Kino

Najpopularniejsze filmy, wydarzenia i inne ciekawostki z kina w 2018 roku

KK
Konrad Kozłowski
3

Z pewnością zapamiętamy poprzedni rok. W polskim kinie działo się wiele dobrego, czego dowodem jest rekordowa popularność "Kleru" i sukces filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna". Ale pod hasłem polskie kino kryją się też te sale kinowe, które odwiedzamy regularnie czy repertuar, dlatego może przyjrzymy się dla odmiany tym ciekawostkom?

Netflix, HBO Go czy Amazon Prime Video walczą o naszą uwagę. Stale kuszą nowymi produkcjami i klasykami, które możemy obejrzeć bez wychodzenia z domu i bez dodatkowych kosztów (poza stałą subskrypcją). Alternatywą jest wiele innych sposobów na rozrywkę, relaks i odpoczynek, a jednym z nich jest wizyta w kinie. Wiele osób już dziś deklaruje rezygnację z kinowych seansów (z bardzo różnych powodów), ale frekwencja na wielu filmach oraz niektóre z dni/wydarzeń potwierdzają jedno - kina donikąd się nie wybierają, tylko spójrzcie na statystyki poniżej.

Zobacz też: Najlepsze filmy 2018 roku

Z prośbą o udostępnienie takich samych danych zwróciłem się do trzech najpopularniejszych multipleksów: Multikino, Cinema City i Helios. Odpowiedź uzyskałem jedynie od pierwszego z nich - na wypadek zmiany sytuacji oczywiście zaktualizuję materiał o kolejne dane, ale na obecną chwilę możemy poznać dane, którymi podzieliło się z nami Multikino.

Aktualizacja: Helios podzielił się z nami informacjami odnośnie własnej działalności oraz komentarzem odnośnie roku 2018.

Rok 2018 w kinach Multikino

Pierwsze pytanie dotyczące najpopularniejszego filmu nie mogło sprowokować innej odpowiedzi - to oczywiście "Kler", który w całej Polsce miał ponad 5 mln widzów. Dalej robi się już nieco ciekawiej, bo najdłużej goszczącym na ekranach Multikina filmem była "Zimna wojna", którą można było oglądać przez aż 197 dni (ponad pół roku). Co ciekawe, w niektórych kinach wciąż można go obejrzeć (Multikinie Warszawa Ursynów) w styczniu 2019. W tabelce najdłużej wyświetlanych filmów znalazły się też "Cudowny chłopak", "Pitbull. Ostatni pies", "Fernando" i "Piotruś Królik". Zestawienie nie objęło "Kleru", który wciąż obecny jest w repertuarze, ale zaznaczono, że jego pokazy odbywają się bez przerwy od 15 tygodni.

Okres wyświetlania filmu to jedno, ale liczba pokazów to drugie - przecież film może widnieć w repertuarze tygodniami z nawet jednym pokazem dziennie. W związku z tym dopytałem, które z filmów doczekały się największej liczby pokazów. W tej statystyce przewodzi "Kler" - aż 15 841 pokazów. "Iniemamocni 2" to już wynik o ponad 3 tysiące niższy - 12 105. Podium zamyka kulminacyjny obraz Marvela "Avengers. Wojna bez granic", który miał 12 004 pokazy.

TOP 10 najdłużej wyświetlanych filmów 2018 roku w Multikinie

FILM Średnia liczba tygodni
ZIMNA WOJNA 28
CUDOWNY CHŁOPAK 20
PITBULL. OSTATNI PIES 17
FERNANDO 16
PIOTRUŚ KRÓLIK 16
KOCHAJĄC PABLA, NIENAWIDZĄC ESCOBARA 14
DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA 14
POZYCJA OBOWIĄZKOWA 13
JUMANJI: PRZYGODA W DŻUNGLI 13
CZAS MROKU 13

 

Polecamy: Najlepsze seriale 2018 roku

Byłem więc ciekaw jak rysuje się różnica pomiędzy liczbą filmów wyświetlanych w kinie w 2018 roku względem lat poprzednich. Okazało się, że zeszły rok zamknięto liczbą 245 i jest to wartość o 3 tytuły niższa niż w 2017, ale o 11 więcej niż w 2016. W 2015 roku widzowie mogli obejrzeć 230 tytułów, a rok wcześniej 214.

TOP 10 filmów 2018 r. z największą liczbą pokazów:

FILM Liczba seansów
KLER 15 841
INIEMAMOCNI 2 12 105
AVENGERS: WOJNA BEZ GRANIC 12 004
KOBIETY MAFII 9 996
PITBULL. OSTATNI PIES 9 403
JURASSIC WORLD: UPADŁE KRÓLESTWO 9 280
MAMMA MIA! HERE WE GO AGAIN 9 013
HOTEL TRANSYLWANIA 3 8 585
PIOTRUŚ KRÓLIK 8 411
DEADPOOL 2 7 836

 

A w jakie dni odwiedza kino najwięcej widzów? Podejrzewam, że odpowiedź na to pytanie już znacie, ale mimo wszystko dopełnię formalności. Nie znamy dokładnych liczb, ale Multikino podaje, że były to Walentynki, natomiast "równie dużą frekwencją" cieszył się weekend otwarcia "Kleru" (29-30 września). Co ciekawe, przez kolejne trzy tygodnie "Kler" przodował w statystkach.

Multikino to nie tylko filmy, ale także wydanie specjalne, w związku z tym moje ostatnie pytanie przesłane firmie dotyczyło właśnie tych pokazów - które ze spektakli lub koncertów oglądane są najchętniej? Multikino wskazuje na zapis występu koreańskiego boysbandu "Burn the Stage", na którego pokaz bilety wyprzedały się jeszcze przed rozpoczęciem promocji, a na skrzynce mailowej czekało całe mnóstwo zapytań o dodatkowe pokazy, dlatego Multikino cały czas myśli o kolejnych projekcjach.

Wymienione zostały także "Dawn Wall" opowiadający o 19-dniowej wspinaczce na górę El Capitan w Yosemite oraz "Hamlet" z Benedictem Cumberbatchem, który regularnie powraca do repertuaru. Chciałem napisać, że dziwi mnie absencja koncertu Muse oraz filmu o Coldplay: A Head Full of Dreams  w tym zestawieniu, ale przypomniałem sobie, że na życzenie dystrybutora były to tylko pokazy jednorazowe (one time event), a później materiały trafiły do sieci oraz na DVD i Blu-Ray.

Kilka niespodzianek? Na pewno. Wciąż mam nadzieję, że podobnymi ciekawostkami podzielą się z nami pozostałe multipleksy - porównanie statystyk byłoby z pewnością bardzo interesujące.

Rok 2018 w kinach Helios

Najpopularniejszy film w 2018 roku?

Najpopularniejszym filmem w kinach Helios był oczywiście kasowy hit tego roku, czyli „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

Najdłużej grany w kinach Helios film w 2018?

Ten tytuł również należy do „Kleru”, który bezapelacyjnie zawładnął kinami pod koniec ubiegłego roku i w całej Polsce zebrał przed ekranami ponad 5 mln widzów.

Który z filmów miał najwięcej pokazów?

Najwięcej pokazów w naszych kinach miały: film z uniwersum Marvela – „Avengers: Wojna bez granic” oraz oczywiście „Kler”.

Liczba pokazywanych tytułów względem poprzednich lat?

W 2018 roku nasze kina pokazały w sumie 195 tytułów  – to o 4 więcej niż w 2017 roku, ale trochę mniej niż w 2016 roku, kiedy na ekrany Heliosa trafiły aż 203 produkcje.

W jakie okresy/dni kina cieszyły się największą frekwencją?

W 2018 roku widzowie Heliosa najczęściej przychodzili do kina w soboty, niedziele oraz we wtorki. Najpopularniejszymi miesiącami w Heliosie były (kolejno) październik, luty i grudzień.

Najpopularniejsze wydarzenia w 2018, czyli coś poza filmami: seriale, spektakle, koncerty, tytuły dokumentalne i inne?

Wyjątkowym wydarzeniem w Heliosie w 2018 roku była wyświetlana w naszych kinach i transmisja na żywo przedstawienia „Ucho, gardło, nóż – monodramu Krystyny Jandy. Była ona możliwa dzięki nawiązaniu współpracy z platformą#TheMuBa stworzoną przez miłośników sztuki: Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara oraz Marka Maślankę.

O tym, jak wyglądał 2018 rok oraz o perspektywach na 2019 opowiedział Antyweb prezes sieci kin Helios Tomasz Jagiełło:

2018 roku polskie kina po raz kolejny ustanowiły rekord pod względem sprzedaży biletów. Tym razem jednak ten frekwencyjny sukces zawdzięczamy głównie jednemu filmowi z wyjątkowo wysoką widownią – „Klerowi” Wojciecha Smarzowskiego.

Niższy wzrost frekwencji kinowej w 2018 roku (w 2017 wzrosła o ponad 8 proc.) to efekt wyjątkowo wysokich temperatur wiosną i latem, które sprzyjały innym formom rozrywki niż kino. Oczywiście, na liczbę widzów ma wpływ przede wszystkim repertuar, a ten w ubiegłym roku nie przypadł do gustu polskiej widowni. Spora część filmów z Hollywood była ekranizacjami przygód komiksowych postaci, które są słabo znane europejskim widzom, zabrakło również dobrej propozycji familijnej w okresie wiosenno-letnim (z wyjątkiem filmu „Iniemamocni 2”), a te są w Polsce szczególnie popularne.

To był dobry rok dla sieci Helios. Otworzyliśmy dwa nowe multipleksy – w Forum Gdańsk (kino docenione przez zagraniczny branżowy serwis CelluloidJunkie.com) i w Libero Katowice. W obu tych kinach wprowadziliśmy pierwsze w Polsce sale Helios Dream – wyjątkowy koncept naszej sieci, który w kameralnej przestrzeni łączy niezwykłą jakość obrazu i dźwięku z komfortem rozkładanych foteli. To był dla nas także rok pełen nowych inicjatyw – jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy do kin seanse z ukraińskim dubbingiem czy transmisję na żywo przedstawienia z polskiego teatru (razem z platformą #TheMuBa).

Z optymizmem patrzymy na 2019 rok – repertuar już teraz przedstawia się obiecująco. Po raz kolejny liczymy na polskie produkcje – „Underdog” już podbił serca widzów, a przed nami m.in. mocne biografie jak „Piłsudski”, a także oczekiwane kontynuacje hitów: „Misz Masz czyli Kogel Mogel”, „Planeta Singli 3” czy „Kobiety Mafii 2”. Nie zabraknie również interesujących zagranicznych produkcji, w tym także dla dzieci – zobaczymy m.in. „Króla Lwa”, „Dumbo” i „Pokemon” w wersji filmowej. Do kin wejdzie też kolejny film z uniwersum „Gwiezdnych Wojen”.

W 2019 roku planujemy otwarcie trzech nowych kin: pierwszego multipleksu Helios w Warszawie – w centrum handlowym Blue City oraz czterosalowych kin w Legionowie i Pabianicach.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: