YouTube

Jestem zaskoczony tym, co Polacy najczęściej oglądają na YouTube. Większości filmów na oczy nie widziałem

Konrad Kozłowski
Jestem zaskoczony tym, co Polacy najczęściej oglądają na YouTube. Większości filmów na oczy nie widziałem
14

YouTube Rewind to już tradycja - serwis wideo co roku prezentuje najchętniej oglądane klipy na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, a my poznaliśmy te, które były najpopularniejsze w 2018 roku w dwóch kategoriach: wideo oraz muzyka.

Najpopularniejsze wideo na YouTube - muzyka

Zacznijmy od kategorii muzycznej, bo teledyski i oficjalne audio, to jedne z najczęściej wybieranych filmików na YouTube - legalnych, czyli udostępnionych przez artystów treści cały czas przybywa, a liczniki pod klipami przekraczają kolejne miliony. Jestem ciekaw, czy popularność teledysków wynika z tego, że widzowie chcą tak wiele razy je oglądać, czy to dla wielu osób najprostszy sposób na odsłuchanie piosenki, która będzie odtwarzana w tle w innej karcie. Jak by nie było, stawkę muzycznych wideo otwiera nie kto inny niż duet TACONAFIDE, który - jak się dowiedzieliśmy wczoraj - po prostu rządzi na polskim Spotify. Taco Hemingway i Quebonafide solowo znaleźli się w top 3 artystów, a wspólnie zamknęli innym drogę na podium. Na YouTube teledysk do piosenki Tamagotchi w chwili obecnej ma 61 352 922 odtworzeń. Zgadza się ponad 62 miliony.

Kto jeszcze zawojował YouTube? Niezawodny Sławomir z piosenką "Ty mała znów zarosłaś", a podium uzupełnia Cleo z kawałkiem Łowcy Gwiazd. Później znajdziemy Pawła Domagałę z hitem Weź nie pytaj, a na 6. miejscu utwór Początek z Męskiego Grania z Kortezem, Posiadło i Zalewskim. W pierwszej dziesiątce znaleźli się też Blacha, Kali, ReTo i Margaret.

Najpopularniejsze klipy na YouTube - kategoria wideo

A teraz spójrzmy na najczęściej oglądane filmy na YouTube. Na szczycie? TACONAFIDE, ale w wersji sparodiowanej przez Abstrachuje. Wniosek? Niezależnie od tego, czy na serio, czy na poważnie, duet artystów zmiótł ze sceny pozostałych wykonawców pod względem popularności na YouTube i wpływu na treści w serwisie. Z ciekawości zajrzałem, jak wypada ta parodia współpracy Taco i Que, a później zjechałem do komentarzy - najzabawniejszy moment, to najwyraźniej wypadek jadącego na skuterze policjanta, który wpada do rowu. Ale Abstrachuje nie zadowolili się tylko jednym tytułem w top 10 - znaleźli się też na 3. miejscu z klipem "Co by było gdyby... Mężczyźni mówili co myślą 3". O, czyli były też dwie poprzednie części.

YouTube parodiami stoi - na 4. miejscu znalazła się parodia Sławomira, czyli Skoki, skoki w Zakopanem na kanale RMF MAXXX, a pierwszą piątkę zamyka Kabaret Neo-Nówka ze skeczem Okno. No to chyba te kabarety wcale się jeszcze nie skończyły i mają się całkiem nieźle, co? Zaraz po nich Abelard Giza z występem Myśliwi, czyli stand-up. Cieszy mnie to, podobnie jak i cały ruch stand-upowy w ostatnim czasie, bo zdecydowanie mamy o czym żartować, szczególnie używając tak bogatego języka jak polski. Obecność Lorda Kruszwila (Zemsta kamerzysty) w tym zestawieniu mnie jednak nie dziwi - mówiło się o nim tak dużo, że z jedną z produkcji po prostu musiał się tu znaleźć. Co dalej? TVN Fashion i casting do Top Model, występ Rafała Paczesia (kolejny stand-up!), a pod numerem 10 Dzień jako ładna dziewczyna na kanale Beksy.

 

Ale macie rację, pominąłem jedną pozycję - na 2. miejscu znalazł się bowiem zwiastun filmu "Kler", który wygenerował niesamowite zamieszanie wokół siebie i to jedyny tego rodzaju materiał w zestawieniu. Na YouTube ponad 5 mln odtworzeń, a za pasem premiera "Kleru" na rynku DVD/Blu-Ray oraz w VOD.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu