Smartfony

Na rynku smartfonów liczy się tylko jeden gracz. Wyniki nie pozostawiają złudzeń

Krzysztof Rojek
Na rynku smartfonów liczy się tylko jeden gracz. Wyniki nie pozostawiają złudzeń
28

Apple po raz kolejny pokazało konkurencji miejsce w szeregu. Oto najpopularniejsze smartfony 2023 roku.

Kiedy myślimy o rynku smartfonów, na myśl przychodzi nam co najmniej kilka marek. Mowa tu o takich światowych gigantach jak Samsung, Xiaomi, Oppo czy Apple. Marki te odcisnęły swoje piętno na tym, jak dziś wyglądają telefony i każda z nich wniosła swój element innowacji. Jednak jak wiadomo lider może być tylko jeden i pod kątem wolumenu sprzedaży przez lata takim liderem był Samsung.

To się jednak zmieniło niedawno, kiedy po raz pierwszy w historii z pierwszego miejsca strąciło go Apple. Jednocześnie, firma z Cupertino od lat dzierżyła koronę, jeżeli chodzi o zarabianie na swoich urządzeniach, a także - o najchętniej wybierany model telefonu. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duża jest przewaga Apple nad innymi producentami, jeżeli chodzi o popularność poszczególnych smartfonów.

Apple zamiata konkurencją podłogę. Inni nie mają startu

W sieci pojawiło się zestawienie najpopularniejszych smartfonów kupowanych w 2023 roku. O tym, że iPhone będzie tam "numerem 1" wiadomo było jeszcze zanim ten rok się rozpoczął, podobnie jak z "numerem 2" i "3". W zestawieniu zazwyczaj pojawiały się jednak też telefony konkurencji, jak w 2021, kiedy znalazły się tam nawet dwa telefony od Xiaomi. Jednak nie teraz. Lista najpopularniejszych urządzeń 2023 roku wygląda następująco:

Warto tu zaznaczyć, że drugie miejsce (a prawie pierwsze) zdobył iPhone 15 Pro Max, który wyszedł w październiku, podczas gdy telefony z serii Galaxy wychodzą zawsze na początku roku. Drugą kwestią jest różnica w cenie. iPhone 15 Pro Max kosztuje w Polsce najmniej 7199 zł, podczas gdy Galaxy A14 4G to wydatek rzędu 500 zł. Olbrzymim sukcesem jest więc pojawienie się w zestawieniu Galaxy A54, który jest znacznie droższy i jeżeli popatrzymy na listy najpopularniejszych telefonów z zeszłych lat, rzadko który smartfon z Androidem w tej cenie pojawiał się w zestawieniu.

fot. Kamil Świtalski

Jednak nawet pomimo tego najpopularniejszy smartfon z Androidem został wyprzedzony nie tylko przez iPhone'a z 2022 roku (14), ale także - z 2021 (13). Gdyby w sprzedaży były jeszcze starsze modele, podejrzewam, że to zestawienie mogłoby wyglądać jeszcze bardziej jednostronnie. Nie oszukujmy się, kluczową rolę gra tu cena, a najpopularniejsze telefony z Androidem to najczęściej te, które są najtańsze. Dlatego też iPhone'y z serii SE są tak popularne, nawet jeżeli ich specyfikacja w dużej mierze odstaje od rynkowych standardów.

Kiedy iPhone zdominował pierwsze trzy miejsca w rankingu popularności, wydawało się, że to jest już szczyt tego, co Apple może osiąnąć. Teraz zajmowanie 7-8 z 10 miejsc nie robi już na nikim takiego wrażenia. A jeżeli plotki się potwierdzą i Apple będzie chciało jeszcze rozbudować swoje portfolio, cóż, jestem przekonany, że wcześniej czy później 10 najpopularniejszych smartfonów danego roku będzie iPhone'ami.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu