabarety wcale się jeszcze nie skończyły i mają się całkiem nieźle, co? Zaraz po nich Abelard Giza z występem Myśliwi, czyli stand-up. Cieszy mnie to, podobnie jak i cały ruch stand-upowy w ostatnim czasie, bo zdecydowanie mamy o czym żartować, szczególnie używając tak bogatego języka jak polski. Obecność Lorda Kruszwila (Zemsta kamerzysty) w tym zestawieniu mnie jednak nie dziwi - mówiło się o nim tak dużo, że z jedną z produkcji po prostu musiał się tu znaleźć. Co dalej? TVN Fashion i casting do Top Model, występ Rafała Paczesia (kolejny stand-up!), a pod numerem 10 Dzień jako ładna dziewczyna na kanale Beksy.

 

Ale macie rację, pominąłem jedną pozycję - na 2. miejscu znalazł się bowiem zwiastun filmu "Kler", który wygenerował niesamowite zamieszanie wokół siebie i to jedyny tego rodzaju materiał w zestawieniu. Na YouTube ponad 5 mln odtworzeń, a za pasem premiera "Kleru" na rynku DVD/Blu-Ray oraz w VOD.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu