Ciekawostki technologiczne

Najpopularniejsze urządzenia mobilne w 2017 roku wśród Czytelników Antyweb

Grzegorz Ułan
15

Koniec roku to czas na różnego rodzaju podsumowania, wiele z nich zrobiliśmy dla Was, wybierając najlepsze propozycje smartfonów czy laptopów w mijającym roku. Postanowiliśmy też sprawdzić, jak to wygląda wśród Was, z czego korzystaliście w 2017 roku, jeśli chodzi o urządzenia mobilne, czytając nasze wpisy przez cały rok.

Lubię zaglądać w te zakładki w Google Analytics, bo często te trendy się zmieniają i pokazują rzeczywiste wybory użytkowników, którzy kupują smartfony według własnych preferencji i potrzeb.

Chciałem rozpocząć od przeglądarek, ale tu niewiele się zmieniło, nadal większość z Was korzysta z Chrome (56,94%), dalej jest Safari(10,84%) i Firefox (9,29%). Podobnie utrzymuje się trend, jeśli chodzi o urządzenia, na których czytacie Antyweb, większość robi to na urządzeniach mobilnych, razem z tabletami jest to ponad 60% odwiedzin w minionym roku.

Przejdźmy więc od razu do tych urządzeń mobilnych. Najpopularniejszymi markami są Samsung, prawie 30% z Was posiada telefon tej marki, dalej mamy Apple, Huawei, Sony oraz Xiaomi. Dość spory odsetek, bo 5% stanowi o nierozpoznanych urządzeniach.

Kolejne strona otwierają urządzenia Google, prawie 2%, ponad jeden procent jest jeszcze z telefonami OnePlus i Nokii.

Zajrzyjmy jeszcze na trzecią stronę, tu już mamy znikomy udział takich marek jak BlackBerry, Acer, Feiteng (pierwsze słyszę) czy Prestigio.

Najciekawsze jednak kryje się w statystykach konkretnych urządzeń wyżej wymienionych marek, z których korzystacie. Pierwszą dziesiątkę otwierają smartfony Apple, wielka szkoda, że nie są rozbite na poszczególne modele, byśmy mogli zobaczyć, które z nich są najbardziej popularne w Polsce.

Pierwszym rozpoznanym modelem jest Samsung Galaxy S7 Edge, tuż za zanim Huawei P8 Lite i kolejny Samsung Galaxy S7. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć modeli Galaxy, oprócz wymienionych jest jeszcze Galaxy S6, S5 i S8. Huawei też ma dwóch reprezentantów, co ciekawe również w wersji lite, a mianowicie Huawei P9 Lite. Mamy tu też jeden tablet na 6 miejscu - Apple iPad.

Kolejną dziesiątkę okupują również smartfony Samsunga: A5 2016, S5 Neo, S6 Edge, J5 (2016), Galaxy J5 oraz na 20 miejscu Galaxy Note 4. Znalazł się tu tez pierwszy model Xiaomi i Google oraz LG G4. A na czele stawki Huawei P9 SE.

W trzeciej dziesiątce pojawia się po raz pierwszy konkretny model iPhone, a mianowicie 6s oraz kolejne modele od Xiaomi. Jest też LG G3, OnePlus, Sony Xperia Z3 Compact czy tegoroczny Samsung Galaxy S8+.

Z ciekawości zajrzałem na kolejne strony w poszukiwaniu kolejnych modeli iPhone, znalazłem po drodze iPhone 7 (0,50%) na 38 pozycji, iPhone 6 (0,39%), iPhone 5s (0,27%), iPhone 7 Plus (0,22%), a iPhone SE na 90 miejscu (0,20%). Więc być może nie wszystkie smartfony od Apple dało się zidentyfikować, w ten sposób na pierwszym miejscu znalazły się one wszystkie w jednym.

Łącznie w statystykach za miniony rok znalazło się 7425 pozycji z modelami smartfonów oraz 654 marek konkretnych producentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu