Ciekawostki technologiczne

Kanadyjczycy testują dochód gwarantowany: ma wyciągnąć z biedy sto tysięcy osób

Maciej Sikorski
Kanadyjczycy testują dochód gwarantowany: ma wyciągnąć z biedy sto tysięcy osób
293

Kanadyjczycy kolejny raz chcą testować dochód podstawowy. Tym razem zabierze się za to prowincja Quebec - największa i druga pod względem liczby ludności w północnoamerykańskim kraju. Czy pieniądze trafią do wszystkich mieszkańców i będą przydzielane bez względu na zarobki? Nie: te środki mają pomóc wyciągnąć ludzi z biedy i ma trafią w pierwszej kolejności do najuboższych.

Dochód podstawowy pojawił się w Kanadzie już kilka dekad temu. Nie w całym kraju, ale i tak ówczesny eksperyment jest przywoływany przez zwolenników tego rozwiązania - ponoć przyniósł pozytywne rezultaty. Za sprawdzanie go zabrali się już w Ontario - prowincji sąsiadującej z Quebec. Tam pieniądze trafiają jednak do kilku tysięcy osób, a tym razem mowa o objęciu programem kilkudziesięciu tysięcy ludzi.

To element szerszego programu wymierzonego w ubóstwo. Przez pięć lat lokalne władze zamierzają na niego wydać ponad 3 mld dolarów kanadyjskich (jeden dolar to obecnie 2,8 zł). Cel? Wyciągnięcie z biedy 100 tys. osób. Podobnie, jak w Finlandii, gdzie dochód podstawowy jest już sprawdzany, nie będzie to akcja skierowana do wszystkich: ma pomóc przede wszystkim osobom samotnym, niepełnosprawnym (psychicznie i fizycznie), które dłużej nie mogą znaleźć pracy. Początkowo ludzie ci będą mogli liczyć na kilkadziesiąt dolarów miesięcznie, suma ma rosnąć i za kilka lat zrobi się z tego kilkaset dolarów.

Jak widać, program jest poważnie ograniczony, więc nie udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania stawiane przez zwolenników i przeciwników tego rozwiązania. Niektórzy uznają go po prostu za kolejną formę zasiłku: skoro pieniądze otrzymują najubożsi i w różny sposób wykluczeni, nie sprawdzimy np., jak środki wykorzystaliby ci lepiej sytuowani, pracujący, prowadzący firmy - czy dodatkowe pieniądze mogłyby w istotny sposób zmienić ich życie i przysłużyć się społeczności. Tego się póki co nie dowiemy, ale inicjowane wypłaty też mogą przynieść sporo danych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot